***NOVO*** Odluku Ustavnog suda napokon je prokomentirao i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, a ako je suditi po njegovom priopćenju još uvijek se ne miri s tom odlukom, odnosno činjenicom da Holding više nije samo njegova ‘igračka’.
- U tom rješenju Ustavnog suda po prijedlogu Belog Manastira uočena je pravna praznina u Zakonu o lokalnoj samoupravi, zbog čega odlučivanje o predmetnoj stvari može biti dvojako. Neovisno o tome kakvo će rješenje u povodu našeg zahtjeva donijeti Ustavni sud, iz primjera Belog Manastira vidljivo je da Zakon nije najbolje riješio ovu problematiku te nam ostaje mogućnost da od Sabora zatražimo autentično tumačenje spomenutog Zakona - kaće Bandić.
ZAGREB - Gradonačelnik Milan Bandić dugo će pamtiti današnji dan. U srijedu 17. ožujka, Ustavni sud oduzeo mu je Zagrebački holding utvrdivši da ‘gradonačelnici nemaju ovlast imenovanja članova i predstavnika u skupštinama, odnosno upravnim vijećima trgovačkih društava’. Rješenje je Ustavni sud donio u slučaju Grada Belog Manastira, ali je napomenuo da su pravna stajališta u tom rješenju opće pravne naravi i da su obvezujuća u svim drugim jedinicima lokalne samouprave u državi.
Drugim riječima, Bandić koji je donedavno bio jedini član skupštine, odnosno jedini pravi gazda tvrtke koja raspolaže sa 6 milijardi kuna godišnje, više neće samostalno donositi odluke.
Morat će priznati proširenu, deseteročlanu skupštinu Zagrebačkog holdinga, koju je prije nekoliko mjeseci imenovala Gradska skupština i koja bi trebala, ako je vjerovati njenim članovima, donositi racionalnije odluke od Milana Bandića.
Ovom odlukom i činjenicom da od sazivanja novog sastava Gradske skupštine gradonačelnik ne može potpisivati projekte vrjednije od milijun kuna, postalo je posve jasno - Milan Bandić više nije apsolutni vladar Zagreba, a njegove ovlasti postale su minimalne.
U Holdingu su danas napokon odahnuli. Smatraju da su farsa oko dvije skupštine u društvu i ulazak politike u poslovanje tog poduzeća, stvarali velike probleme u radu tvrtke. Sada, ističu, stvari izgledaju obećavajuće.
- Činjenica da je postojao pravni spor oko imenovanja članova skupštine trgovačkog društva rezultirala je poteškoćama u poslovanju Zagrebačkog holdinga. Odluka Ustavnog suda razrješila je tu pravnu nedoumicu, čime je stvoren formalno pravni okvir da sva tijela Zagrebačkog holdinga uspješno obavljaju poslove u svojoj nadležnosti - rekao je Dušan Viro, glasnogovornik Holdinga.
Uskoro bi se stvari trebale početi razvijati sljedećim scenarijem - članovi uprave i sam predsjednik Ivo Čović stavit će svoje mandate na raspolaganje, a nadzorni odbor u kojem se nalaze isključivo Bandićevi kadrovi bit će potpuno razrješen.
Nova uprava, doznajemo, trebala bi imati znatno manje članova nego dosadašnja, između tri i pet članova. Zbog svega što je uspio napraviti unatoč tome što su mu ruke bile vezane, Ivi Čoviću najvjerojatnije će biti produljen mandat.
‘Nadrapat’ će, očekivano, Bandićevi direktori, a u narednim mjesecima možemo očekivati upravo to - smjenu svih kadrova koje je instalirao Bandić. Ne zato što je riječ o politici, tvrdi nam naši izvori, već zato što je igrom slučaja ispalo da upravo oni svoje podružnice vode na nedovoljno dobar način.
Legalna skupština u Holdingu
Milan Bandić, predsjednik
Miran Martinac, zamjenik predsjednika
Boris Šprem, član
Mirela Holy, članica
Jurica Meić, član
Tatjana Holjevac, članica
Vesna Brezić, članica
Jasen Mesić, član
Velimir Srića, član
Radimir Čačić, član
Darinko Kosor, član
