TITO NA POZORNICI
Silvio Foretić piše operu ‘Maršal’ prema Brešanu
-
Vinko Brešan na promociji filma
Ivo i Vinko Brešan skladatelju su već dali sva prava na svoj scenarij, a praizvedba bi trebala biti u travnju 2011. godine
ZAGREB - Iako Ivo Josipović do travnja 2011. sasvim sigurno neće stići napisati novu operu, političko-glazbena atrakcija neće izostati s 26. muzičkog biennala Zagreb koji na pozornicu splitskog HNK želi izvesti samog Tita. Doduše, kao mentalnog bolesnika prerušenog u Maršala, baš kao u filmu Vinka Brešana prema kojem operu piše skladatelj Silvio Foretić.
Podrška iz Splita
- Oduševljen sam što se gospodinu Foretiću film toliko svidio da je poželio od njega napraviti operu i jako sam sretan što se upravo on prihvatio tog posla, jer je u tome najbolji - rekao nam je Vinko Brešan. I on i njegov otac Ivo koji je koautor scenarija, Foretiću su dali punu slobodu u stvaranju vlastitog viđenja i uglazbljivanja “Maršala”.
Foretić trenutno prema filmskom scenariju piše libreto, a praizvedba bi trebala biti za godinu dana u Splitu. Direktorica splitske Opere Maja Žarković rekla nam je jučer kako je za tu produkciju jako zainteresirana i kao građanka Splita, a o projektu se kao poželjnom za svoje kazalište izjasnio i intendant splitskog HNK Milan Štrljić.
Političko-operni hit
Poznavajući priču, Foretićevu duhovitost i mogućnosti ansambla, splitski HNK mogao bi dobiti prvi pravi domaći filmsko-političko-operni hit. Nešto slično već je učinio hrvatski koreograf Staša Zurovac, ali u beogradskom Narodnom pozorištu. Tamo je već godinama jedan od najvećih hitova Zurovčev balet “Ko to tamo peva”.
