Lampe koje selimo: kako ih odabrati, gdje ih postaviti...

Objavljeno: 24.11.2007

Rasvjeta ovisi o aktivnostima u nekom prostoru. Kuhinja traži jaču i izravnu, spavaća soba ambijentalnu... Osim fiksnih rasvjetnih tijela na stropovima i zidovima, stolne i stajaće lampe važan su element uređenja stana.

Iako se obično vežu uz radne stolove, stolne lampe se mogu razmjestiti i na druga mjesta u interijeru, npr. stoliće u hodniku ili dnevnim sobama ili, pak, na noćne ormariće u spavaćim ili dječjim sobama. Stajaće lampe je, u pravilu, najbolje smjestiti u kut prostorije, tik uz stol, komodu ili sofu. Uz sofu su najpraktičnije one s dvoja "vrata" (jedan dio baca svjetlost prema stropu, a donji dio lampe ima fleksibilan "vrat" kojim se dodatna rasvjeta može usmjeravati prema potrebi). Kao "međuvarijantu" predlažemo stajaće lampe čiji se gornji dio (na kojem se nalazi obod s izvorom svjetlosti) može rotirati.

U hodnike i spavaće sobe mogu se staviti jače ili ambijentale stajaće. Kako je hodnik ili predsoblje prva prostorija koju će svatko ugledati prilikom ulaska u neki stambeni ili poslovni prostor, savjetujemo da izaberete "reprezentativnije" stajaće lampe koje će "pričati priču" o ostatku vašeg prostora i svojom ljepotom već pri samom ulasku plijeniti pažnju.

Stolne i stajaće lampe mogu biti od najrazličitijih materijala (sve vrste metala i drva, papira, stakla, plastike, tkanine, itd.), s vidljivim, "izduženim" ili skrivenim postoljem, različitih boja, oblika i intenziteta rasvjete, industrijske, ručne ili dizajnerske izrade.Iako je aktualan trend tzv. fuzija (miješanje) stilova, predlažemo da se prilikom kupovine stolnih i stajaćih lampi ipak ima na umu stil u kojem je uređen ostatak prostora.

   

Za klasične prostore predlažemo i klasične stolne lampe od mesinga, kombinacije mesinga sa staklom (vrlo česta varijanta je s tamnozelenim staklenim obodom) ili poznatog tiffany dizajna. U obzir će svakako doći i kristalne stolne lampe, a za stajaće predlažemo one koje su izrađene u kombinaciji mesinga i oboda od fine tkanine (primjerice od "teže" napete ili plisirane svile, jednobojne ili s klasičnim, jedva primjetnim dezenima). U klasici, kao i u rustici, predlažemo izbjegavanje svih umjetnih materijala ultra žarkih boja!

U rustikalnim će interijerima lijepo izgledati stolne i stajaće lampe od mesinga ili kovanog željeza, a za stolne posebno preporučujemo one izrađene u varijanti imitacije starih petrolejskih lampi. Za moderne prostore, a posebno one koje prate stroga minimalistička pravila, predlažemo lampe jednostavnih ravnih linija, idealno od jednog materijala - metalne (visok sjaj) ili od nekog sintetičkog materijala.  Bez obzira na to je li riječ o stolnoj ili stajaćoj lampi, dobro je razmisliti o opciji da imaju regulatore intenziteta svjetlosti.

Korisni savjeti

• Stolne i stajaće lampe mogu se 'strateški' postaviti u određen dio prostora koji posebno želimo naglasiti (stol, slika, skulptura…)
• Obodi, materijali i linije stolnih i stajaćih lampi u jednoj prostoriji ne moraju uvijek biti identični!
• Kada se 'zasitite' starog izgleda stolnih i stajaćih lampi s obodima, zamijenite ih bez razmišljanja (ovakvo rješenje je obično najjeftinije, a može uvelike osvježiti prostor)!
• Uvijek valja voditi računa da će doživljaj i intenzitet boja u interijeru ovisiti o jačini i nijansama rasvjete!
• Rasvjetna tijela koja emitiraju direktnu rasvjetu sa strane, stvorit će sjenu predmeta na koji pada (ovakav položaj izbjegavajte ukoliko želite sakriti neke neravne plohe na koje pada svjetlost, kao i kada želite sačuvati trodimenzionalnu vizuru nekih predmeta).
• Jače rasvjetljen prostor stvara osjećaj prostranosti i veće kvadrature! Pojačajte svjetlost stolnim i/ili stajaćim lampama gdje god je to potrebno!
• Stolne i stajaće lampe pokazat će se naročito korisnima ako se smjeste duž dijelova prostora kojima se često prolazi (zbog atmosfere, ali i vlastite sigurnosti!)
• Prilikom kupnje stolnih ili stajaćih lampi, obavezno provjerite kako izgledaju kada su upaljene!

Mirjana Mikulec

Broj preporuka: 0

ARHIVA ČLANAKA

IZGUBLJEN U PRIJEVODU

Trapattonijev njemački sludio Irce: Given i O’Shea će igrati! Ne, neće. A možda ipak hoće...

Ja sam idiot ako mu dopustim da igra s ozljedom, a on je idiot ako će na tome inzistirati - pojasnio je Giovanni Trapattoni

ČEKA SE ODGOVOR RUSA

Krstičević želi da Ozobić ostane na Poljudu! Križanac još jedan dan 'na čekanju'

U trenera "bijelih" Miše Krstičevića Ozobić je pocrtan kao važan čimbenik budućeg sastava veznog reda "bijelih". Plan je da Ozobić ostaje

ROLAND GARROS

Čilić i Karlović protiv kvalifikanata, Dodiga čeka Haase, Martić na Krajiček, a Lučić na Kuznjecovu

Ukoliko preskoči prvu prepreku Čilića izgledno u 2. kolu očekuje sraz s iskusnim Španjolcem Juanom Carlosom Ferrerom, pobjednikom iz 2003.

KOŠARKA TONE

Hrvatska gubi predstavnika u Euroligi! Danko Radić opet u sukobu interesa

Uz Hrvatsku bi i Srbija i Slovenija ostale bez izravnog sudionika u Euroligi te bi ovisile jedino o učinku u jadranskom natjecanju: 'Euroliga više ne želi zanemarivati tržišta poput ruskog'

Jutarnji TV

Na video servisu YouTube nedavno je otvorena stranica ThePetCollective koja je namijenjena kućnim ljubimcima i njihovim vlasnicima. Jedna je korisnica tako željela dočarati koliko je njezin pas fasciniran sredstvima za čišćenje pa je snimila video sa svojim velškim korgijem. Što se pritom zapravo dogodilo, pogledajte u videu!

Birajte između treninga pilatesa, fatburning vježbi ili workmeout!
Waz Observer
Sportske novosti
Auto klub

BURZA DIONICA

Wall Street: Dow Jones i S&P blago porasli

Dow Jones indeks ojačao je 33 boda, ili 0,27 posto, na 12.529 bodova, a S&P 500 0,14 posto, na 1.320 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,38 posto, na 2.839 bodova.

U KRIZI USPJEH ŽIVOTA

Vlasnik tvrtke KupiMe Vanja Sertić: Počeo sam s tri tisuće, sad imam tri milijuna eura

Nakon što je 33-godišnji Sarajlija digao prihod s 1,3 na 20 milijuna, prodao je pola tvrtke, razveo se i sad se ponovno ženi - a tek su mu 33 godine

FESTIVAL ŽIDOVSKOG FILMA

Objavljujemo dobitnika za otvaranje 6. festivala židovskog filma Zagreb

Već šestu godinu za redom u Zagreb stiže jedinstvena kulturološka manifestacija – Festival židovskog filma.

21 JUMP STREET

Objavljujemo sretne dobitnike 21 Jump Streeta

Od ovog četvrtka, 10.5., u svim hrvatskim kinima započinje se prikazivati akcijska komedija „21 Jump Street" snimljena prema istoimenoj, vrlo popularnoj televizijskoj seriji iz 80-tih godina, a koja je proslavila tada još uvijek nepoznatog glumca Johnnyja Deppa.

Opći uvjeti korištenja | Pravila prenošenja sadržaja | Zaštita privatnosti | Pravila komentiranja | Impressum | Kontakt | Oglašavanje

Europa digital mreža: Autoklub | Cafe.hr | Centar Zdravlja | Crochef.com | Dubrovački vjesnik | GameLand | Globus | Gloria | Gloria Shop | Gorila | Igralica | Jutarnji list | Jutarnji klub | Jutarnji nekretnine | Lektire | MojFaks | MojKvart | Moj spoj | Moja edukacija | Neon | Otvoreno more | Ptičica | Punkt | Slobodna Dalmacija | Sportske novosti | Stilist | Šibenski list | Teen | Teen.hr | Teen385 | Vita | Životopis | Znanost.com

WAZ: Der Westen