Gay Pride: Napadači će odgovarati
Nadležno tužiteljstvo odlučilo se na takav korak unatoč odluci zagrebačke policije da protiv izgrednika, pa čak i onih koji su imali pripremljene Molotovljeve koktele na Trgu bana Jelačića, neće podnositi kaznene, nego samo prekršajne prijave.
| 14 osoba od kojih je devet bilo maloljetno uhitila je zagrebačka policija u subotu u sklopu osiguranja Zagreb Gay Pridea. Policija je intervenirala ukupno 12 puta |
U konkretnom slučaju moglo bi se raditi o dovođenju u opasnost općeopasnom radnjom ili sredstvom, ali u pokušaju. Postoje i informacije da je netko već imao zapaljen Molotovljev koktel i držao ga u ruci, što je dodatni razlog zbog kojega smo zatražili krim obradu - izjavila je Željka Pokupec.
Prije toga je zagrebačka policija dala službene podatke o incidentima, pri čemu je naglašeno da ni za koga od privedenih nije utvrđena kaznena odgovornost. Tri osobe, Martin S. (19), Mirna D. (21) i još jedna maloljetnica koji su zatečeni u prolazu Harmica s Molotovljenim koktelima, jajima i rajčicama odloženim na tlu, prekršajno su prijavljeni. Policija je prekršajne prijave podnijela upravo zato što se njih povezuje s Molotovljevim koktelima, smatrajući da su i te boce sa zapaljivom tekućinom začepljene tkaninom, kao i jaja i rajčice, trebale poslužiti za napad na povorku.
Načelnik Policijske uprave zagrebačke Marijan Tomurad, koji je u subotu tvrdio da je policija spriječila tragediju jer su od zapaljivih boca mogli stradati deseci ljudi, danas je zaključio da su prekršajne prijave protiv osoba s Molotovljevim koktelima - odgovarajuće.
- Odradili smo vrhunski i ne može nam nitko ništa prigovoriti. Reagirali smo primjereno situaciji i trenutku, na vrlo profesionalan i odgovoran način te smo pod kontrolom držali cijeli događaj - objasnio je Tomurad i dodao kako u slučaju da netko smatra da treba podnijeti kaznenu prijavu protiv izgrednika, to može i učiniti. Ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin danas nije htio komentirati odluku o podnesenim prijavama.
- Ne želim se igrati pravnika. Postoje ljudi koji to procjenjuju. Želimo najstrože moguće kazniti djela, ali treba vidjeti koje su zakonske mogućnosti - rekao je Kirin. I organizatori povorke ostali su neugodno iznenađeni činjenicom da su podignute samo prekršajne prijave.
|
Ratko Maček |
- Vlada najoštrije osuđuje svaku vrstu nasilja, a osobito svaki ekstremizam, radikalizam ili pojavu koja je protiv čovječnosti, snošljivosti i tolerancije - rekao je Ratko Maček, glasnogovornik Vlade. I Šime Lučin iz SDP-a smatra da netko tko je nosio bombe u središtu Zagreba s namjerom da ih baci na Gay Pride povorku mora biti i kazneno gonjen.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Gordana Lukač Koritnik pohvalila je policijsko osiguranje tijekom povorke, no istaknula je da je došlo do propusta nakon samog događaja. Predstojnica Vladina Ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac Radin nije iznenađena incidentima jer, kaže, homofobija se ne može iskorijeniti preko noći. (M. B., M. H., Ž. P., K. T.)
Sociolog Furio Radin: Što mlađi, to radikalniji
|
Odvjetnik Šerić: Kaznena odgovornostOdvjetnik Branko Šerić rekao nam je da se za osobe uhićene s Molotovljevim koktelima itekako može govoriti o kaznenoj odgovornosti.- Ako netko pripremi zapaljivu tekućinu u boci i u nju stavi tkaninu koju može zapaliti, znači da je pripremio napravu da ugrozi nečiju sigurnost. Znači da se može govoriti o pokušaju opasne ranje bez obzira na to što koktel nije bačen na povorku - smatra Šerić. Dodaje da je kazneno djelo i neovlaštena izrada i posjedovanje oružja i eksplozivnih tvari, u što Molotovljev koktel zasigurno spada. Od prošle godine u Kazneni zakon ušla je i odredba o zločinu iz mržnje, kojim se smatra svako kazneno djelo počinjeno iz mržnje prema osobi zbog njezine rase, boje kože, spola ili spolne orijentacije. |
Napadi i na Prideu u Budimpešti
I budimpeštanski Gay Pride, koji je također održan proteklog vikenda, obilježilo je nasilje i napadi na sudionike povorke. Na jedanaestoj paradi u glavnom gradu Mađarske sudjelovao je više od 2000 ljudi, dok su stotine antigay demonstranata prosvjedovale, a neki su i fizički napadali sudionike Pridea. (M. B. T.)
|

Organizatore Gay Pridea, koji su danas o tome održali konferenciju za novinare, neugodno je iznenadilo što je većina napadača na sudionike povorke bila mlađa od 20 godina.







