OSVOJILA ŠEST ZLATA

Franklin ispisala novu stranicu plivačke povijesti

Posljednjeg dana Svjetskog plivačkog prvenstva u Barceloni održana su finala u osam disciplina, a najdojmljiviji domet ostvario je 21-godišnji Kinez Sun Yang koji je pobjedom u utrci na 1500 metara stigao do svog trećeg zlata ovoga tjedna.

Sun je prije naslova na 1500 slobodno osvajao zlata i na 400 i 800 slobodno čime je postao drugi plivač u povijesti kojemu je uspjelo osvojiti naslove u sve tri dugoprugaške utrke na istom prvenstvu. Dosada je to uspjelo samo Australcu Grantu Hackettu u Melbourneu 2005. Osim ova tri naslova iz Barcelone, Sun je osvajao zlata na 800 i 1500 slobodno i prije dvije godine u Šangaju, dok je na 400 metara bio srebrni. Lani je na OI u Londonu osvojio zlato na 400 i 1500 slobodno.

Sun je do novog zlata stigao s vremenom 14:41.15 minuta, srebro je osvojio Kanađanin Ryan Cochrane (14:42.48), a broncu Talijan Gregorio Paltrinieri (14:45.37).

Amerikanka Missy Franklin postala je prva plivačica koja je uspjela osvojiti šest zlatnih medalja na jednom SP, do novoga zlata stigla je kao članica štafete 4x100 mješovito. Ona je plivala prvu izmjenu leđnim stilom i osigurala prednost svojoj reprezentaciji koju su potom Jessica Hardy, Dana Vollmer i Megan Romano još povećale. Amerikanke su slavile s vremenom 3:53.23 ispred srebrnih Australki Emily Seebohm, Sally Foster, Alicije Coutts i Cate Campbell (3:55.22), te brončanih Ruskinja Darje Ustinove, Julije Jefimove, Svetlane Čimrove i Veronike Popove (3:56.47).

Ranije ovoga tjedna Franklin je već osvajala zlata na 100 i 200 leđno, 200 slobodno, te u štafetama 4x100 i 4x200 slobodno.

Kod plivača, šest zlata jednom SP osvojio je Ian Thorpe u Fukuoki 2001., dok je Amerikanac Michael Phelps u Montrealu 2005. osvojio čak sedam zlata.

U utrci muških štafeta na 4x100 mješovito apsolutni favoriti Amerikanci uvjerljivo su prvi stigli do cilja (3:30.06), ali su naknadno diskvalificirani zbog nepravilne izmjene između leđaša Matthewa Greversa i prsaša Kevina Cordesa, pa su do prvog zlata u povijesti u ovoj disciplini stigli Francuzi u sastavu Camille Lacourt, Giacomo Perez-Dortona, Jeremy Stravius i Fabien Gilot (3:31.51) koji su za 13 stotinki bili brži od srebrnih Australaca Ashleya Delaneya, Christiana Sprengera, Tommasa D'Orsogne i Jamesa Magnussena (3:31.64), dok su broncu osvojili Japanci Ryosuke Irie, Kosuke Kitajima,Takuro Fujii i Shinri Shioura (3:32.26).

Nizozemka Ranomi Kromowidjojo naslovu olimpijske pobjednice na 50 slobodno pridodala je i naslov svjetske prvakinje do kojega je stigla s vremenom 24.05 sekundi. Srebro je osvojila prvakinja na 100 slobodno Australka Cate Campbell (24.14), a broncu Britanka Francesca Halsall (24.30).

Sjajnu utrku priredile su plivačice na 50 prsno, a do zlata je stigla Ruskinja Julija Jefimova s vremenom 29.52, što je samo četiri stotinke sporiji rezultat od svjetskog rekorda kojega je u subotnjem polufinalu postavila Litvanka Ruta Meilutyte, srebro je osvojila upravo Meilutyte sa 29.59, a broncu braniteljica naslova i bivša svjetska rekorderka, Amerikanka Jessica Hardy sa 29.80. Jefimova je tako u Barceloni osvojila dva zlata, na 50 i 200 prsno, a oba je puta u finalu bila brža od plivačice koja je u polufinalu plivala svjetski rekord. usto ima i srebro na 100 prsno.

U utrci plivača na 50m leđno najviše razloga za zadovoljstvo imali su Francuzi. Zlato je osvojio Camille Lacourt sa 24.42, dok je do srebra stigao Jeremy Stravius (24.54), a srebro je osvojio i Amerikanac Matthew Grevers (24.54).

Veliko iznenađenje u utrci plivača na 400 mješovito priredio je 19-godišnji Japanac Daiya Seto pobijedivši s vremenom 4:08.69 ispred Amerikanca Chasea Kalisza (4:09.22) i Brazilca Thiaga Pereire (4:09.48).

Mađarica Katinka Hosszu po drugi je put u karijeri osvojila svjetsko zlato na 400 mješovito, naslovu iz Rima 2009. pridodala je i ovaj iz Barcelone sa sjajnim rezultatom od 4:30.41 minuta, srebro je osvojila Španjolka Mireia Belmonte (4:31.21), a broncu braniteljica naslova Amerikanka Elizabeth Beisel (4:31.69). Hosszu je ranije ovoga tjedna osvojila zlato i na 200 mješovito.