Prosvjed SAD-a: Hrvatska pogoduje tvrtki Shimadzu
U izjavi iz američkog veleposlanstva navodi se da ovo nije prvi primjer izostanka transparentnosti i nedostatka otvorenog natjecanja u zdravstvenom sektoru. Prije godinu dana, kada je objavljen sličan natječaj, raspravili su, kažu, s hrvatskom vladom zahtjeve za transparentnošću i otvorenim najtjecanjem.
GE nije jedina kompanija kojoj je onemogućeno sudjelovanje u natječaju zbog načina na koji su određene specifikacije. "Zapravo, rečeno nam je da će samo jedna kompanija moći zadovoljiti neobične zahtjeve natječaja", stoji u izjavi Veleposlanstva.
Dodaju kako su isti uzorak vidjeli u prošlosti, kada su obavijestili Vladu o tom problemu, i da se on ponavlja. Ministar zdravstva Neven Ljubičić kaže da natječaj nije napravljen po mjeri samo jednog proizvođača te da je ovo pokušaj pritiska na Vladu.
- Reakcija američkog veleposlanstva uobičajena je pojava u sličnim situacijama kada im se obrate njihovi proizvođači - kaže Ljubičić. Dodaje da u povjerenstvu sjede neki od najvećih stručnjaka, uključujući i prof. Hebranga, te ga uvjeravaju da uvjete natječaja mogu zadovoljiti svi proizvođači.
- No, naš je problem što nemamo dovoljno novca da kupimo najmoderniju opremu. To znači da će jedini kriterij biti cijena - kaže ministar Ljubičić.
Prof. Andrija Hebrang rekao je da je natječaj u tijeku i da General Electric ima pravo iznijeti primjedbe. - Prigovori se daju naručitelju, a ne Veleposlanstvu i medijima. Želim samo podsjetiti da je General Electric proteklih godina u Hrvatskoj prodao nekoliko aparata, ali po znatno skupljim cijenama od tržišnih. To se više neće ponoviti, barem za ove vlade - rekao je Hebrang.
Podsjetio je da je GE prodao KBC-u na Rebru CT uređaj po cijeni od 11 milijuna kuna, a da su godinu dana kasnije za 12 milijuna kupljena tri ista uređaja. KB-u Dubravi GE je, kaže Hebrang, po 30 posto skupljoj cijeni prodao angiograf.
Andreja Šantek








