Dinosaur iz Hrvatske uz bok kandidatima za Oscara
Damir Grgić, grafički dizajner na Novoj TV, kompjutorskom grafikom bavi se četiri godine, a od prvog dana član je jednog od najrespektabilnijeg društva za kompjutorski dizajn, CG Society - Society of digital artists.
Nakon što im je Damir tri godine slao svoje radove, jedan njegov rad objavili na svojoj naslovnici prošlog tjedna te time nagradili njegov trud neprocjenjivo vrijednom eksponiranošću u vrhu CG (computer graphics) industrije. Njegov rad objavljen je s još četiri grafike pa se tako među pet najboljih, uz Damira, našao se i dizajn kandidata za Oscara za posebne efekte u filmu "Pirati s Kariba - Na kraju svijeta", a Damir je nakon tri godine rada dočekao prvo strukovno priznanje za svoj trud.
CG Society je jedna vrsta institucije u filmskoj industriji koju prate razni studiji, odnosno pomno promatraju koji se mladi dizajneri pojavljuju pod njihovim okriljem i čim vide nekog tko im je interesantan, vrlo brzo ga i angažiraju.
Na taj način svoju su priliku dobili danas brojni ugledni kompjutorski grafičari poput onih koji su radili specijalne efekte za "Panov labirint", "Transformeri", "Zlatni kompas", te brojni drugi blockbusteri.
'Čekam svoju priliku'
- Eksponiranost mog rada koji je bio predstavljen na naslovnici i kojeg je velik dio ljudi koji se bave filmom vidio, najveća je nagrada koju u ovom trenutku mogu dobiti. Naime, dobio sam puno čestitki i poruka kolega sa svih strana svijeta i to mi mnogo znači. Osim toga, upravo su na ovaj način mnogi prije mene dobili ponude za razne projekte, tako da i ja na ovaj način čekam svoju priliku - kaže Damir.
Rad koji su u CG-u odlučili staviti na svoju naslovnicu je dinosaur Carnotaurus koji je Damir radio danima, ali ga je čak četiri puta radio ispočetka dok nije bio potpuno zadovoljan s konačnim izgledom. Smješten je u nekoj pretpovijesnoj džungli, ali zanimljivo je da je podloga za sliku šume zapravo dio na Sljemenu gdje Damir obično vozi bicikl.
Naime, Damir je iskoristio fotografiju sa Sljemena kako bi napravio džunglu koja izgleda kao originalna slika, a najveći dio posla Damir je imao u "peglanju" slike tako da izgleda kao da je dinosaur zaista fotografiran u džungli.
- Inače najviše volim raditi neke likove, a malo manje zgrade, aute ili avione, iako sam radio i to. No, dinosauri su mi najdraži, a posebno sam se za njih zainteresirao kada sam prvi put gledao "Jurski park". Tada sam rekao: Ovo je ono što ja želim raditi. Taj film je najbolji prikaz onog što me zaista zanima.
Trenutno najviše radim dinosaure, a Carnotaurus je među ostalim i nastao najvećim dijelom zbog "Jurskog parka". Moj sljedeći korak s dinosaurima je da napravim cijelu priču s njima kroz jedan trailer od trideset sekundi.
Damir je dinosaura napravio u programu ZBrush, koji se posljednjih godina koristi u produkciji nekih od najvećih filmskih spektakala, a svojevrsnu promociju doživio je kada su producenti "Pirata s Kariba" odlučili gusare napraviti u tom programu.
Posao je sada brži
Za razliku od nekih drugih programa koji su se ranije često koristili u produkciji, ZBrush, navodi Damir, omogućuje vrlo detaljan prikaz grafike i, što je možda u galopirajućoj holivudskoj industriji još važnije, rad sa ZBrushom traje daleko kraće. Tako su primjerice pioniri grafike za "Jurski park" dinosaure izrađivali mjesecima, dok se u ZBrushu isti posao može odraditi za nekoliko dana.
Digitalnom grafikom Damir se počeo baviti nakon što je upisao rječku Likovnu akademiju, no nije ju nikada završio. Naime, negdje u isto vrijeme zainteresirao ga je grafički dizajn, pa je skupio novac, kupio kompjutor i sam učio raditi digitalnu grafiku.
- Nakon što sam napustio studij, godinu dana sam se doslovce zatvorio u sobu i učio raditi na grafičkim programima. Tako sam se i počeo baviti ovim poslom. Ako se želiš baviti digitalnom umjetnošću, a naročito 3D dizajnom, moraš znati osnove crtanja, pa mi je i to predznanje dosta pomoglo. Brzo sam se učlanio u CG Society i preko njih upoznao dosta ljudi, ali i odmah slao neke radove da čujem što će mi reći iskusnije kolege, zanimali su me njihovi komentari. Dobra strana toga što sam naučio sam raditi je ta što radim u raznim programima, nisam se ograničio na jednu formu.
Tako je i prije dinosaura Damirov rad zapažen, a između ostalih to je "The biggest smile in galaxy", na kojoj se neka nepoznata vrsta izvanzemaljca smije te ima specifično velike i oštre zube. Ta je slika također objavljena na nekoliko foruma digitalne umjetnosti, a Damir je sudjelovao i u nekoliko CG-ovih natjecanja, "CG Challenge".
Na jednom od njih, "Master and servant", prije dvije godine Damir je osvojio šesto mjesto među više od dvije tisuće natjecatelja, a osim toga, tada je prvo mjesto osvojio Krishnamurti Costa, autor likova u filmu "Panov labirint" i tvorac specijalnih efekata za film "Zmije u avionu". Pored takvog uspjeha, Damir je zahvaljujući tom natjecanju dobio posao na Novoj TV. Nakon što su vidjeli njegov rad, zvali su ga da dođe raditi za njih, što je Damir prihvatio s obzirom na to da je u to vrijeme Nova TV u produkciju uvela virtualni studio, što se Damiru svidjelo.
Rad u virtualnom studiju
- U trenutku kada sam tamo počeo raditi, nisam imao priliku nigdje drugdje raditi takve stvari, pa me to najviše i privuklo. Jako mi se sviđa rad u virtualnom studiju, jer zahtijeva dosta kreativnosti, a i zanimljivo je raditi kada se grafičke obrade "pucaju" uživo u eter. Volio bih se do kraja realizirati u 3D tehnici i baviti se time i dalje. Volim raditi na televiziji, a nadam se da ću jednog dana završiti u filmskoj industriji - istaknuo je Damir.
Omiljeni lik1. Grafika 'Closeup of elf' napravljena je u listopadu 2006. godine u Photoshopu.
3. Dinosaur Carnotaurus kojega je Damir danima radio, čak četiri puta ispočetka dok nije bio posve zadovoljan. Dinosauri su i najdraži likovi koje Damir Grgić radi. |
Merita Arslani

KOMENTARI
Komentari RSS