A. BILBAO - S. BELUPO 3:1

Unatoč hrabroj borbi Farmaceuti morali čestitati prošlogodišnjem finalistu

• Zeljko Hajdinjak / CROPIX

Objavljeno: 02.08.2012

Farmaceuti su se hrabro borili u nogometnoj katedrali San Mames, ali su na kraju ipak morali čestitati prošlosezonskom finalistu Europske lige i španjolskog Kupa Kralja. Athletic je i bez petorice standardnih igrača iskoristio prednost domaćeg terena, pokazao kvalitetu više i olakšao si koprivnički uzvrat.

Ferenčina je ipak krenuo s trojicom u obrani, Grgić je bio korektor stoperima Kokaloviću i Bubnjiću, dok je umjesto Glavice od prve minute krenuo Čanađija, a Delić je priključen Bušiću u napadu. Athleticov strateg Bielsa iznenadio je postavljanjem Susaete na prvu špicu, Toquero je bio povučen, a na krilima neugodni Isma Lopez i Ibai Gomez.

Kiša koja je pala uoči utakmice namočila je travnjak i ubrzala loptu, što je pogodovalo domaćinu koji je od početka krenuo ofenzivno. Kao što se očekivalo, najviše su Baski prodirali po bokovima, gdje su ih Slavenovi braniči teško zaustavljali. Već u 5. minuti Lopez je poput brzog vlaka projurio po lijevoj strani, ali je Toquero glavom poslao loptu malo pored desne vratnice.

Prvu priliku Farmaceuti su imali u 8. minuti, Bušić je uposlio Delića kojeg su Athleticovi stoperi zaustavili na rubu kaznenog prostora. Rodićeve reflekse prvi je isprobao De Marcos s 18 metara u 14. minuti, Slavenov je vratar dobro reagirao.

Koprivnička momčad željela je izdržati početni pritisak, smatrali su da bi im nakon 20-ak minuta bilo lakše igrati. Međutim, plan je propao. Ibai je ubacio s desne strane, a Bubnjić je loptu skrenuo do Susaete čiji udarac brani Rodić. Na žalost gostiju, odbijanac je pokupio Isma Lopez i bez problema iz blizine pogodio mrežu.

Farmaceuti nisu klonuli nakon primljenog pogotka, već su brzo i hrabro uzvratili. Bušić je sa sredine terena uposlio Marasa koji probija lijevi bok i pred golom pronalazi Mateasa Delića, a Slavenov napadač se odlično snašao i iz blizine matirao Iraizoza za veliko slavlje igrača u plavim dresovima.

No, dok su gosti još slavili, Bilbao je opet poveo. Toquero je probio desni bok i ubacio u sredinu, a Susaeta je glavom iz blizine pogodio za 2:1.

Athletic je potom smireno kontrolirao igru, a Slaven se dobro branio. Domaći su u par navrata pokušali iz daljine, ali nedostajalo im je preciznosti, dok gosti do odlaska na odmor nisu imali opasnijih akcija.

Bielsa je u nastavak krenuo s dvojicom svježih igrača, a ušao je i najbolji Athleticov strijelac Fernando Llorente. Prvi put zaprijetio je u 52. minuti, glavom je tukao pored vratiju.

Belupo se orijentirao na obranu, zaustavljajući sve pokušaje suparnika. Nakon ulaska Šabana stvorili su Farmaceuti dvije opasne situacije pred Iraizozom. Prvo je u 55. minuti Delić uposlio Šabana, koji je malo zakasnio, a potom u 56. Šaban šalje nepreciznu povratnu lopu za Delića koji je bio sam na sedam metara od vratiju. Uskoro je Delića zamijenio Glavica.

Baski su ipak naplatili inicijativu. Nakon ubačaja s desne strane tukao je Inigo Perez i pogodio lijevu vratnicu, a lopta se sretno odbila do Isme Lopeza koji i drugi put koristi odbijanac i matira Rodića.

- Pokazalo se da je Bilbao jedna od najboljih europskih momčadi s velikim izborom igrača. Stvorili su puno šansi, i mi smo imali dvije dobre na kraju. Moglo je završiti bolje za nas, ali i gore. Primili smo tri gola, bilo je pogrešaka, imamo dosta mladića bez europskog iskustva, ali ne mogu biti previše kritičan prema svojim igračima. Čestitam Bilbau na zasluženoj pobjedi. Bez obzira na rezultat, oni će i u uzvratu biti favoriti. No, ja vjerujem u svoju ekipu, mi na domaćem terenu bolje igramo i nadam se dobroj utakmici., kazao je Roy Ferenčina.

- Bilo je vrlo važno da danas izborimo pobjedu, ali isto tako se nadamo da ćemo pobjedu izboriti i u uzvratu. Mislim da smo trebali postići još koji pogodak, pogotovo u drugom poluvremenu kad smo češće bili pred suparničkim vratima, ali smo zabili samo jedan gol. Slaven je bio vrlo čvrst u obrani. Iako nisu imali mnogo prilika, ostavljali su dojam da nas mogu iznenaditi u bilo kojem trenutku. Ne, nisam očekivao da će publika zviždati Llorenteu., kazao je Marcelo Bielsa, trener Athletica.

Recimo da je Liverpool u gostima, u Bjelorusiji, pobijedio tamošnji Gomelj s 1-0 golom Downinga. Crvena zvezda, koju vodi hrvatski strateg Robert Prosinečki, je odigrala samo 0-0 u Beogradu protiv ciparske Omonije, dok je Marseille u gostima na turskom tlu odigrao remi s Eskisehirsporom 1-1.

ATHLETIC BILBAO - SLAVEN BELUPO 3:1 (Lopez 16, 68, Susaeta 20/Delić 19)

ATHLETIC BILBAO: Iraizoz, Iraola, Gurpegi, Ramalho (Ekiza 46), Perez - Iturraspe, Demarcos, Gomez (Llorente 46), Toquero (Ruiz De Galarreta 63), Lopez - Susaeta

SLAVEN BELUPO: Rodić - Purić, Kokalović, Bubnjić, Maraš - Grgić, Batarelo, Rak (Pilipović 81), Čanadžija, Delić (Glavica 59) - Bušić (Šaban 52)