ATLETIKA OI

Veteran Felix Sanchez šokirao na 400 metara, Isinbajeva samo do bronce

AP

I ovaj finalni atletski dan na Olimpijskim igrama u Londonu je bio vrlo zanimljiv, ali ipak još uvijek donekle u sjeni onoga što se dogodilo dan ranije, u finalu "stotke" za atletičare...

Iskusni 34-godišnji Felix Sanchez osvojio je naslov olimpijskog pobjednika na 400 metara s preponama. Finale je Sanchez odradio za visoku ocjenu, a vrijeme 47.63 je najbolji rezultat sezone. Tako sada ovaj atletičar iz Dominikanske Republike, nakon dva svjetska naslova, ima i dvije olimpijske krune. Najbolji je na 400 prepone bio i na Igrama u Ateni 2004. godine.

Drugo je mjesto osvojio Amerikanac Michael Tinsley (47.91), dok je brončanu medalju uzeo Portorikanac Javier Culson (48.10).

Na istoj dionici, ali bez prepona, u finalu nije bilo niti jednog američkog atletičara, što je definitivno raritetni podatak. U odličnoj utrci je pobijedio Kirani James iz Grenade (43.94). Osim što je Sanchez donio Dominikanskoj Republici donio zlato na 400 prepone, u ovoj utrci je srebrni postao njegov sunarodnjak Luguelin Santos, dok je treće mjesto osvojio Lalonde Gordon (44.52) iz Trinidada i Tobaga.

U bacanju kugle, kod djevojaka, nakon dugo vremena je poraz pretrpila Novozelanđanka Valerie Adams. Ujedno, Adams je prije četiri godine bila najbolja i u Pekingu, no u Londonu se morala zadovoljiti srebrom (20.70m). Prebacila je 21 metar (21.36m) i osvojila zlatnu medalju Bjeloruskinja Nadežda Ostapčuk. Do bronce je, uz najbolji rezultat karijere, došla Ruskinja Kolodko (20.48m).

Na 3000 metara sa zaprekama pobijedila je Ruskinja Julija Zaripova s najboljim osobnim vremenom karijere. Zaripova je sjajno obavila završnih 200-ak metara utrke, kada je iza sebe ostavila i neke veće favoritkinje ove utrke.

Srebrom se okitila Ghribi iz Tunisa, dok je brončana postala Etiopljanka Assefa.

Finalni je dan završio natjecanjem atletičarki u skoku s motkom, a Ruskinja Jelena Isinbajeva je ostala bez najvrednije medalje. Sa 4.70m se morala zadovoljiti broncom, dok su o zlatu odlučivale Amerikanka Jennifer Suhr i Kubanka Yarisley Silva. Obje su otišle preko 4.75, ali je Amerikanka do tog rezultata došla s manje pokušaja, pa je donijela SAD-u jedino današnje atletsko zlato.