Sinj: Desetorica lovaca optužena za mučenje pijetlova
SINJ - Općinsko državno odvjetništvo u Sinju podnijelo je optužni prijedlog protiv desetorice lovaca zbog kaznenog djela mučenja životinja. Kako nam je potvrdila općinska državna odvjetnica Ankica Marasović, ponukana napisima u dnevnom tisku, od sinjske policije zatražila je izvide te nakon dobivenog izvješća podigla optužni prijedlog.
Kako stoji u prijedlogu, desetorica hrvatskih državljana, A. D. (66), A. F. G. (61), Z. M. (24), M. C. (47), M. A. (51), S. V. (76), M. D. (72), M. K. (26), S. G. Č. (64) i A. B. (43), na slavlju u pokladnu nedjelju, 26. veljače, ove godine na predjelu Podi kod sela Grab u Trilju konopcima dugim oko metar za kolce su zavezali šest pijetlova, a zatim ih sa stotinjak metara udaljenosti 20 minuta gađali iz lovačkih pušaka.
Neke su pijetlove ubili, neke ranili, a ranjene i one koje su preživjeli puščanu vatru na licu mjesta su poklali. O tome događaju pisali su i mediji, posebno Slobodna Dalmacija u reportaži pod naslovom "Streljački vod za vezane pjetliće", a lovci su tada novinarima opravdavali svoj postupak riječima kako se radi o tradiciji.
Prema zakonu, za ovo kazneno djelo određena je novčana kazna ili zatvorska kazna u trajanju od šest mjeseci, a prema optužnom prijedlogu predloženo je izricanje novčane kazne u visini od 30 prosječnih dnevnih dohodaka po okrivljeniku.
- Za ovaj slučaj sam doznala iz dnevnog tiska i ostala zgrožena i zapanjena brutalnošću i okrutnošću ove čudne zabave. To kažem kao građanka, a kao općinska državna odvjetnica u zakonu imam uporište za pokretanje postupka, što sam i učinila - rekla nam je općinska državna odvjetnica u Sinju Ankica Marasović.
Inače, ovakva vrsta zlostavljanja životinja i "zabave" nije nepoznata u ovim krajevima te se često zna dogoditi da se na seoskim dernecima upravo na ovakav način proslavlja i zabavlja.
Vito Perić
SUĐENJE ZA KORNATE
Aviomehaničarka: Ja sam izvadila crne kutije iz helikoptera. Roditelji: Gdje su nestale?
UBOJSTVO U BANIĆIMA>>BISKUP GA RAZRIJEŠIO








