HDZ-u više mandata, SDP se nada koaliciji

ZAGREB - Hrvatska demokratska zajednica dobila je 61 mandat, najviše u novom sazivu Sabora, pet više od Socijaldemokratske partije, koja je, po rezultatima Državnog izbornog povjerenstva, objavljenima u 13 sati, osvojila 56 zastupničkih mjesta. Z ahvaljujući visokom odazivu u 11. izbornoj jedinici, HDZ će vjerojatno dobiti još pet zastupnika dijaspore.

Sanader: Očekujem mandat za sastavljanje Vlade

Milanović: Krećemo u dogovore i sastavljanje nove Vlade

POGLEDAJTE FOTOGALERIJU: Izborna noć u Hrvatskoj

Iako je Ivo Sanader nakon objave nepotpunih rezultata izjavio da očekuje pobjedu HDZ-a, predsjednik SDP-a Zoran Milanović najavio je da i SDP kreće u sastavljanje nove vlade.

"Čuo sam se s predsjednikom Stipom Mesićem i rekao mu, a on se s time složi

Gradovi podijeljeni

I HDZ i SDP osvojili su po 10 veliklih gradova. Za HDZ su se opredijelili Virovitica, Vukovar, Slavonski Brod, Karlovac, Krapina, Gospić, Zadar, Šibenik, Dubrovnik i Split. Za SDP Zagreb, Velika Gorica, Rijeka, Pula, Požega, Osijek, Čakovec, Koprivnica, Bjelovar i Sisak. U Velikoj Gorici je SDP na kraju za 147 glasova pobijedio HDZ. Osim dviju najjačih stranaka, pobjedama u većim gradovima mogu se jedino još pohvaliti HNS, s najvećim brojem glasova u Varaždinu, i IDS u Pazinu
o, da očekujem mandat za sastavljanje Vlade nakon što budu pobrojani svi glasovi. Čut ćemo se i sutra, i nastaviti dobro surađivati kao i u protekle četiri godine", izjavio je Sanader. Ogradivši se, jer rezultati još nisu konačni, Sanader je oko ponoći rekao da je "pobjeda izvjesna" jer HDZ vodi s pet do šest mandata u Hrvatskoj i još toliko u dijaspori.

No, i šef SDP-a je izjavio da kreće u sastavljanje nove vlade. "Sa svima koji su za zaokret i za pošteniju vladu ovog trenutka krećemo u razgovore, dogovore i konzultacije", rekao je Milanović, dodavši da se i on čuo s predsjednikom Republike. No, nije htio otkriti sadržaj tog razgovora, citiravši tek predsjednikovu raniju izjavu da će mandat dobiti onaj "tko dokaže da ima podršku većine zastupnika u Saboru".

Mandat za sastav nove vlade uveliko ovisi o glasovima žuto-zelene koalicije. Predsjednik HSS-a Josip Friščić izjavio je da će prvo razgovarati s relativnim pobjednikom izbora u Hrvatskoj, dakle sa Sanaderom.

HDZ-ova prednost

Prema rezultatima koje je rano ujutro, nakon što su obrađena gotovo sva izborna mjesta, objavilo Državno izborno povjerenstvo, HDZ osvaja 60 mandata u deset izbornih jedinica bez dijaspore, a SDP 57 mandata.

Koalicija HSS-HSLS osvaja osam mandata, a HNS sedam. Glavaševa stranka HDSSB osvaja tri mandata, koliko i IDS, a HSP i HSU po jedan.

Po biračkim mjestima koje je DIP dosad obradio, na izbore je izašlo 63,53 posto glasača. U inozemstvu je na izbore izašlo ukupno 90.200 birača, od čega najviše, čak 82.229, u Bosni i Hercegovini, pa bi nefiksna kvota za dijasporu u Saboru mogla dogurati da čak šest zastupnika. Vjerojatno će svi oni biti zastupnici HDZ-a, iako je relativno dobar rezultat ostvarila i lista braće Lijanović.

Prema današnjim procjenama za jedan saborski mandat potrebno je oko 17 tisuća glasova, no u DIP-u ni danas željeli iznositi procjene o broju mandata dok ne obrade podatke sa svih biračkih mjesta. "Još uvijek pazimo da sve bude korektno uneseno, a 'd'hondtat' ćemo kada za to dođe vrijeme", dodao je Hrvatin.

Raspodjela mandata po privremenim rezultatima
  HDZ   61
  SDP   56
  HSS-HSLS
  8
  HNS   7
  HDSSB  3
  HSP   1
  IDS   3
  HSU   1

Po privremenim rezultatima, za zastupnike srpske nacionalne manjine (biraju se tri zastupnika) vode kandidati SDSS-a Milorad Pupovac (25,28 posto), Vojislav Stanimirović (21,45 posto) i Ratko Gajica (15,83 posto). Za mađarsku nacionalnu manjinu vodi Deneš Šoja (47,52 posto), a za talijansku Furio Radin (88,82 posto). Za predstavnika češke i slovačke manjine vodi  Zdenka Čuhnil (26,04 posto), za zastupnika austrijske, bugarske, njemačke, poljske, romske, rumunjske, rusinske, ruske i turske, ukrajinske, vlaške i židovske manjine vodi  Nazif Memedi (11,48 posto). Za predstavnika albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske manjine vodi Šemso Tanković (30,85 posto).

U 11. izbornoj jedinici vodi HDZ sa 81,92 posto glasova, a nezavisna lista Jerka Ivankovića Lijanovića 10,07 posto. Vrlo blizu izbornom pragu je HSP sa 4,30 posto.

Mandati po izbornim jedinicama to trenutačno izgledaju ovako:

I. izborna jednica
SDP 8
HDZ 5
HNS 1

II. izborna jednica
SDP 6
HDZ 5
HSS-HSLS 3

III. izborna jednica
SDP 5
HNS 4
HDZ 4
HSS-HSLS 1

IV. izborna jednica
HDZ 6
SDP 5
HDSSB 2
HSP 1

V. izborna jednica

HDZ 8
SDP 4
HSS-HSLS 1
HDSSB 1

VI. izborna jednica

HDZ 6
SDP 6
HSS-HSLS 1
HNS 1

VII. izborna jednica
HDZ 6
SDP 6
HSS-HSLS 1
HNS 1

VIII. izborna jednica
SDP 7
IDS 3
HDZ 3
HSU 1

IX. izborna jednica
HDZ 10
SDP 4

X. izborna jednica
HDZ 8
SDP 5
HSS-HSLS 1
Đ. Đurović;K. Šamarinac;G. Jankoska Vranić;S. Sušec;M. Kosor Jelenaca

Broj preporuka: 0

KOMENTARI

Komentari RSS

ARHIVA ČLANAKA

UVJERLJIVA POBJEDA

Medveščak ponovno u igri: U Salzburgu razbijen Red Bull

Hokejaši Medveščaka ostvarili su prvu pobjedu u trećoj utakmici polufinalne serije EBEL lige protiv Red Bull Salzburga. Zagrepčani su slavili sa 4-1 i smanjili vodstvo Austrijanaca na 2-1

BECKS U SUZAMA

Beckhamu pukla Ahilova tetiva, ostao bez Svjetskog prvenstva!

Bizarna ozljeda koju je David Beckham zadobio u završnici utakmice protiv Chieva, i to bez kontakta sa suparnikom, koštat će ga nastupa na SP-u

INDIAN WELLS

Almagro iznenadio Karlovića na startu turnira

Ivo Karlović, 29. tenisač svijeta i 23. nositelj prvog ATP Masters 1000 turnira sezone u Indian Wellsu, okončao je svoj nastup u pojedinačnoj konkurenciji već u prvom meču

NISU POMOGLI ZAGREBU

Olimpija deklasirala Cibonu u Draženovom domu

Ciboni je ovo bio peti poraz ove sezone u regionalnoj ligi, te drugi u 12. domaćem dvoboju. Hemofarm je 24. siječnja odnio pobjedu rezultatom 57-55

BROKERI U AKCIJI

‘Robin Hood’ otvara hollywoodsku burzu

Filmski spektakl s Rusellom Croweom promovira klađenje. Na realnoj hollywodskoj burzi ugovori će se prodavati po cijeni od jednog dolara na svakih 100 milijuna predviđene zarade

NIKAD BOGATIJA

Kylie Minogue zarađuje 89.000 kuna dnevno

Dobre su to brojke za bilo koji biznis, a za pjevača ili pjevačicu koja je na sceni dulje od 20 godina to je odlično, kažu zadivljeni londonski financijski stručnjaci

VEHABIJE U KRAPINI

Na šminkanje i frizure pa u toalete za kinopredstavu

Obnovljeno kino u Krapini položilo je ispit, publika je zainteresirana za film, nedostaje samo kinodistributer

SUNČANO I VEDRO

FOTO: Ana Vilenica na špici nakon prvog nastupa u showu 'Zvijezde pjevaju'

Iako je najveća gužva subotom, ožujsko sunce ove nedjelje je ponovno dovuklo brojna poznata lica u centar grada

GAVELLA

‘Peer Gynt’ Aleksandra Popovskog: Predstava koja je od naših glumaca izvukla najbolje

Niti nama se junak ne čini tako udaljen, pošto svoju junačku karijeru započne tako da pijan otme mladu na svadbi, a zatim luta divljinom

JALTA, JALTA

Sanda Langerholz: ‘Ne treba se opterećivati usporedbom sa mnom’

Nakon punih 39 godina od praizvedbe 'Jalta, Jalta' je publiku opet digla na noge. Ovacije u kazalištu Komedija potvrdile su da legendarni mjuzikl ne zastarijeva

HOMO UNIVERSALIS

Novi akcijski junak iz Hollywooda: Ubojiti Leonardo da Vinci spašava svijet!

Warner Bros najavio je spektakl koji će slavnoj svestranosti srednjovjekovnog genija dati novu dimenziju

crochef
gorilarss

Opći uvjeti korištenja | Zaštita privatnosti | Pravila komentiranja | Impressum | Kontakt | Oglašavanje

Europa digital mreža: Autoklub | Cafe.hr | Cosmopolitan | CroChef | Dubrovački vjesnik | GameLand | Globus | Gloria | Gloria Shop | Gorila | Igralica | Jutarnji list | Jutarnji klub | Jutarnji nekretnine | Lektire | MojFaks | Otvoreno more | Reci.hr | Slobodna Dalmacija | Sportske novosti | Svimi.hr | Šibenski list | Studentski oglasnik | Teen | Teen385 | Vaumijau | Vita

WAZ: Der Westen