ŠTO JEDEMO

Otrovi iz plastičnog posuđa mogu zagaditi hranu

 Thinkstock
Čim kupljene namirnice donesete kući, izvadite ih iz plastičnih podložaka i folija

Istraživanja američkih znanstvenika pokazala su da plastika od koje su načinjene neke posude, folije i pakiranja prehrambenih proizvoda može preko hrane ući u naše tijelo. U stručnoj publikaciji Environmental Health Perspectives objavljeni su rezultati istraživanja u kojem su znanstvenici mjerili razinu BPA i DEHP (bisfenol A i Di2-etilheksilftalat, dva sastojka plastične ambalaže) članovima pet obitelji. Rezultat: nakon tri dana prehrane namirnicama koje nisu bile pakirane u plastične posudice i folije vrijednosti tih tvari u mokraći članova ispitivanih obitelji smanjile su se dva puta i više.

BPA i DEHP dovode se u vezu s povećanom učestalošću endometrioze, preuranjenim pubertetom i smanjenom plodnošću u žena. No, EU je zabranila upotrebu BPA u proizvodnji bočica od polikarbonata za hranjenje beba te upotrebu DEHP-a u prozirnim prianjajućim folijama izrađenim od polivinil-klorida (PVC). Te se tvari više ne koriste, ali postoji niz drugih koje se koriste, a čija neškodljivost još nije dokazana.

Plastične posudice za povrće i voće

Obično je riječ o polikarbonatu ili PET ambalaži, no rizik kontaminacije od kemijske migracije iz ambalaže u hranu je minimalan. U takve posudice obično se pakira povrće koje je tvrdo i sadrži malo masnoća te je kontakt s plastičnom posudom vrlo kratak.

• Kako smanjiti rizik: čim donesete kupljenu robu kući, izvadite voće i povrće iz plastičnih posudica - kontakt s plastikom bit će kraći, a i namirnice će dulje trajati. Posudice bacite i nemojte ih ponovno koristiti za spremanje neke druge hrane, posebno one bogate masnoćama, te ih nikada ne ostavljajte na suncu (pod djelovanjem topline povećava se otpuštanje kemijskih tvari).

Boce za vodu

Izrađene su od PET ambalaže koja sadrži tereftalate, tvari srodne ftalatima. Toksičnost im nije visoka, no još se provode istraživanja kojima se nastoje otkriti eventualni novi, dosad nepoznati rizici za zdravlje.

• Kako smanjiti rizik: dajte prednost bocama od tvrđe plastike (manje je podložna kemijskim migracijama) i uvijek ih držite što dalje od izvora topline. Boce nemojte ponovno koristiti za vrući čaj, vino ili druga pića. U njih ne stavljajte ulje: masne tvari potiču otpuštanje ftalata iz plastike.

Prozirna plastična folija

Jedan od najčešće korištenih materijala i dalje je PVC (polivinil klorid), tip tvrde plastike. Moguće štetne posljedice za zdravlje mogu potjecati ne toliko od PVC-a, koliko od tvari koje mu se dodaju kako bi ga učinile tankim, podatnim i jednostavnim za upotrebu. Među takvim dodacima najčešći su ftalati, koji se koriste za plastifikaciju (među njima DEHP, čija je upotreba zapravo zabranjena). Na tržištu se može pronaći i PVC bez ftalata: danas se koriste druge vrste tvari za plastifikaciju, stoga nove vrste folija prianjaju nešto slabije od starih. Postoje i drugi materijali, poput poliolefina i polietilena: tada na etiketi stoji natpis "bez PVC-a".

• Kako smanjiti rizik: prije kupnje provjerite na pakiranju od kojeg je materijala folija izrađena. Uz to, pogledajte je li na ambalaži logo i naziv proizvođača te simbol s čašom i vilicom (označava da je folija neštetna u kontaktu s namirnicama). Pročitajte upute za upotrebu: postoje folije koje se mogu koristiti i za mikrovalne pećnice, dok su neke prikladne samo za zamrzivač. I, naravno, uvijek vrijedi pravilo da je najbolje izbjegavati izravan dodir folije s namirnicama, osobito masnima (trebala bi biti samo napeta preko posude). Čim stignete kući, izvadite iz folija suhomesnate proizvode i sireve.

Čaše i tanjuri od melamina

Ako se zagrije, ova tvrda plastika može otpuštati dvije toksične tvari: formaldehid i melamin.

• Kako smanjiti rizik: ovakvo posuđe nemojte koristiti za kuhanje, prženje i spremanje vruće hrane ni kiselih namirnica te ga nikada ne stavljajte u mikrovalnu pećnicu. Kad mu se površina ošteti, bacite ga, jer se rizik od otpuštanja toksičnih tvari tada znatno povećava.

Vrećice za pečenje

Izrađene su od PET plastike, kao i boce za vodu, pa vrijede jednaka pravila. Na testovima su se plastične vrećice za pečenje (sa začinima ili bez njih) na visokim temperaturama pokazale sigurnim: nije bilo otpuštanja toksičnih tvari u hranu.

• Kako smanjiti rizik: preporuka je ne koristiti ih s maslacem i uljem jer nema istraživanja koja bi pokazala da su i u tom slučaju neškodljive.

Plastične posudice za zamrzivač i mikrovalnu pećnicu

Ove posude sadrže polipropilen (PP), a ispitivanja su pokazala da ne ispuštaju opasne tvari u hranu.

• Kako smanjiti rizik: dobar su izbor za čuvanje hrane na temperaturama ispod nule, za zagrijavanje hrane, ali ne i za kuhanje. Što se tiče upotrebe u mikrovalkama, preporuka je znanstvenika da se ne koriste na temperaturi višoj od 100°C, osobito ako namirnice sadrže masnoće.

Plastične "kadice" za meso i sireve

Obično se izrađuju od polistirola (PS), materijala prikladnog za kontakt s masnim namirnicama. Namirnice u kadicama mogu biti pokrivene prozirnom plastičnom folijom (od PVC-a bez ftalata ili od poliolefina, kao što su polipropilen i polietilen, koji ne nose rizik za zdravlje).

• Kako smanjiti rizik: Kupljene namirnice odmah premjestite u tanjur ili staklenu posudu, a kadicu bacite. Ne upotrebljavajte je za čuvanje drugih namirnica.

Tanjuri za jednokratnu upotrebu

Najčešće se izrađuju od polipropilena ili polistirena. Postoje i tanjuri od polilaktične kiseline, no taj materijal ima nedostatak: na visokoj temperaturi ponekad se nagužva po površini. Boja tanjura nema utjecaj na ispuštanje kemijskih tvari u namirnice, jer se dodaje direktno u "smjesu" od koje se tanjuri rade, tako da se poslije ne može odvojiti.

• Kako smanjiti rizik: proučite etiketu. Na njoj može pisati i da tanjur nije namijenjen za zagrijavanje ili može stajati oznaka "max. 70°C" (u tom slučaju možete u tanjur uliti vruću juhu i odmah je pojesti). Namijenjeni su za jednokratnu upotrebu i ne postoji jamstvo da pranjem i ponavljanim korištenjem neće doći do neželjene migracije kemijskih tvari.

Silikonski kalupi za kolače

Istraživanje talijanskog udruženja za zaštitu potrošača Altroconsumo pokazalo je da kod prvog korištenja ovakvih kalupa može doći do prelaska znatne količine silikona u tijesto. Kod drugog korištenja prelazak se smanjuje, a kod trećeg se više ne događa. Pokazalo se da je kod starih modela silikonskih kalupa puno manja vjerojatnost prelaska silikona u tijesto.

• Kako smanjiti rizik: kalupe napunite vrućom vodom i stavite u pećnicu da se griju, pa ponovite postupak. Nakon toga možete ih koristiti bez straha da će silikon prijeći u tijesto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 16:19