POTPISAN SPORAZUM
Slovenci nas više ne mogu blokirati zbog granice
-
Borut Pahor i Jadranka Kosor na potpisivanju Sporazuma o arbitraži
Reuters
ZAGREB - Premijerka Jadranka Kosor i slovenski premijer Borut Pahor danas su u Stockholmu potpisali Sporazum o arbitraži kojim bi se nakon 18 godina trebao riješiti granični spor između dvije države.
Premijeri su se obvezali da će sporazum u roku od dva tjedna uputiti na ratifikaciju u parlamente.
To bi u Hrvatskoj ipak moglo biti komplicirano zbog protivljenja SDP-a, dok bi se u Sloveniji eventualno moglo zakomplicirati ako Ustavni sud odluči da je ipak riječ o promjeni granice. Istodobno se opozicija - SLS Radovana Žerjava, SDS Janeza Janše i SNS Zmage Jelinčiča - već počela dogovarati o stavljanju Sporazuma na referendum.
Kao “svjedok” Sporazum je potpisao i švedski premijer Fredrik Reinfeldt, predsjedavajući EU.
Kosor je rekla da je to “sjajan dan”.
- Željeli smo sporazum koji će biti win-win situacija, a dobili smo win-win-win situaciju za Sloveniju, Hrvatsku i EU. Ovime otvaramo novu knjigu u svojim odnosima - rekla je Kosor.
- Danas se dogodilo nešto lijepo, nešto što rješava probleme. Kakav fantastičan dan! Sada ovo pitanje možemo maknuti sa stola, što je velika prilika da riješimo i druga, lakša pitanja između dvije zemlje - rekao je Pahor.
Slovenski premijer dodao je da su on i Kosor zahvaljujući međusobnom povjerenju i poštovanju uspjeli prebroditi prepreke koje su “pregovaračima prije nas bile previsoke”. Pahor i bivši premijer Ivo Sanader problem nisu uspijevali riješiti ni uz posredovanje povjerenika EU za proširenje Ollija Rehna, no potom su ga Pahor i Kosor riješili nakon četiri susreta.
Bude li Sporazum ratificiran, to će značiti i da Slovenija više neće moći blokirati poglavlja pozivajući se na taj spor, što stoji u članku 9 Sporazuma.
Više o...
POBJEGAO U SIJEČNJU

KOMENTARI
Komentari RSSJesu kita od ovce a ne pomorska zemlja (Gusarska zemlja) to bolje njima pase dragi gosp gore imi smo imali izlaz u Grac Klagenfurt Trst sada nam su Zslovenci okupirali teritorij treba traziti pravednost.Joras napravio kucu na HR teritorij BEZ gradevne dozvole i glumi nekog protestanta a kriminalac uvest mu I njegovim Zlovencima SENGENSKE granice srusit kucu kao one na viru izgon iz Hrvacke ZERP i to je to bez milosti
zlatablazevic
06.11.2009
Ljevičar
U parvi si,da postoji Osimski sporazum iz 75 ali on je bio podpisan između sfrj in Italije ( slovenija je sporazum prihvatila 92 ) a ne ne sa hrvatskom. Koliko god Slovenija imala malo mora ipak je pomorska država i zadnjih 60 godina je imala put do otvorenog mora i sad ona graniči sa Italijom a ne hrvatska. A granica na moru nikad nije postojala između HR i SLO nego samo između SFRJ i ITA, što opet znači, da niko nikome ništa ne daje niti uzima
lp
naya
06.11.2009
Malo sam proljetio komentare. Možda se vrše pritisci iz EU i SAD. Ali nitko nemože ništa nijednima ako se ide na referendum i tamo sporazum pada. Ovo je onda volja ljudstva i može se onda Washington postaviti naopako
pri
05.11.2009
dok bi se u Sloveniji eventualno moglo zakomplicirati ako Ustavni sud odluči da je ipak riječ o promjeni granice. Ovo nije sve. Može ustavni sud odlučit da je sve ustavno. Ali se opozicija ne slaže sa vsebinom dogovora( ide u škodu ) i zato če doči do referenduma i tamo če ovaj sporazum pasti. Tako da je rješenje još daleko daleko
pri
05.11.2009
Samo da mi uđemo u Europu, pa taman da nam odnesu i teritorij i more i izvore pitke vode i poljoprivredne površine i banke i sve firme koje nešto vrijede i obraz i gaće neka nam skinu! Samo neka smo mi u uniji.Pa šta košta da košta.
I kada su Hrvati silom vukli Hrvatsku u Jugoslaviju, rekli su da je to najbolje i da bolje ne može.Stvarno smo guske u magli, a magla je guuusta jaaako gusta.Pametan griješi jednom a budala dvaput i više..
tizian
05.11.2009
Prikaži sve komentare
naya
To nije točno.Postoji sadašnja granica na moru i razgraničenje.Postoje i Osimski sporazumi.Ako se ovaj ucjenjivački sporazum provede u djelo,Hrvatska gubi postojeći teritorij i otvara se Pandorina kutija takvih teritorijalnih presedana naše granice sa Italijom (jer Osimski sporazumi više ne vrijede),BiH (kod Neuma) i s Crnom Gorom (kod Prevlake).To je kršenje i međunarodnog prava i suvereniteta Republike Hrvatske.
Ovime se ništa neće riješiti,dapače otvoriti će se novi teritorijalni problemi sa gore navedenim zemljama.Ući u EU nije vrijedno uopće ako je cijena državni teritorij.
Doduše u EU se granice brišu,ali kada zemlja izlazi iz EU,izlazi s granicama prema dogovorima i arbitražama koje je postigla.Hrvatska bi mogla ovime izgubiti svoj integritet.
Ljevičar
05.11.2009
i ti ces jadranka u zatvor zbog izdaje, ali ce prije tebe mesic!
tomocrni
05.11.2009
Ova fotka izgleda kao neki 'screen shot' iz lošeg pornića... Pogledajte tu strast koja 'curi' s fotke, u sljedećem kadru Paorova ruka bila bi na njenoj dojki, a njena na njegovom međunožju....fuj, a jesam i ja zabrijao, koji bed...
zanusi13
05.11.2009
Ovaj kompromis je dobar za Hrvatsku,i ovo pitanje sa slovenijom ce biti rijeseno na medunarodnom sudu,te tim kompromisom Hrvatskoj su otvorena vrata EU
Santiago
05.11.2009
bravo za jadranku..sad smo na korak do ulaska u EU
croforever
05.11.2009
bože dragi, kako ne shvačate, da niko nikome nište ne daje ni uzima jer granica na kopnu, admistrativna, je ista od kraja 2.svetkog rata a na moru nikad nije ni zacrtana.
A sve se svodi na to, da političaru moraju mješati maglu i dizat atmosferu kod oba naroda jer jedino tako, mi ovce ne obračamo pažnju na stvarne probleme u obje države, nezaposlenost, stečaji, tajkuni, loše zdravstvo, sirotinja, kriminal....
naya
05.11.2009
koje prodavanje magle!!!!!!
ruzina_latica
05.11.2009
Nadam se da je ovom cirkusu konačno došao kraj, već je bilo i vrijeme. Ovi liliputi su već dojadili i Bogu i vragu, a malo je trebalo da dođe do opće gungule ni zbog čega.
aramis
05.11.2009
pa ne moze Slovenija vise blokirat zbog granice, ali ako im ustreba mogu zbog neceg drugog, naci ce, ima puno nedovrsenih poglavlja
nldim
05.11.2009
@ surkey
zaboravio si samo napisati da će tada Jutarnji opet pisati kako smo si sami krivi za to jer nismo htjeli prepustiti Savudriju Slovencima, a u Umagu, Poreču i Puli dati Talijanima autonomiju jer je sve to mala cijena za ulazak u EU, a ovako ništa od ulaska do 2025., uz uvijet da pronađemo topničke dnevnike iz bitke za Savudriju!
sjeni_nasuprot
05.11.2009
e,još nije gotovo,vjerujte da ćemo iduće godine u ovo vrijeme ratovati sa Slovencima zbog tog sporazuma,oni se neće zadovoljiti sa koridorom do otvorenog mora,željet će i našu obalu....
surkey
05.11.2009
Kakav fantastičan dan zavapio je Pahor. Iz zvučnika procurio je opojni Bonov glas i prožimao dušu sretnih europljana: It's a beautiful day; Sky falls, you feel like; It's a beautiful day; Don't let it get away. Kosorka se rascvala kao ružica, evo otkad smo se ja i Borja prvi put sreli..hi, hi, hi. Zarumenjeni Pahor zbunjeno odvrati.. evo meni je malo neugodno.. he, he, he, jelte, ovo je.. znači.. veliki dan za nas. Tako su Slovenci i Hrvati utonuli u erotsko blaženstvo, i takav putenim mirisima ispunjen dan bio bi fantastičan da ne postoji jedna mala nejasnoća. Naime, ne znamo da li je grč na licu aktera posljedica intenzivnog orgazma ili nezadovoljstva zbog upornog, dugotrajnog sexa, ali bez završnog sladostrašća. Čak ni voajer Fredrik Reinfeldt nije odavao zadovoljstvo promatranjem putenog čina. Gledajući aktere, ovako sa strane i pomalo rezignirano, kako se upiru što bolje namjestiti u figurama veneris, ne mogu da se ne zapitam: Gospodo draga, ko koga tu jebe.
panegeric
05.11.2009
mi smo JEDINI idioti koji ulaze u EU tako da daju i prodaju.......
solenoid
05.11.2009
Konacno te pronadjoh, vidim ucis pameti sve redom, kao da bi sve trebalo da brine revolucija i ljudska prava. Meni se licno fucka na sve te tvoje baljezgarije, idi tamo gde sam redovno vidi novu fotkicu da skapiras cime sam opsednuta. Nek se nosi u qurac i EU, i Strazbur, i Kina i Rusija i ta tvoja jebena ljudska prava...JA VOLIM DA SE SKIDAM GOLA, IMAS NESTO PROTIV, VEROVATNO IMAS SPUSTENO DUPE?!
Mira_Markovic
05.11.2009
Potpisali, i gotovo. Slijedi ratifikacija.
Oni, kojima nije pravo, imaju mogućnost prosvjeda. Umjesto piskaranja po forumu.
Al' treba dignut' dupe za organizirat' nešto, bilo što. Ne uvodi se demokracija preko noći, dekretom. Demokracija se uči.
rea__
04.11.2009
Ako je za nekoga još bilo dvojbeno može li Jadranka Kosor voditi Vladu i HDZ, nakon sjednice Sabora na kojoj je dobila potporu za potpisivanje sporazuma sa Slovenijom, takvim sumnjama zasigurno više nema mjesta.
matea99
04.11.2009
Jadranki je danas veliki uspjeh da smo potpisali sporazum kojim ćemo ostati bez teritorija. Da sa Kanaderom, Čondićem, Bebićem, Šeksom i ostalima nije desničarila na splitskoj rivi, da su HDZ-ovci optužene za zločin isporučili na vrijeme (a isporučili su ih svejedno unatoč splitskoj rivi), onda bi ušli u EU kad i Slovenija. Danas te svinjarije ne bi bilo. HDZ-ova politika polako, ali sigurno dolazi narodu na naplatu. Danas politika iz 90-tih, a kad za godinu, dvije nastane slom proračuna (zbog armije lažnih branitelja, barba Lukinog kadra po državnoj upravi i firmama, bezočnih krađa po državnim firmama, ...), i plaće se prepolove, tada će narod plaćati politiku Kanaderove ere. Sljedeće godine vanjski dug države dostiže 100% BDP-a, država više neće moći plaćati kamate, a kamoli glavnice kredita. Tako dalje više ne ide, a HDZ ne rješava te probleme jer bi tim u biti išao protiv svog biračkog tijela. Pošto HDZ-u glavno da ostane na vlasti, zato i ne ide u te rezove.
B.K.
04.11.2009
Volio bi da mi netko što mi to dobivamo u ovoj win-win situaciji.
Ah, da, mi dobivamo ulazak u EU.
Što dobivaju Slovenci?
Sigurno dobivaju nešto, koliko, ovisi o odluci arbitražnog suda kojeg smo ovlastili da nešto MORA dati Slovencima= junction to the high sea, što god to značilo.
Da rezimiramo: ono što dobivamo nije malo, i neki će reći da je vrijedno rizika , ali isto tako treba reći svom narodu da smo JEDINA zemlja koja je na taj način ušla u EU
Zašto smo mi JEDINA zemlja koja mora biti sretna da na ovako ponižavajući i potencijalno dugoročno destabilizirajući način ulazi u EU?
Na to pitanje dužna nam je odgovoriti politička elita koja nas je dovela u ovu nezavidnu "win-Win" situaciju.
maze
04.11.2009
Premijerka Jadranka Kosor pokazala se superiornom. Prepoznala je povijesni izazov. Shvatila je da mora donijeti odluku presudnu za budućnost države i nacije - konačno kvalificiranje za Europu ili dugoročno odustajanje s neizvjesnim posljedicama.
matea99
04.11.2009
Mislim da će se sve ovo rasplesti na dobro svih nas!
matea99
04.11.2009
Nažalost, skyboy_ri je skoro potpuno u pravu, a bio bi to da je dodao u predzadnjem redu iza riječi Slo "and Cro". Naime, hladan tuš bi zaista mogao iznenaditi kako slovensku, tako i hrvatsku elitu, ako Ustavni sud Slovenije obori Arbitražni sporazum, a pogotovo, ako sporazum padne na referendumu koji je gotovo izvjestan. Ako slovenska elita zaista želi održati sporazum, onda će to biti autogol proizašao iz manipulacija slovenskim javnim mnijenjem koje se ne može promijeniti preko noći nikakvim Pahorovim "glee"-jem. No, tada bi Slovenija, pod pritiskom javnog mnijenja, već za nekoliko mjeseci opet mogla blokirati hrvatske pregovore s EU. Ovo navodim ne kao paničar ili paranoik, već kao mogući odgovor na stajalište u članku: "Bude li Sporazum ratificiran, to će značiti i da Slovenija više neće moći blokirati poglavlja pozivajući se na taj spor, što stoji u članku 9 Sporazuma."
Sestincanin
04.11.2009
Nadam se da ga neće ratificirati u parlamentu.
Ljevičar
04.11.2009
Sporazum:
Do njega ne bi došlo još jako puno vremena da nije izvršen pritisak na Sloveniju i Hrvatsku. Razlog su strateški ciljevi SAD i EU. Sve drugo je dobro i nesvjesno odrađena gluma. Nažalost je to tako !
medeni
04.11.2009
I ovom sporu napokon je pronadjeno rjesenje a medjusobnim prepucavanjima izmedju nas i Slovenije nadajmo se da je stvar proslosti!
matea99
04.11.2009
With the inimitable words in the form of the Dear Leader’s matchless rhetoric most hopeful signals were sent by two PMs in Stockholm today to their subjects in Slo and Cro. Especially Slo PM Pahor, who has been screaming himself hoarse in his country over the positive side of the agreement, must have exhaled quite audibly after his yearlong and strenuous slog to this signing. Never mind that in this process he took total control of the foreign policy apparatus headed by his most compliant and submissive minion, contradicting and neutralizing whatever positive contributions other political players and legal experts tried to express and implement. When Slo voters voted him into office a year ago they expected some change and change has indeed come: just one example - from one of the most successful EU economy Slo has just in a year turned into the second worst in the Euro area, after Ireland. There are many – more and more every day - who believe that his unproductive standoff with Cro was just a front to hide his complete inexperience and incompetence in the field of social and economic policies. Yet, his glee might well be premature. It is already certain there will be a legislative referendum in Slo about the validity of the agreement in the beginning of 2010, and its result could come as a cold shower not only to the current Slo political elite but also to some conceited eurocrats who sponsored this agreement.
skyboy_ri
04.11.2009
@sjeni_nasuprot
zahvaljujem na pozitivnim komentarima i podršci. Vidim da si jedan od rijetkih koji je jako dobro shvatio na što i na koga sam ciljala. Veseli me ta činjenica.
Pozdrav
p.s @ tizian, hvala također i moj respect na tvoj komentar
Mirela79
04.11.2009
Jadranku Kosor treba suditi zbog izdaje! Ona je najbolji primjer kako nekompetentne i prodane duše rade protiv vlastite države i njenih građana!
zoid
04.11.2009
"...to će značiti i da Slovenija više neće moći blokirati poglavlja pozivajući se na taj spor". da, ali će kao i ostatak Unije blokirati neka druga poglavlja.
lackovic
04.11.2009
Dosta pljuvanja,nismo im ništa dali ! Oni svaki dan kupuju i vlasnici su sve sve većeg dijela "lijepe naše" !
salomon
04.11.2009
Nema problema da se
Slovenci bune...Dobili su izlaz na otvoreno more,još jedino da se granica korigira po Jacinoj crti kako bi dobili cjeli Piranski zaljev i dio kopna oko Savudrije..Pošto granica nije nikada postavljena zašto nebi dobili i dio Istre...Tako stoji u dogovoru Jace Vlaisavljević i Pahora.
papar1
04.11.2009
Kakvo dobro nam je odricanje od ZERP-a donjelo i zasto je ovo drugacije ?
nobody
04.11.2009
Neće nas više Slovenija "blokirat", sad će to biti "neka druga Slovenija", i tako sve dok ne budemo u EU, ušli u "paketu", sa Srbijom i BiH, što bi moglo biti , tamo neke 2020,godine.
list68
04.11.2009
je, je , sad nas više neće blokirati, baš im hvala, pa samo smo im dali 26km množimo sa 5,4km i to je samo 140,4 km2 prostora, da je 1m2 po 1 euro (a u podmorju ima rudnih bogatstava) a sigurno je više, ispada da smo im poklonili 140 milijuna 400 tisuća ⁈ u kunama 1 milijarda kuna... pa šta je to za nas i za članstvo u EU... ništa prema onome što ćemojoš platiti za članstvo u EU... sad kad smo tako dobar posao napravili puno mi je lakše pa mogu u miru ići u kino i odmarati jer znam da je hrvatska usigurnim rukama...
Bože, stvarno smo jadni..
LLF
04.11.2009
'ljevičar', dobro si napisao. za pametno vodit državu treba imat i pametne političare i pametan narod, a nas nekako ne prepoznajme ni u jednoj od te dvije kategorije. kad se 20 godina šuti i gleda kako polupismeni i pokvareni lopovi vladaju državom kako im se sprdne, prije ili kasnije počinju računi dolazit na naplatu.
malosanmaka
04.11.2009
Gospa mirotvorka nažalost ...tvoj će mir-sporazum...kao vatra razdora gorjeti dugo,dugo.....i postati stalna opasnost požara velikih razmjera....koji bi se u budućnosti mogao razbuktati na sve strane Lijepe naše....na svim njenim granicama!
Ali, nažalost dama je uskogrudna i intelektualno ne umije sagledati veći plan....
A vi svi, koji gromko i krotko trubite u trublje kojom slavite tihu i nepotrebnu predaju Hrvatske....može vas biti sram.!! Izluđivanje hajkaškim metodama tipa :slavimo što su nam ukrali,jer u suštini to je jedina i prava istina ove situacije....ipak u većini glava prazno zvuči....Podrška ribarima i Istri!
Montezuma
04.11.2009
Točno,Slovenija nas neće više blokirati zbog granice,sada će nas blokirati kada potpišemo predpristupni ugovor sa EU i to tako što će odbiti ga ratificirati u svom parlamentu dok se ne okonča Arbitražni postupak u njihovu korist.
Daj ne jebite s tim kako je ovo dobar sporazum.Ovo je jako loš sporazum,nepravedan,ucjenjivački i štetan po hrvatske interese.
Ljevičar
04.11.2009
Re:marsus. Hrvatska je formalno više puta kršila Badintera i tako razveljavila taj sporazum. Puno si pametan nema šta.
heavyd
04.11.2009
jadranka kosor nije izdala nijednu konkretnu osobu. sabor je sve odobrio. nikada nisam glasao za hdz, da budem jasan. Mozda bude financijske t gospodarske koristi za sloveniju, ako dobiju ovim sporazumom ono cemu se oni nadaju, a hrvatska se treba skoncentrirati na brze pregovore u drugim podrucjima da i onda dobije nesto od europe. Budimo realni, zivimo na dug i plesemo po rubu ekonomskih vratolomija koje izvodi rohatinski, suker i drugi, a usput hdz je ostetio drzavu za mnogo novaca
Cone
04.11.2009
Janezi popušili foru. He he he. Oni se idu igrati Balkanaca sa nama, ludo
nacionalni_front1
04.11.2009
vaganski
... kaj misliš da to onaj lopov pahor to nije primijetio isto, pa se smijulji, a kosor mu se još natrag cerekea u lice... kao da nam smišljeno želi poručiti da "dobro zna što radi"! Kakva veleizdajnica!
sjeni_nasuprot
04.11.2009
Ha ha dobro je netko primjetio, gdje tu Istra na brosu?
vaganski
04.11.2009
Golob_ potpuno se slazem s tobom. sto se tice lobiranja za to bi trebala biti zaduzena nasa diplomatska predstavnistva u kljucnim zemljama, zatim tu se ugovaraju lobbyng i public affairs firme i sl. Stranci izbjegavaju izraz lobbying kao nesto politicko pa stoga sve vise kopriste public affairs za takvu vrstu posla (ja uopce ne znam dali u hrvatskom jeziki postoji taj izraz). Nasi misle ako se prosetaju u Bossovom odijelu s Rolexom na kakvom medjudrzavnom domjenku i is[ijaju sampanjac sa ostalima da time unaprijedjuju medjunarodne interese drzave.
Madam
04.11.2009
Evo još malo materijala za slovenske i hrvatske mizantrope. Što će tek biti kad se bude prešlo na druge granice (Srbija, Bosna, CG)?
rizla
04.11.2009
Ovaj sporazum je samo dokaz naše izgleda urođene šlampavosti,gdje smo stvari koje treba po definiciji države (granice) urediti što bolje,ostavili zubu vremena radi vlastite nesposobnosti (političari) i nemoći ili nedostatka želje da stručnjake,barem jednom,pustimo da rade svoj posao.Ne treba zaboraviti da nismo uredili granicu niti s BiH,a niti s Srbijom i Crnom Gorom još,ne inzistiramo niti na provedbi Osimskih sporazuma (auto-cesta Trst-Rijeka,itd.),pa čemu se onda čudimo.Busamo se u nekakve junačke grudi dok ne dođe voda do usta i onda progutamo nešto toplo,ljudsko kao da je slanac.Sami smo si krivi,posebice kad se ima u vidu već dogovor oko režima plovidbe za luku Kopar ,gdje smo to sve stavili de facto na stol.Iz toga se dade (tako popularno) povijesno zaključiti samo jedno:Druže Tito,hvala ti što nam ostavi ovoliko teritorija AVNOJ-em i OSIMOM,za nadati se da nećemo baš sve izgubiti što pogodbama,sporazumima,ali još više rasprodajom sve u 16 !
ROLLING
04.11.2009
Treba li zamjeriti Slovencima?
Republika Slovenija koristi sve moguće načine da se dočepa tog komada mora. Vrše pritisak iz svih sredstava u zakonskim okvirima. Uložili su u propagandu tog projekta, pravnu pomoć, centre za lobiranje, vjerojatno i u tajne službe...
Što je za to vrijeme učinila Hrvatska?
Propaganda? Jedino u dnevno političke svrhe. Pravna pomoć? Ako se Sanader, Kosor i Milanović smatraju stručnjacima za međunarodno i morsko pravo... Lobiranje? Žužul je jedini hrvatski lobist, a on lobira za vlastite interese, a ne državne... Tajne službe? One prate naše novinare, neće se valjda zamarati slovenskim političarima...
golob
04.11.2009
@ Mirela79
Moram priznati da je tvoj komentar jedan od najboljih koje sam na ovom forumu imao prilike pročitati! Svaka čast, no vidiš koliko je tužno što se ovdje pametna mišljenja niti eminentnih stručnjaka ne cijene! Povijest je svakako najbolji učitelj/ica, pa nisi niti trebala ići do Kine, već do Sabora 1918.! I tamo su sigurno prevladavala mišljenja kako će sve dobro završiti po nas kad se naši prijatelji Srbi pobrinu za naše interese, istovjetno ovim našim "prijateljima" Swobodi, Rehnu, Bildtu ili Rheinfeldtui! Super ti je analogija s Kinom jer su i iza zbivanja u Opijumskim ratovima i kasnijim Balkanskim ratovima, odnosno 1. svjetskog rata stajali jedno te isti Britanci i njihova geopolitika! Tim više lako je zaključiti tko stoji iza već spomenutih Swoboda i ostalih - ponovo Britanci! Zato je tim strašnije vidjeti Kosor koja je još veća gusketina u magli jer si je umislila kako "ona vodi igru"! Pozdrav i nadam se da ćeš i nadalje komentirati ovdje jer su ti promišljanja sjajna!
sjeni_nasuprot
04.11.2009
Ovo dvoje na slici je zaludjeno jedno s drugim. Jaca je cak odabrala sal u boji slovenske zastave. Da nema bedz hrvatske mislili bi koju zemlju predstavlja. No u svakom slucaju dobro nas je predstavila. Sve u svemu trebamo bit zadovolji... bar zasad.
Madam
04.11.2009
tko zna što je ona potpisala? Na bedžu je granica na Riječini ostalo je valjda Slovenija ne?
tizian
04.11.2009
...slovenci kao Slovenija samo koriste moć koju im je dala nitko drugi do Europa ...koja će nas pokopati zajedno sa našom kompletnom "političkom reprezentacijom" koja je još jednom pokazala da zapravo NIJE spremna na promjene unutar društva jer to društvo koje je glasovalo na izborima je izdano upravo ovim potpisom , izdani su i postulati znanja i oni koji znaju - dakle 12 stručnjaka koji rade na međunarodnom pravi i koji su priznati u svijetu prava izignorirani su od strane naše pametne Jace kao nepotrebni jer je ona završila tečaj prava u nekoj slovenskoj poslovnoj školi - zapravo je istina puno prozirnija Hrvatska je na pragu socijalnih nemira a Jaca to dobro zna isto kao što zna da nas Europa znajući za naše kreditne navike "lako ćemo" čvrsto drži za onu stvar i modulira koliko će nas stisnuti ...a Jaca naravno potpisala bi da je Slovenija do Zagreba samo da ne izgubi svoju fotelju /koju će btw ionako izgubiti samo što je tako politički kratkovidna/ kao i svi ostali koji se sakrivaju iza njenih leđa - pa ljudi moji H Swoboda je obišao i Sloveniju i Hrvatsku da utvrdi stisak na sam dan rasprave o arbitražnom sudu u saboru šalje papiriće vođi oporbene stranke da popusti ! pa o kakvoj glupoj suverenosti mi pričamo - jesu zato ljudi ginuli po cijeloj Hrvatskoj ?
arbitrazni_glupan
04.11.2009
Ako je Sporazum za obje strane dobar, onda ne znam oko čega je spor? Ako Jadranka Kosor misli da je dobar zato što će Hrvatska žrtvovanjem dijela teritorija prije ući u EU, neka tako kaže.
37laci
04.11.2009
BTW, koridor kroz naše teritorijalne vode smo im već dali za sve njihove brodove koji se vraćaju u Kopar, čini mi se 2004. i to na njihovo traženje. Teret u Kopru im se povećao tri puta od raspada SFRJ.
Velim, radije čitajte knjige umjesto kaj ovdje prijetite jedni durgima. Znate di završavaju takvi?
Ko topovsko meso.
Gazza
04.11.2009
Mirela79
Potpuno se slažem.Sada će te napasti HDZ trolovi u stilu da si jugonostalgičarka i da nemaš pojma kako je njihova Jaca Vlaisavljević dalekovidan političar.Samo nemoj zaboraviti, tuđe se lako poklanja.I ja bi komad Vojvodine poklonio bez problema..
tizian
04.11.2009
Ljevičar
a koje to ti predlažeš riješenje ajde molim te reci mi još jedan rat ili???
Aruba
04.11.2009
marsus prijatelju, ti si toliko nadrkan da više ne znaš kome se obraćaš...ajd sad lijepo ponovno polako pročitaj tko je što napisao...pa onda procijeni komećeš uputiti ovakve uvrede.
Gazza
04.11.2009
Osim toga ne vidim baš da su se slovenci nešto pretrgnuli napraviti kompromis sa svoje strane.Dapače,prvo ona igra sa izjavama,a poslije i njihova ucjena oko deblokade pregovora te ako ih i deblokiraju i Hrvatska potpiše predpristupni ugovor sa EU,Slovenija već ucjenjuje kako nemaju ni obvezu ni rokove da ratificiraju naš predpristupni ugovor sa EU.Dakle,radi se o državi koja očigledno niti ne želi imati dobrosusjedske odnose sa Hrvatskom,te želi ucjenama Hrvatske postići svoje ciljeve.
Hrvatska diplomacija očigledno nije baš sposobna,jer da je sposobna ne bi pristajala ni pod cijenu pritisaka iz EU na ovkvu politiku Ljubljane.
Ljevičar
04.11.2009
Baš zbog budućnosti moga djeteta, a prvi puta inače javljam se za komentar iako imam 30 god., završen fakultet ekonomije za menadžment, dobila otkaz prije mjesec dana jer u ovoj državi ovakvi nismo podobni ni potrebni ( naravno sve je u vezi navedenog članka o arbitraži). Smatram da je ovaj potpisani sporazum o arbitraži najveći promašaj hrvatske politike u zadnjih 50 god. Pa nema primjera u povijesti da je pitanje arbitraže bilo kako drugoj strani pokloniti vlastiti teritorij i još nam se to prikazuje kao povijesni boljitak za našu djecu! Naši političari nisu niti na nivou nepismenih, ali lukavih i pronicljivih kineskih mandarina. Pa zaboga, ako je historia magistra vitae est mogli smo bar od tih polupismenih seljaka na carskom dvoru nešto naučiti. Ta ista carska Kina izgubila je ratove protiv Britanije, a mi smo pobjednici u domovinskom ratu, ali je mudrije prije 200 god. sačuvala teritorij a izgubila rat! Pa zar naši političari i oni koji vode ovu državu nisu niti na nivou gubitnika od prije 200 god.! Naime, 1898.god. ponavljam, nakon izgubljenog rata (opijumski ratovi) carska Kina je iznajmila između ostalog, Hong Kong Velikoj Britaniji na 99 godina. , dakle državi koja ju je porazila. Tada je Velika Britanija koristila slične i iste argumente kao što Slovenija koristi prema Hrvatskoj. Kao mlada i školovana osoba, neopterećena, a ekonomist po struci, stoga bih rado ponudila rješenje, a toplo sam se nadala da će bar netko od odgovornih i nadležnih po tom pitanju tu ideju i predložiti. Naime, Sloveniji smo trebali iznajmiti (za lovu ) pomorski koridor npr. širine 5 milja , dužine 10 milja, da imaju kontakt sa otvorenim morem. Svakako, iznajmiti za dobru lovu, a time konačno zadovoljiti njihov zahtjev za pravičnošću ako treba i na 99 godina. Ako mi plaćamo cestarine Slovencma, Austrijancima onda je sasvim u redu da Hrvatskoj plaćaju korištenje njenog mora kojeg usput već 50 godina koriste besplatno, a time bi im konačno i pravično i omogućili kontakt s otvorenim morem., tj. izbili bi im adut da nemaju kontakt sa istim, a pred međ. zajednicom postavili se u skladu s međ. pravom, povijesnim međ. iskustvom, svojoj djeci sačuvali teritorij, a međ. sudu pravde omogućili da utvrdi eventualno sporne pozicije među državne granice. Smatram da bi ovakvim potezom pobrali simpatije i poštovanje međunarodne zajednice i pokazali zrelost i inicijativu države pobjednice.
Eto toliko od osobe ponižene, suvišne , frustrirane , fakultetski obrazovane, 30-ih godina, majke, tj. pripadnice generacije nad kojom je aktualna vlast u ovih 15 godina izvršila eutanaziju. Pozdrav
Mirela79
04.11.2009
Aruba
Slažem se.Ovo se pitanje mora riješiti,ali NE NA OVAJ NAČIN.
Ljevičar
04.11.2009
Arbitraža je jedino moguće riješenje za ovaj spor koji već dugo tinja između nas i Slovenaca.Ako sada ne prihvatimo arbitražu nikada nećemo riješiti ovaj spor koji imamo sa Slovencima.
Aruba
04.11.2009
Evo iskreno i razumljivo za svakoga. To nije prijetna, jer još uvjek postoji mogučnost, da če se dogodit upravo to. Ako ovaj sporazum o arbitraži ne prođe zbog nekog razloga (zbog kojeg je posve nebitno), Slovenija če na mirovnoj konferenciji posle razpada SFRJ, koju je obvezana napravit međunarodna zajednica, tražit najmanje conu B. Onda čete videt šta je to međunarodno pravo!
heavyd
04.11.2009
arbitraža će biti po međunarodnom pravu oje ima i ostalih 160 zemalja svijeta ali ce trebati utvrditi slovenski JUNCTION sa otvorenim morem sukladno međunarodnom pravu!!!! Ako to nemozes skuziti zbilja nisi normalan!!!!!!! Samo ti slijepo slijedi Jadranku.... RAZMIŠLJAJ MALO!
marsus
04.11.2009
Nisam simpatizer HDZ-a ali gospodju Kosor postujem i cijenim. Cijenim je zato jer ima "muda" veca nego kompletni Sabor. Izvlaci zemlju iz govana u koju su je uveli populistu a la Tudjamn i Sanader. Treba joj dati punu podrsku da reformira HDZ i od njega napravi pristojnu konzervativnu stranku. A lopove poput Sanadera, Bandica, Pasalica... privede konano pravdi.
Spectator2
04.11.2009
arbitraža će biti po međunarodnom pravu oje ima i ostalih 160 zemalja svijeta.
odlfokus
04.11.2009
Svima stvarno zainteresiranima za ovu temu preporučam zbirku tekstova dr.Vidasa pod naslovom "Hrvatsko-slovensko razgraničenje" u izdanju Školske knjige, 2009. Knjižica je prilagođena najširoj publici. Pročitat ćete je za sat vremena ali učinak umanjenja gluposti izgovorenih na forumima trebao bi biti neusporedivo dugotrajniji i važniji.
Gazza
04.11.2009
Neznam kako da nazovem ljude koji nisu u stanju skužiti da su ga dobili u g..... Potpuno je jasno da se ovim sporazumom hrvatska odrice prava koje ima 160 zamalja ove lijepe kugle zemaljske. O gospodarskom pojasu necu ni govoriti jer ce to tek biti prava igra ( sjeverni jadran je bogat zemnim plinom a slovenija ce dobiti pravo proglasiti gospodarski pojas sa utvrđivanjem njihovog JUNCTIONA sa otvorenim morem ). Moj prijedlog je prijedlog svakog pametnog i poštenog covjeka : SPORAZUM BAZIRAN SAMO NA KONVENCIJI O PRAVU MORA I NICEM DRUGOM!!!!! Pa valjda smo zaslužili da nas se tretira kao i sve druge a ne da nas guze masonski birokrati!? Jos nesto : jedan od kljucnih ljudi je Carl Bild, osoba koja je je za vrijeme domovinskog rata bila odan srpski saveznik. Sto ti mislis kakva ce ovo arbitraza biti kada ju je organizirao Carl Bild????? Dobro Jutro Hrvatska!!!!!!
marsus
04.11.2009
Aruba
Znam tko, te plaća i za koga melješ gluposti.
1NE VRIJEĐAJ LJUDE O KOJIMA POJMA NEMAŠ
2TVOJI SU VELEIZDAJNICI
tizian
04.11.2009
hooker,
ma nek je tebi do europe, pa i meni je , ne znam kome normalnom u hrvatskoj nije, ali ne možeš reći da i sanaderu nije bilo do europe čak i više nego kosor... no reci ti meni želiš li ti u europu u kojoj ćeš ostati možda i bez istre ili zadra?!? pa daj mućni glavom je li swoboda brine o nama ili o nekom drugog koji ga plaća? zamisli koje čudne nelogičnosti, sanader je prij svega bio za eu, a swobodi se ne sviđa i frka ga je da se nebi slučajno vratio, a swoboda želi da i mi uđemo u eu jer nam je prijatelj?!?!?!?! ...ili je Sanader onda zapravo bio protiv eu (što znamo da nije) ili se swoboda samo pretvara da nam je prijatelj! ...ako ipak zaključiš ovo drugo, onda rukovodeći se istom priglupom predsjednikovom logikom da ono što našim neprijateljima ne paše, zapravo nama paše, skužili bi da nam ne paše ulaziti u eu pod ovim uvjetima koje je bahata premijerka potpisala... e sad ako je predsjednikova logika idiotska, onda mogu biti samo opet dvije opcije - a to je, da predsjednik nije u pravu kad je rekao ono za slovence (pa smo popušili jer je HDZ bio bahat, nekompetentan i brzoplet, a izvjesno i potplaćeni ili ucijenjen) ili swoboda nije u pravu kad kaže da se pazimo da nam se Sanader ne vrati.... iz svega se može i zaključiti da se i Mesić i Swoboda dobro razumiju i znaju što govore, što opet treba ukazati o čijim interesima predsjednik vodi računa kad daje izjave... što misliš ima li logike u ovome pa da se može zaključiti da ovdje nešto debelo smrdi?!
sjeni_nasuprot
04.11.2009
Marsus...
Kreten ti je... Hmmm. Možda ni ne znaš tko.
Prije bilo kakve debate pokušaj naučiti razgovarati kad te to već nisu naučili doma ili u školi.
No obzirom da si ti učen i stručan, pretpostavljam da imaš neko izvodivo rješenje ili prijedlog.
stef66
04.11.2009
Glupa, jadna, prevarena Hrvatsko! Eeeeeeeeeeej, pa ja ne mogu vjerovati tko nas prevodi žedne preko vode!!! Zašto je izginula ona silna mladost pred 18 godina? Da bi Jadranka veleizdajnica Kosor mogla hrvatskim morem kupovati naklonost svjetskih hohštaplera, prevaranata i megalopova? Ej, da nas netko zajeban vara, ali nama najbjedniji kokošari poput ove pudlice Kosor jebu mater već 20 godina..... Ja ne mogu zbilja vjerovati koliko smo mi jadan i GLUP narod. Bez mozga, bez kičme, bez svoga JA. Umjesto da ovu smiješnu Vladu bez ikakvoga legitimiteta potjeramo kukom i motikom....
prixo
04.11.2009
Vec sam dosadan ali moram ponoviti: JUNCTION znaci SPOJ a ne VEZA!!!! Tko ne kuzi sto to znaci za ovaj sporazum je kreten ili izdajnik......( stef66 i slicni jadnici )
marsus
04.11.2009
Vec sam dosadan ali moram ponoviti: JUNCTION znaci SPOJ a ne VEZA!!!! Tko ne kuzi sto to znaci za ovaj sporazum je kreten ili izdajnik......
marsus
04.11.2009
Kakav Vukovar, za tebe je arbitraža Vukovar? Bolesni um! Ne sprdaj se sa poginulima istradalima u ratu.Idi na koncert Tupsona.
Brzi3000
04.11.2009
Vec sam dosadan ali moram ponoviti: JUNCTION znaci SPOJ a ne VEZA!!!! Tko ne kuzi sto to znaci za ovaj sporazum je kreten ili izdajnik......
marsus
04.11.2009
Cvrčak 1
Pičkice smo mi svi, hrvatski sindikati, radnici, seljaci,svi koji ne možemo reći dosta je bilo bando lopovska nesposobna.Svi mi koji dozvoljavamo da nam ovakvi hoštapleri, lažovi i prodavači magle vode vlast.Ono sve na splitskoj rivi je bila magla, prevara i laž, a nitko nije riječ rekao poslije toga...
tizian
04.11.2009
Zaista je žalosno što likovi poput stef66 i slicnih zive u nekakvom svijetu mašte ili bolje receno pod utjecajem jacine visoke politike. Neka nam dragi Bog pomogne ako ne uvidimo gdje nas jadranka vodi......
marsus
04.11.2009
Temerlan...
Teritorijalne vode neke zemlje su pojas od 12 nautičkih milja udaljen od bilo koje kopnene točke koja je sastavni dio teritorija neke zemlje.
Vrlo je zanimljiva izjava da između nas i Italije nema međunarodnih voda. Sve do Crne Gore?!
stef66
04.11.2009
tizian
a di si ti bio kada je pao Vukovar??? plakao si što nestaje tvoja voljena Jugoslavija.Ajde poštedi nas tih svojih gluposti jer dobro se zna da u tvojim riječima nema niti malo istine.
Aruba
04.11.2009
sporazum se mora ratificirati. To je jedini put da uđemo u EU. Inače ćemo u društvo sa Srbijom i BIH.
odlfokus
04.11.2009
steff66 i slicni kreteni bi se zaista trebali zapitati....... To znaci da ce slovenija dobiti dodir sa otvorenim morem po MEĐUNARODNOM PRAVU. Mozda si ti mislio da međunarodno pravo ukljucuje samo crtu sredine zaljeva i to je to? U konvenciji o pravu mora piše da ce se uzimati crta sredine AKO SE DRŽAVE NE DOGOVORE DRUGACIJE. Upravo se to i dogodilo....... Dakle, Slovenija ce u najgorem( za Hrvatsku) slucaju dobiti teritorijalnog mora toliko da moze izaci prema otvorenom moru( Hrvatska gubi granicu sa italijom) ili u najboljem koridor prema otvorenom moru kroz hrvatske teritorijalne vode. Jednom kada slovenija dobije izlaz na otvoreno more stece pravo na proglašavanje gospodarskog pojasa cime cemo mi sigurno izgubiti dio gospodarskog pojasa....... DOVOLJNO JASNO MAJSTORE?
marsus
04.11.2009
ovaj dogovor hrvatskoj otvara vrata Hrvatskoj u Eu...i mediji pokusavaju skriviti sliku i prikazati ju onakvu kakva nije,problem ce biti rijesen na medunarodnom sudu
Santiago
04.11.2009
E moj sjena, pa tebi nikada smranadera dosta. Lepo je rekao čovjek, čuvajte se ga. Pa dokle nas je doveo (brodogradilišta, HAC, Podravka......) ha prijatelju. Bravo premierko samo ustraj dosta nam je više ovoga balkana, ajmo mi lijepo u Europu, gdje nam je i mjesto. Neka bude ne znam kako loše, lošije od ovoga sada ne može biti.
hooker
04.11.2009
SRAMOTA!
Današnj dan mi je poslije pada Vukovara najteži u životu .Da netko može 4,5miliona ljudi natjerati da spuste gaće i visoko podignu guzice.Srbi su nas barem '' pošteno'' napali pa smo izgubili grad, ali ovi Zlovenci sa svojom podlom ,pokvarenom , kurvinskom ucjenom lako su i jednostavno natjerali hrvatsku gnjilu vlast da ustukne.
Prokleti bili i prokleto vam sve bilo! Svi koji ste sudjelovali u ovoj veleizdaji.Grobovi vam stvarno oprostiti neće...
tizian
04.11.2009
Ljevičar..
Napokon netko tko se trudi dati bilo kakav argument.
Stvar je vrlo prosta:
1) moguće je ići na međunarodnu pravnu istancu (sud, arbitražu...)
2) moguće je održavati status quo i po našem dobrom starom običaju stvari trpati pod tepih slijedećih xxx godina
3) mogli smo samo preseliti vojne snage s istoka '92 ili '93 ili s juga '95.
Treći izbor nismo napravili, a više ga ni ne možemo sve i da hoćemo.
Drugi izbor, naravno, neće napraviti ništa. Ne ništa dobro, nego baš ništa. Nula.
Prvi izbor je odabran već poodavno. A po svojoj definiciji, nikome (ni nama niti Slovencima), ne jamči ništa.
I to je to.
stef66
04.11.2009
Nevjerojatno, u času kad se Hrvatku pacificira, otišli su svi komentari o Swobodi "u vjetar", jer eto ode vijest na stranice Globusa! Malo bude vjijest za Jutarnji, malo ne! Jel i to Swoboda naredio ili se bojao?! Ako treba ponoviti opravdano se Swoboda bojao Sanadera i sada polagano se naslućuje zašto je Sanader morao otstupiti jer je sigurno od Swobode i njegovog društva bio ucijenjen! Međutim kakakv god da je težak grijeh korumpiransti počinio, taj užas nije ni blizu, niti može biti ravan ovoj tragediji veleizdaje koju ova premijerka upravo provodi! Zato se Swoboda i boji i grakće bez da ha je itko išta pitao! Ne treba Hrvatskoj neprijatelja, dok ima Swobodu za "prijatelja"! Predlažem da i ove komentare preusmjerite na stranice Globusa!
sjeni_nasuprot
04.11.2009
Ljevičar
ali ovaj problem se mora riješiti kad tad ne možemo stalno biti ovako kako je bez riješenih granica.
Aruba
04.11.2009
arbitra će se pokrenuti tek uđemo u EU. I to po međunarodnom pravu. To je najbolje riješenje...
odlfokus
04.11.2009
ne znam samo kako, svi koji brane ovaj izdajnički potez jace, ne razumiju, da je izlaz na otvoreno more, tek na krajnjem jugu, kod crne gore?! između italije i nas nema otvorenog mora, nego direktna granica između nas i njih!! to znači da bi slovenski 'dimnik', 'stik' ili 'junction' mogao na kraju ispasti tek kod crne gore! kako? preko našeg teritorijalnog mora-nikako drugačije! znači da im ustupamo na teritorij! ili ćemo cijeli naš dio jadrana proglasiti međunarodnim vodama! u svakom slućaju pušimo! i to naveliko, jer nije samo more u pitanju, nego podmorje, odnosno velike zalihe plina i ruda ispod morskog dna!
temerlan
04.11.2009
Santiago
Tako je.Arbitražni sud će riješiti ovo pitanje na štetu Hrvatske jer sadašnji hrvatski teritorij bi lako mogao postati međunarodne vode.Time Hrvatska gubi teritorijalni integritet.
Možda tek uspostavom kondominija bi se donekle ova nepravda mogla ispraviti.
Osobno sumnjam u ratifikaciju ovakvog dokumenta u parlamentima obje zemlje.
Ljevičar
04.11.2009
Marsus... Ajde budi dobar pa prosvijetli neuku javnost. Što to znači za sporazum koji potvrđuje da će biti međunarodne pravne arbitraže?
stef66
04.11.2009
PROBUDITE SE LJUDI: JUNCTION znaci SPOJ a ne VEZA!!!! Tko ne kuzi sto to znaci za ovaj sporazum je kreten ili izdajnik......
marsus
04.11.2009
Ali opet,moglo bi se na kraju dogoditi da se taj prostor proglasi međunarodnim vodama i da se nad tim područjem proglasi kondominij Slovenije i Hrvatske,čime bi Hrvatska ostvarila granicu sa Italijom,a Slovenija imala direktan kontakt sa otvorenim morem.
Međutim to ne mijenja činjenicu da sada taj neprijeporno hrvatski teritorij postaje međunarodni teritorij.
Ljevičar
04.11.2009
Aruba
Da,točno,po međunarodnom pravu se može taj prostor proglasiti međunarodnim morem i time gubimo hrvatski suverenitet nad dijelom akvatorija.
Osim toga,moguće su daljnje komplikacije zbog Osimskih sporazuma koji ako Hrvatska nema granicu prema Italiji,sve se još dodatno komplicira i mogli bi imati problema i sa Italijom.Kosorova se previše kocka sa teritorijem,a zauzvrat ne dobiva skoro ništa.
A slovenska oporba je protiv Pahora iz čisto pragmatičnih razloga.
Ljevičar
04.11.2009
Google je nepristran. Na njegovom prevoditelju, JUNCTION je preveden kao JUNCTION. Tako se to radi. EU je tu negdje u blizini za nas Hrvate.
Rimaz
04.11.2009
Glista... Ti, kao, znaš da je netko nešto prodao? I to nešto za što se već 18 godina zna je predmet spora. Pretpostavljam da sam neinformiran pa mi je promakla informacija da je netko (neki sud, arbitraža ili slična institucija) u međuvremenu donio presudu.
stef66
04.11.2009
sporazum je dobar za Hrvatsku,a nasi mediji pokusavaju stvoriti sliku kao da je Hrvatska poklonila Sloveniji dio teritorija,sto nije istina,medunarodni sud ce rijesiti ovo pitanje
Santiago
04.11.2009
JUNCTION znaci SPOJ a ne VEZA!!!! Tko ne kuzi sto to znaci za ovaj sporazum je kreten ili izdajnik......
marsus
04.11.2009
Vidim da je na jutarnjem listu dosta modnih stručnjaka ah pa za to i jesmo dobri da jedino prodajemo ljudima maglu o modi i tko kaj nosi.
Aruba
04.11.2009
fali mi informacia je li bilo carla bildta i sličnih likova i nedjela? jutarnji opet propušta informirati pučanstvo o najbitniim stvarima
solenoid
04.11.2009
treba znati izdati sa stilom. trebala je doći u dresu reprezentacije, nitko ne bi ni primjetio da je prodala hrvatski teritorij
glista
04.11.2009
guska je čak ponosna na svoju ulogu jeftine lutke na koncu čije odluke zapravo donosi netko drugi.
pester
04.11.2009
da zapečate sporazum, borut će joj ga ućerati do jaja.....u njenu debelu šupendaru. a tek onda će jaca pasti na koljena i p......i ga strasno.
temerlan
04.11.2009
Hannes Swoboda: "Od samoga početka osnovna je ideja da slovenski pristup otvorenom moru ne znači da će joj Hrvatska prepustiti svoje teritorijalne vode nego postoje druga rješenja".
Kad već nikako ne ide pred ICJ jer Slovenci 18 godina neće onda nek je ovako.
Gazza
04.11.2009
Nevjerojatno je što se kod nas o svakoj temi stvore dvije podjednako neurotične grupe koje bez problema proglašavaju jedna drugu... pa na izbor: izdajnicima, komunjarama, kujama itd., itd.
stef66
04.11.2009
U srcu i dusi sam ljevicar, al ' ovaj puta skidam kapu Jaci, za mudar i drzavnicki potez.Zoki i mlitavi Josipovic... pokusavaju poneki glas usicariti, a nijedan problem ne znaju rijesiti, vec ga ostavljaju drugim.Toliko o njima.
tvrdorah
04.11.2009
Hrvatska sa ovim sporazumom nije dala svoj teritorij.Naravno da komunjare to ne misle jer ako je njihov Račan htio dati pola zemlje Sloveniji sada misle da će tako isto dati i kosorica ali to nije uopće istina.
Aruba
04.11.2009
Meni je najviše žao što ljudi u HR nisu nažalost upućeni što se događa ulaskom u EU. Smješno i komično je gledati ljude kako se tome vesele, iako sami ne znaju čemu se točno vesele. O tome se ništa ne piše. Dragi novinari, eto vam prilike za jedan opsežan i dobar članak o tome koje su to prednosti i nedostaci ulaska HR u EU. Ima takvih članaka gdje se ljudi mogu educirati, no valjda to još jednom ljudima predočiti.
jednacura
04.11.2009
Tuzan dan, ovako sam se osjecao kad je Vukovar pao, samo sto sada umjesto cetnickih arlaukanja, slusamo jacine bljuzgotine.
vaganski
04.11.2009
pudlica jaca izgleda kao napaljena kuja u sezoni parenja. nije ni čudo da je kekecu dala sve što je tražio. strava.
ana34687156762
04.11.2009
ne treba stvoriti sliku da je Hrvatska prodala dio teritorija i popusutiti pod utjecajem medija,koji upravo to tvrde,stvar ce biti rijesena na medunarodnom sudu,i nece biti ustupaka sloveniji
Santiago
04.11.2009
Da je barem samo Slovenija problem, pa da smo i popušili samo ovaj akvatorij ne bi bila tolika tragedija... a kad nas uhvati nakon ove kapitulacije Italija, ne znam hoće li se Kosor i dalje glupavo cerekati?! Možda će i ona potpisivati neki novi Rimski sporazum iobjašnjavati nam kako je t u interesu budućnosti naše djece... Jao, koliko kratkovidnosti, korumpiranosti i bahatosti... Pa ne može niti jedan gospodarski kriminal biti teži od nacionalne veleizdaje...
sjeni_nasuprot
04.11.2009
Ljevičar
ne nije to istina kada izađemo na arbitražu tamo će se sve određivati prema međunarodnom pravu.Isto tako kako objašnjavaš da je Slovenska oporba protiv tog sporazuma sa nama???
Aruba
04.11.2009
Aruba
E vidiš nije.Pa u tome i je bit.Hrvatska je arbitraži dala u ruke da njezin teritorij ili proglasi slovenskim ili proglasi međunarodnim.Popušili smo i to na veliko!
Ljevičar
04.11.2009
Hrvatska je izvukla maksuimum iz ovog dogovora,stoga ga ne treba interpretirati kao negativnog za Hrvatsku....Stvari ce se rijesavati na medunarodnom sudu,stoga Hrvatska se ne treba bojati da ec izgubiti i prodati dio teritorija
Santiago
04.11.2009
Aruba
Jesil živ čovječe, što su te ponovo mobilizirale ove izdajničke plavopartijaške HDZenjare?
lika66
04.11.2009
170619895555
Sorry, kad već spominješ kako izgledaju, njih dvoje prije izgledaju kao dvoje napaljenih koji će se svaki čas početi ševiti, nego kao dva državnika na važnom sastanku...
lika66
04.11.2009
Ovaj fotograf je očito huncut, jer je predsjednika i predsjednicu uhvatio u takvu trenutku, da, kad ne bismo prepoznavali osobe na nfotografiji, mogli bismo pomisliti da je on došao da je isprosi, ali na malo nespretan način, jer nije pred nju kleknuo, no po izrazu njezina lica, ona mu je tu nespretnost oprostila. No, sad nešto ozbiljnije: Predsjenik Pahor je nedavno izjavio (otprilike) da bi bez sporazuma između Slovenije i Hrvatske granica ostala na sredini Piranskog zaljeva. Dakle, i on zna gdje je (sada) granica, pa se uopće ne radi o tome da se bez sporazuma ne bi znao točan položaj granice. Očigledno je da Slovenija i dalje nije zadovoljna s položajem granice, a ne sa činjenicom da nije poznato gdje se ona nalazi. Ovo je morao uzeti u obzir i g. Šeks kad je onako, iz razloga političkog utilitarizma, uvjerljivo tumačio da Sporazum o arbitraži ne znači promjenu granice.
Sestincanin
04.11.2009
Konačno da se taj dogovor o arbitraži postigao.Hrvatska se sa ovime nije ničega odrekla nego je Sloveniji dopustila korištenje prolaza do otvorenog mora.
Aruba
04.11.2009
Arrbitraza ce biti dogovorena i potpisana na osnovi mađunarodnog plana,stoga ne treba stvarati sliku da je ovo negativno za Hrvatsku
Santiago
04.11.2009
Jel dala jos usput Pa(w)horu....ovo njeno koketiranje i smijuckanje Pahoru je toliko degutantno,bijedno,jadno za jednu politicarku, na taj nivo se spustaju d***e najnizze vrste.
hart
04.11.2009
Treba javno objavit ime i prezime svakog saborskog zastupnika koji glasuje za ovaj sporazum,tako da se zna ime i prezime onih koji dijele ono što im je dano na čuvanje,ali i onih koji glasuju protiv ,kako im ljaga nebi ostala na imenu.
zoka1970
04.11.2009
ovo je s foruma komentar na potpisivanje ugovora o arbitraži prema Kosor: jasno i glasno!
jebo joj mrtvi slovenac majku u pičku kurvanjsku, da joj jebo!
ojebina_stara • 4.11.2009 13:05:01
moshmislit
04.11.2009
Ovaj sporazum je odlicno rijesenja i za hrvatsku i za sloveniju,i napokon se dogodilo nesto dobro na relaciji Zagreb-Ljubljana.
Santiago
04.11.2009
... ne samo da im je sporazum milijun puta bolji nego i sto milijuna puta ljepše izgledaju Jaca Cesarica i drug pahor nego što su sivi miš račan i onaj nesretni drnovšek ... slovenac je pred kraj svog života skrenu sa uma a račan neposredno prije nego je poklonio naše more slovencima ... strava ....
170619895555
04.11.2009
Što još kome treba pokloniti da bi Jaca čim prije dokopala se fotelje u Bruxelessu?
lika66
04.11.2009
vidi pudlicu jacu kako zaljubljeno gleda u pahora. nije čudo da mu je sve dala. dala bi ona još samo da je zatražio. adekenjare daju sve. svoje dupe, teritorij,....nema problema. strava.
ana34687156762
04.11.2009
Kim Jong-Il, ako čitaš ovo, lijepo Te molim, baci jednu nukleakru na Hrvatsku i prikrati nam svima muke. Unaprijed hvala!
moshmislit
04.11.2009
Mi s ovim sporazumom ne možemo ništa izgubiti što im već nismo dali sporazumom Račan - Drnovšek!
SKN
04.11.2009
Evo, još malo užitka za slovenske i hrvatske mizantrope
rizla
04.11.2009
Ovakav "sporazum" neće proći ratifikaciju u Saboru.To nije "sporazum" jer se stalno mijenja njegov sadržaj,a da se radi o ucjeni Slovenije i posezanju za teritorijem Hrvatske vidi se iz teksta tog papira kojeg treba pokušati oboriti na sudu u Haagu.
Tu se ne radi o vezi Slovenije s otvorenim morem preko hrvatskog teritorija,već o ustupanju hrvatskog teritorija Sloveniji ili proglašavanju tog teritorija mešđunarodnim.Pa onda igre oko izjava o neprejudiciranju granice i slovenskoj kontraizjavi da hrvatska izjava nema pravnu važnost.
Nadam se da ovakav papir Sabor RH neće ratificirati.Ne treba Sloveniji uopće popuštati jer radi se o teritorijalnom integritetu zemlje.Slovenija sve što radi je ucjenjivanje Hrvatske i opstrukcija pregovora.
Ovaj sporazum treba odbaciti.Pa nek se sjate EU birokrati u Hrvatsku koliko hoće.
Ljevičar
04.11.2009
moshmisli - ne da swisswom@n kenja, nego "sere" a nije nista jeo, pa neka to ..ovno pod hitno jede.
loyal
04.11.2009
Man kann sehr gut sehen wer wirklich gluekclich und zufrieden darueber ist! Slowenien gewinnt!
hans-jose
04.11.2009
Kaj je ova fotka za uspomenu na bračni zavjet? :-D
kossac
04.11.2009
Mala je dala maksimalni doprinos zlovenskom dritten reich-u.Anschluss ist uber die Materie. Anschluss !
kossac
04.11.2009
swisswom@an.....ne kenjaj!
moshmislit
04.11.2009
Seronie,
samo pricate nebuloze.Premijerka nije imala izbora.Ovaj je Sporazum MORALA potpisati,jer Bruxelles vodi igru.
swisswom@n
04.11.2009
eh da je sada otvoriti Franjin grob,ja mislim dase on naopacke preokreno u kovcegu,on jadan 40-50 godina pripremo samostalnost i odvajanje od Yuge,u orginalnim grnicama,t.j.AVNOJ-skim granicama,a pogledajte danas ode najljepsi dio Hrvatskog jadrana,za neko tamo clanstvo EU-prcije,eh Franjo,Franjo,sada sam se sjetio one pjesmice(sveti Ante ako si u stanju uzmi Stipu a vratinam Franju).
karlovacko
04.11.2009
Pogledajte "pogled" Jadranke.. zaljubljena jer očito je dobila malo slovenačkog ljubavnog organa... pa nije niti čudno što mu daje "sve" što poželi... i mašta o Jadranki Pahor...
El-Bojko
04.11.2009
Bravo Jaco. Kak se pobjeguša grize od zavisti!!!! Kam ce se on vratiti kad Jaca cvrsto drzi kormilo.
LEA7
04.11.2009
Praud tu bi kroat! Kako ne biti ponosan na dupelizaštvo i ljudske brabonjke u liku ovog ispod mene?!
meursault
04.11.2009
... tvrde kugo-komunajer kako je veleizdajnički sporazum račan-drnovšek isto što i sporazum Cesarica - pahor ... znam da su blentavi i vjeruju u to ali normalnom liku je jasno da to nema veze sa vezom ... mali sivi miš račan je ničim izazvan, jer tada još nismo ni započeli pregovore sa EU, dakle iz čista mira i samo njemu i njegovoj kugo-partiji razumljivih razloga poklonio desetine i desetine kvadratnih km akvatorija slovencima ... dapače, na saborskoj sjednici se crvene belentonje još hvale kako je onda slovenija bila u daleko nepovoljnijem položaju u odnosu na Domovinu nego danas a oni ipak poklonili im more ... stvarno mi se bljuje od tih kugo-komunjra ... strava ...
170619895555
04.11.2009
najbolja mi je fora kad kripli tipa basketa i 170619895555 (hdz plaćenici), koji su do jučer bili žestoki sanaderovci i protivnici bilo kakvih eu ucjena, te svim silama branili "tekovine domovinskog rata i svaki pedalj teritorija" sad odjednom prihvaćaju svaki ustupak na štetu RH....prava HDZ politika, jeftino prodaj da bi skupo platio! Teca Jeca, - znaj da još nije gotovo. Postoji jedna stvar, a zove se referendum. A ti Milanoviću, pokaži jednom da imaš muda i nemoj to sranje od sporazuma ratificirati.
moshmislit
04.11.2009
česitam svima što smo postali kobajagi nova članica eu,pahore ljubim te u pakšu dobro si ovo sa svoji europejcima izveo...........samo čekam nove zgode od janeza OVO NIJE KRAJ našega puta
zukic05
04.11.2009
Otkriće dr. Vidasa: Vlada pogrešno prevela ugovor na našu štetu
U originalu dokumenta, na engleskom, u dijelu u kojemu se govori o ulozi Europske komisije, piše da je ona “establish the list”, dakle “utvrđuje listu". Naši su, u hrvatskoj verziji teksta taj dio preveli: “EK sastavlja listu”.
To bi na engleskom bilo “compose the list”, a ne “establish”. Nekom činovniku u Vladi ta razlika u prijevodu ne bi značila ništa, no stručnjaku poput Vidasa iz temelja mijenja tumačenje sporazuma.
strava.
ana34687156762
04.11.2009
... iskrene čestite našoj Jaci Cesarici i drugu pahoru ... Domovina je napravila još jedan veliki tranzicijski iskorak, moglo bi se kazati iz kugo-balkanskog mentalnog sklopa ... sve civilizirane države i normalni građani RH kroz podržavanje "sporazuma" prije svega podržavaju novi način promišljanja i ophođenja sa drugima ... Domovina je dobila novi kvalitet u očima međunarodne zajednice ... kapa dolje ...
170619895555
04.11.2009