GONG i HND protiv Prijedloga zakona o tajnosti podataka

Objavljeno: 24.02.2007

ZAGREB - GONG i Hrvatsko novinarsko društvo protive se Prijedlogu zakona o tajnosti podataka koji je Hrvatski sabor izglasovao u prvom čitanju jer se njime, ustvrdili su na današnjoj konferenciji za novinare u Zagrebu, legalizira zatvaranje državnih i ostalih tijela s javnim ovlastima pred građanima i javnosti.

Tim se zakonskim prijedlogom tajnost tretira kao pravilo, a ne iznimka, udar je na demokraciju i pravo građana da budu upoznati s radom javnih tijela i istraživanja mogućih nezakonitosti, istaknula je predsjednica GONG-a Suzana Jašić, a potpredsjednik HND-a Zdenko Duka je drži da je to pokušaj uvođenja cenzure na mala vrata, jer bi takav zakon, rekao je, najviše pogodio novinare, koji posreduju informacije.

S obzirom na žurbu u njegovu donošenju, nameće se pitanje želi li možda netko od javnosti sakriti neke informacije u izbornoj godini, rekla je Jašić.

Tim se zakonskim prijedlogom tajnost tretira kao pravilo, a ne iznimka, udar je na demokraciju i pravo građana da budu upoznati s radom javnih tijela i istraživanja mogućih nezakonitosti, istaknula je predsjednica GONG-a Suzana Jašić
Takav zakon o tajnosti podataka protivan je načelu otvorenosti i uvida u rad državnih tijela i samo će najuporniji građani ulaziti u borbu za dokazivanjem svog prava na informaciju. Usvoji li se u predloženom obliku, zakon o pravu na pristup informacijama postat će mrtvo slovo na papiru, naglasila je Jašić.

Ocijenila je da je preširok krug javnih tijela i ovlaštenika koji imaju mogućnost klasifikacije podataka i upozorila da ne postoji test javnog interesa javnosti niti test razmjernosti, a što bi svakako trebalo unijeti u zakonski prijedlog.

Navela je, među ostalim, da je GONG-ovo istraživanje pokazalo da se već sada određene informacije proglašava tajnim ili nedostupnima bez pravnog uporišta, najčešće kad se radi o podacima povezanim s financijama i trošenjem javnih sredstava, pozivanjem na članak 8. sadašnjeg Zakona o pravu na pristup informacijama.

Stoga GONG poziva zakonodavca da Prijedlog zakona o tajnosti podataka izmijeni s ciljem očuvanja prava na javnost podataka, i to uvođenjem institucije povjerenika za informacije, ne sporeći potrebu tajnosti pojedinih informacija vezanih uz nacionalnu sigurnost i javno zdravlje, kazala je Jašić.

Duka je Prijedlog zakona ocijenio previše općenitim i rekao kako očekuje da će prije donošenja biti radikalno poboljšan. (H)

Broj preporuka: 0

ARHIVA ČLANAKA

KROVNA ORGANIZACIJA

FIFA dozvolila Kosovu igranje prijateljskih utakmica, Srbi zatražili hitan sastanak s Blatterom i Platinijem!

Međutim, Kosovarima i dalje nije odobren nastup u kvalifikacijama za svjetska i europska prvenstva

PETROVIĆ NA POLICIJI

Antunović: Aco mi je rekao da će me likvidirati u prolazu Cibone

'Sazvao sam sastanak Radne zajednice Cibone, kazao svim zaposlenicima da smo od sada pa dok ne isplatimo tog gospodina, svi na minimalcu! Počevši od mene'

TRANSFER NA ANFIELD

Liverpool spreman ponuditi 16 milijuna eura za Lovrena!

O zanimanju kluba s Anfielda za 22-godišnjeg Lovrena, koji je u Lyon stigao iz zagrebačkog Dinama u siječnju 2010. godine, neki mediji su i ranije pisali...

NOGOMETNI DARTH VADER

Chelseajev heroj Peter Čech: Moja najveća pobjeda je to što igram nogomet

'Svi su nas podcijenili. Kada je Villas-Boas otišao, rekli su nam da nemamo šanse u uzvratu protiv Napolija. Kako su nas samo prekrižili uoči utakmica s Barcelonom...'

Jutarnji TV

Most na otoku Russky u Rusiji visok je približno 320 metara, no dvojicu neustrašivih mladića to nije spriječilo da se na njega bez ikakve opreme popnu. Bez problema su hodali po konstrukciji mosta i snimili uistinu zadivljujuće prizore ispred i ispod sebe. Pogledajte video!

Rafting na Cetini, oprema, skiper, fotografije i voćni desert za samo 150kn
Waz Observer
Sportske novosti
Auto klub

ANIMIRANI HIT

Osvojite majice iz Pirati! Banda nepoželjnih

Od ovoga tjedna u svim kinima u Hrvatskoj započinje s prikazivanjem novi animirani hit koji nam dolazi direktno iz produkcijske kuće Aardman (Arthur Božić) – Pirati! Banda nepoželjnih!

Opći uvjeti korištenja | Pravila prenošenja sadržaja | Zaštita privatnosti | Pravila komentiranja | Impressum | Kontakt | Oglašavanje

Europa digital mreža: Autoklub | Cafe.hr | Centar Zdravlja | Crochef.com | Dubrovački vjesnik | GameLand | Globus | Gloria | Gloria Shop | Gorila | Igralica | Jutarnji list | Jutarnji klub | Jutarnji nekretnine | Lektire | MojFaks | MojKvart | Moj spoj | Moja edukacija | Neon | Otvoreno more | Ptičica | Punkt | Slobodna Dalmacija | Sportske novosti | Stilist | Šibenski list | Teen | Teen.hr | Teen385 | Vita | Životopis | Znanost.com

WAZ: Der Westen