Primorac i Sanader odlučili: Odgoda mature do 2010.

Objavljeno: 28.04.2008

ZAGREB - Ministar Dragan Primorac koji je danas oko podne tek najavio mogućnost odgode mature, navečer je objavio - državna matura se odgađa za godinu dana, i za gimnazije i za četverogodišnje strukovne škole.

Primorac je u Dnevniku HTV-a najavio kako će doznati tko je zakazao što učenici o državnoj maturi nisu bili dovoljno informirani niti spremni za nju. - Pet državnih institucija i agencija trebalo je skrbiti o državnoj maturi, a ne ministarstvo - upozorio je Primorac. Čak je otvoreno priznao kako su ga neki od njegovih suradnika obmanuli jer su mu govorili je situacija s učenicima oko državne mature vrlo dobra.


- Zato je bilo ključno čuti što misle učenici. Djeca kad izađu na maturu moraju izaći s entuzijazmom, a ne puni grča  - rekao je ministar.  S mogućnošću odgode mature za školsku godinu 2009/2010. poslijepodne se složio i p remijer Sanader.  - Ako škole i učenici nisu za to spremni, matura se može odgoditi - izjavio je.

S odgodom primjene državne mature za najmanje godinu dana, slažu se i bivši ministri i stručnjaci s kojima smo danas razgovarali. Većina njih podržava maturu, no podržavaju i učeničke prosvjede. Prosvjetna se vlast, kažu, nije smjela dovesti u situaciju da učenici godinu dana prije mature ne znaju što ih čeka na tom ispitu. 

- Prije više od mjesec dana tražio sam da se u Saboru održi hitna tematska sjednica o državnoj maturi i bolonjskom procesu. Nažalost, do nje nije došlo jer se stalno tvrdilo da je i s maturom i Bolonjom sve u redu - kaže bivši ministar znanosti prof. dr. Gvozden Flego koji je u Račanovoj Vladi intenzivno sudjelovao u pripremi državne mature. O prosvjedima učenika kaže da su bili očekivani s obzirom na to da “Vlada i ministarstvo obrazovanja nisu odradili sve one pripremne elemente na koje se vlast sama obvezala”.

Prosvjede učenika prati i bivši ministar obrazovanja prof. dr. Vladimir Strugar za čijeg je mandata i odlučeno da se matura uvede u škole.


‘Idemo malo prebrzo’
- Dobro je da učenici izraze svoje stajalište. Niti jedan dokument ne bi se smio donositi kabinetski, u uskom krugu ljudi, posebice ne dokumenti iz područja obrazovanja - kaže Strugar. Bivša ministrica školstva Ljilja Vokić kaže da ne podržava maturu jer je ona samo obezvređivanje rada profesora.

Prof. dr. Zlatko Miliša, pedagog sa Sveučilišta u Zadru, smatra da bi prosvjeda moglo biti još. - Bojim se da matura ni u ovom slučaju nije bila pravi povod prosvjeda. Činjenica je da mlade nitko ništa ne pita, pa šalju poruku ‘ne radite ništa bez nas, ne želimo biti pokusni kunići’ - poručio je Miliša.


Učenici nisu pripremljeni


‘Na ispitu gradiva koja nećemo učiti’
Srednjoškolci ističu da su ih u prosvjedu podržali i profesori, a odgodu, među ostalim, traže jer tvrde da profesori jako kasne s gradivom, da su i učenici i profesori slabo informirani

Luna Bjelić LUNA BJELIĆ, IV. GIMNAZIJA

- U tri godine školovanja četiri se puta promijenio sistem. Učenici i profesori su neinformirani. Oni su nas i podržali u prosvjedu. Tražimo odgodu dok se sve ne organizira.

KRISTINA JURIĆ, X. GIMNAZIJA

- Četvrti predmet biramo sami, mora biti vezan za fakultet koji ćemo upisati. A što ako hoćemo i ekonomiju i psihologiju? Ne možemo birati dva fakulteta.

MARIJA DEŽELJIN, VI. GIMNAZIJA
Matea Borbaš
- Provođenje državne mature je ulizivanje standardima Europske Unije. U Sloveniji je na prvom provođenju mature palo 90 posto učenika.

MATEA BORBAŠ, GIMNAZIJA LUCIJANA VRANJANINA

- Svi profesori jako kasne s gradivom, a na maturi će biti i pitanja koja mi uopće nećemo stići obraditi. To je problem programa i profesora. Nismo uopće pripremljeni.


Ivana Kalogjera Brkić i Maja Gujinović

Broj preporuka: 0

KOMENTARI

Komentari RSS

ARHIVA ČLANAKA

MJESEC RUKOMETA

U Arenu dolaze Metličić, Vori, Lacković i Duvnjak

U periodu od mjesec dana, do 7. ožujka, rukometaši CO Zagreba odigrat će četiri domaće utakmice, nadamo se u prepunoj zagrebačkoj Areni

BENNETEAU BIO BOLJI

Ljubičićev kraj u prvom kolu Rotterdama

Francuz Julien Benneteau, 38. tenisač ATP ljestvice, uvjerljivo je u prvom kolu ATP turnira u Rotterdamu pobijedio Ivana Ljubičića 6-3, 6-3

KAOS U RIMU

Lazijevi navijači blokirali trening kamp pa se sukobili s policijom

Više od tisuću navijača okupilo se oko trening-kampa Lazijevih nogometaša u Formellu

OTKRIVEN MISTERIJ

Gobac: Petar Metličić je otpao zbog nediscipline!

'Metličić je samo igrač - sjajan svih ovih godina i nama jako važan - ali samo igrač! Onaj koji misli da ima pravo biti više od igrača, može zaboraviti repku'

DUHOVITI ROMAN

Muškarac na rubu živčanog sloma

Zoran Pongrašić piše razbarušeno, ali ima šarma

KONCERT

INmusic festival predstavlja: Editorsi stižu u Aquarius

Prvi put u Zagrebu održali su impresivan nastup na T-Mobile INmusic festivalu

NOVI BLOCKBUSTER

'Dear John' najgledaniji film u kinima

Film koji je konačno srušio 'Avatar' sa prvog mjesta najgledanijih filmova je romantična drama u kojoj glume Channing Tatum i Amanda Seyfried

gorilarss

Opći uvjeti korištenja | Zaštita privatnosti | Pravila komentiranja | Impressum | Kontakt | Oglašavanje

Europa digital mreža: Autoklub | Cafe.hr | Cosmopolitan | CroChef | Dubrovački vjesnik | GameLand | Globus | Gloria | Gloria Shop | Gorila | Igralica | Jutarnji list | Jutarnji klub | Jutarnji nekretnine | Lektire | MojFaks | Otvoreno more | Reci.hr | Slobodna Dalmacija | Sportske novosti | Svimi.hr | Šibenski list | Studentski oglasnik | Teen | Teen385 | Vaumijau | Vita

WAZ: Der Westen