OSIGURANO 2. MJESTO U SKUPINI

Hrvatski košarkaši ubilježili su i treću pobjedu na Eurobasketu svladavši u 4. kolu skupine C u zagrebačkoj Areni Nizozemsku s 78-72 (14-18, 25-17, 23-18,16-19), te su osigurali drugu poziciju u skupini.
 CROPIX

Izabranici Velimira Perasovića opet su, slično kao protiv Makedonije, ušli mlako i uspavano u utakmici, pa Nizozemci u prvoj četvrtini vodili s 18-10, a sredinom druge s čak 12 razlike (34-22). Ozbiljnijom igrom hrvatski košarkaši su u samoj završnici prvog dijela s deset uzastopnih poena Bojana Bogdanovića, te košem Roka Leni Ukića u zadnjoj sekundi uspjeli nadoknaditi prednost Nizozemaca i povesti s 39-35 na poluvremenu.

Nakon 30 minuta Hrvatska vodi s ipak malo osjetljivijom prednošću (62-53), no sredinom zadnje četvrtine Nizozemci opet dolaze na samo dva poena zaostatka (64-62). Srećom, naši su tricama spriječili neizvjesniju završnicu, a Nizozemce je konačno "slomila" trica Darija Šarića za 77-89 minutu i pol prije kraja.

Kod Hrvatske su najefikasniji bili Kruno Simon (18), Darijo Šarić (15), te Bojan Bogdanović i Ante Tomić s po 15 poena, dok su Nizozemce predvodili Schaftenaar (19) i De Jong (12).

U četvrtak u 18 sati Hrvatska igra posljednju utakmicu u skupini protiv Gruzije, no bez obzira na ishod te utakmice u Francusku odlaze kao drugoplasirana momčad skupine. Grci su i prije zadnjeg kola osigurali prvo mjesto u našoj skupini, a šanse za prolaz imaju još i sve preostale ekipe iz zagrebačke skupine.

Hrvatska - Nizozemska 78-72

Poredak: Grčka 8, Hrvatska 7, Slovenija 6, Gruzija 5, Makedonija 5, Nizozemska 5

Skupina D - Riga

Belgija - Češka 64-66

Latvija - Ukrajina 74-75

Estonija - Litva 62-64

Poredak: Litva 7, Češka 7, Belgija 6, Latvija 6, Ukrajina 5, Estonija 5

HRVATSKA - NIZOZEMSKA 78:72

HRVATSKA: Šarić 15, Tomić 13, Hezonja 8, Draper 0, Ukić 4, Rudež 5, Stipčević 0, Bogdanović 13, Tomas -, Simon 18, Bilan 0, Žorić 2

NIZOZEMSKA: Schaftenaar, Norel, Kherazzi, Slagter, Kloof, Franke, Williams, W. De Jong, De Pagter, Akerboom, N. De Jong, Smeulders

PRIJENOS UŽIVO

10' - Hrvatska rutinski privodi utakmicu kraju. Faul Smeuldersa i Šarić napokon pogađa jednom sa slobodnih bacanja. Kraj utakmice, Hrvatska slavi treću pobjedu i potvrđuje drugo mjesto.

9' - Trica Schaftenaar, pa koševi Simona iz slobodnjaka. Šarić zabija tricu i vjerojatno stavlja točku na i.

8' - Trice na obje strane. Kloof n ajednoj i Simon na drugoj strani.

7' - Koš i slobodno bacanje za Šarića. Nažalost, slobodno bacanje nije pogodio.

6' - Na parketu je ostao ležati Kherazzi. Koš i slobodno bacanje za Tomića.

5' - Nizozemska ima napad za izjednačenje. Srećom, gosti promašuju otvoren šut.

4' - Trica Schaftenaar. Nizozemci na samo minus 2.

3' - Novi poeni za Nizozemce preko De Jonga, uzvraća Hezonja za Hrvatsku.

1' - De Jong zabija prve poene u zadnjoj četvrtini.

ČETVRTA ČETVRTINA

10' - Trica Marija Hezonje. Hrvatska odlazi na plus 12. Najveća je to hrvatska prednost. Uzvraća Smeulders i Hrvatska u zadnjih deset minuta ulazi sa plus 9.

9' - Lijepa suradnja Tomića i Simona.

8' - Koš Tomića.

7' - Trica Rudeža nakon lijepe hrvatske akcije.

6' - Dvije trice zaredom. Zabili su Simon i Schaftenaar. Bogdanović izlazi na liniju slobodnih bacanja i zabija jedno.

5' - Koš-faul za Nizozemce. Strijelac je Schaftenaar.

4' - Sjajna akcija Darija Šarića i Hrvatska odlazi na plus 8. Nizozemci zovu minutu odmora.

3' - Trica Simona.

1' - Krađa Šarića, ali fulava oba slobodna bacanja. De Jong zabija za Nizozemce, ali i Tomić na drugoj strani, plus slobodno bacanje.

TREĆA ČETVRTINA

10' - Trica Bogdanovića, pa novi njegov koš za vodstvo. Ukić pogađa lijepi koš za kraj prvog poluvremena. Najefikasniji igrač Hrvatske je Bogdanović s 12 koševa. Prvi iza njega je Šarić sa 7 koševa. Kod Nizozemaca je najefikasniji Kloof sa 7 koševa.

9' - Bogdanović pogađa dva slobodna bacanja. Hrvatska je na minus 6. Bogdanović opet zabija, nakon asistencije Tomića. Suđen je i prekršaj, pa će imati dodatno slobodno bacanje. Pogodio ga je. Nakon što je Nizozemska otišla na plus 12 Hrvatska je napravila seriju 13-1.

8' - Tehnička pogreška Bogdanovića. Nizozemci pogađaju slobodnjak, ali Hrvatska brani njihov napad.

7' - Šarić zabija nakon sjajne asistencije Simona. Opet ista veza, Simon- Šarić i trica Hrvatske. Šarić je na sedam koševa.

6' - Najveća prednost Nizozemske na utakmici. Plus 12. Perasović je morao zvati minutu odmora.

4' - Sjajna akcija Hezonje. Koš i slobodno bacanje. Na drugoj strani uzvraćaju Nizozemci s tricom.

3' - Trica Frankea. Nizozemci su se razigrali. Prvom hrvatskom tricom uzvraća Simon.

2' - Nakon prve minute bez koša zabio je Akerboom i to tricu za Nizozemce.

DRUGA ČETVRTINA

10' - Nikako da krene šut hrvatske reprezentativce, a ni obrana nije na razini. Lijepo polaganje Simona za kraj četvrtine i minus 4 Hrvatske.

9' - Hrvatska prekida seriju Nizozemske koševima Rudeža iz slobodnih bacanja.

7' - Promašuju Bogdanović i Žorić, a Nizozemci zabijaju za vodstvo 18-10.

6' - Nakon vodstva Hrvatske 10-6 Nizozemska radi seriju 8-0 za prvo vodstvo.

5' - Šarić promašuje oba slobodna bacanja.

3' - Tomić lijepo zabija ispod koša, pa pogađa i Bogdanović.

2' - Koševi Ukića na jednoj i Smeuldersa na drugoj strani.

1' - Prvi napad ima Hrvatska. Tomić pogađa oba slobodna bacanja za vodstvo Hrvatske. U sljedećem napadu uzvraćaju Nizozemci preko De Jonga.

PRVA ČETVRTINA

Hrvatska započinje susret u petorci: Draper, Ukić, Bogdanović, Šarić i Tomić.

Bit će ovo peti međusobni ogled Hrvatske i Nizozemske. Hrvatska je dosad slavila svaki put.

Predstavljeni su igrači obiju momčadi i na redu je intoniranje nacionalnih himni.

10 minuta je ostalo do početka utakmice između Hrvatske i Nizozemske u zagrebačkoj Areni. Publika se polako okuplja, iako je evidentno da će gledatelja biti manje nego u prve tri utakmice protiv Slovenije, Grčke i Makedonije.

25. travanj 2024 17:17