KRSTIČEVIĆ OSTAJE BEZ SURADNIKA?

PRVA OSTAVKA U VLADI Bio je jedan od hrvatskih pitomaca na West Pointu, a sada odlazi zbog sukoba oko navodnog nestanka NATO-ovih dokumenata

 Hanza Media

Nikola Brzica, pomoćnik ministra obrane za obrambenu politiku, ponudio je ostavku iz, kako je naveo, osobnih razloga. Ministar obrane Damir Krstičević potrvrdio je Jutarnjem listu da mu je pomoćnik ponudio ostavku te dodao kako će o tome još razgovarati s Brzicom i tek nakon toga odlučiti hoće li je prihvatiti ili ne.

Ovo je prva ostavka jednog dužnosnika u mandatu Vlade Andreja Plenkovića. Naši sugovornici tvrde da je glavni razlog Brzičine ostavke ostanak nekadašnjeg pomoćnika ministra obrane za obrambenu politiku Zorana Drče u Ministarstvu obrane. Upravo je Brzica na tome mjestu naslijedio Drču. Drugi, navodni, razlog za ostavku je nezadovoljstvo Brzice što usprkos mnogobrojnim obećanjima nije imenovan za državnog tajnika. Brzica je za pomoćnika ministra obrane imenovan u veljači 2016. godine, u mandatu Josipa Buljevića. Nakon dolaska na tu dužnost, Brzica je Drči dao do znanja da ne računa na njega iako ga je ostavio da radi u njegovoj službi na čelu jednog od sektora. Razlog animoziteta prema Drči seže u vrijeme pred kraj mandata Vlade Zorana Milanovića.

Nekoliko dana prije odlaska iz Banskih dvora Milanovićeva Vlada usvojila je dokument Plan obrane RH označen oznakom tajnosti. U MORH-u je samo nekoliko osoba imalo taj dokument, a među njima i Drča. Dokument je ubrzo nestao iz njegova ureda, a Vojno-sigurnosna agencija pokrenula je istragu. Do danas nije poznato što se dogodilo s tim dokumentom. Prema dostupnim informacijama, to nije jedini dokument koji je nestao iz Drčina ureda. Naši nam izvori kažu kako su nestali i neki dokumenti NATO saveza, ali nižeg ranga. Istraga je pokrenuta u vrijeme mandata ministra Buljevića, a istragu osim VSOA-e obavlja i Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost. Brzica nije imao povjerenja u Drču i smatrao ga je odgovornim za nestanak dokumenata i nepodobnim za rad u sustavu. Kako istraga o nestanku dokumenta nije davala rezultata, Brzica je na Općinskom sudu u Zagrebu podnio tužbu protiv Drče. To je prema našim informacijama jedinstven slučaj da pomoćnik ministra podiže privatnu tužbu protiv svog podređenog zbog nestanka dokumenata. Postupak je u tijeku.

Izgubio strpljenje

Nakon dolaska Damira Krstičevića u Ministarstvo obrane, Brzica ostaje na mjestu pomoćnika ministra za obrambenu politiku kao i Drča na svom radnom mjestu. Kako su Krstičević i Brzica zajedno radili u Odboru HDZ-a koji je radio na stranačkoj strategiji nacionalne sigurnosti i obrane, Brzica je očekivao mjesto državnog tajnika što sektor obrambene politike s obzirom na važnost i zaslužuje. No imenovanje, koje mu je obećavano, Brzicu je konstantno zaobilazilo što je kod njega izazivalo veliko nezadovoljstvo, to prije što mu se konstantno govorilo da se strpi i da će biti imenovan. Navodno je jedan od razloga što nije član stranke.

Animozitet između Brzice i Drče bio je sve veći, a sve je kulminiralo ovih dana kada je u sklopu preustroja MORH-a stigao prijedlog da se Drču iz obrambene politike prebaci u odjel personalne politike MORH-a gdje bi također bio na čelu sektora. Brzica je to navodno protumačio kao Drčino napredovanje, a zapravo kao dokaz da Drča neće snositi odgovornost za nestanak dokumenata, za što ga on i dalje smatra najodgovornijim. Da se nešto neobično događa, vidjelo se i na prošlotjednom predstavljanju plana nabave MORH-a kad se na događaju pojavio i Drča, što je njegovo prvo javno pojavljivanje na nekom medijskom događaju otkad je prošle godine smijenjen.

Osobni sukob?

Zbog svega toga Brzica se odlučio maknuti iz Ministarstva obrane. Ako se to dogodi, bit će to udarac za ministra Krstičevića jer je, kažu nam sugovornici, riječ o iznimnom kadru koji je kvalitetno obavljao posao, a to je prije svega suradnja s NATO savezom te cjelokupna “vanjska” politika Ministarstva obrane

Brzici bi to bio drugi odlazak iz vojnog sustava. Naime, kao časnik Oružanih snaga izašao je iz vojske 2008. godine iz nikad javno poznatih razloga. Brzica je jedan od prvih hrvatskih dočasnika koji je 2002. godine završio američku akademiju West Point u generaciji s Irenom Pehardom koja je donedavno bila na čelu Operativno-tehnološkog centra za nadzor telekomunikacija. I Brzica je u SAD-u diplomirao iz područja nacionalne sigurnosti i upravljanja sustava. No, kao i mnogi njegovi kolege nakon povratka iz SAD-a u sustavu nije najbolje prihvaćen. Ipak, uspio se profilirati u vojno-obavještajnom sektoru. Dva puta je bio u misiji u Afganistanu. Nakon odlaska iz vojske, zaposlio se u privatnoj tvrtki Diverto, kao konzultant za poslovnu sigurnost. Iako Krstičević nakon povratka HDZ-a na vlast 2016. nije imenovan za ministra obrane, Brzica je kao njegov bliski suradnik postao pomoćnik ministra Josipa Buljevića.

Zoran Drča je pak u Ministarstvo obrane došao 2003. godine dok je služio kao ročni vojnik. Prepoznat je kao obrazovan i kvalitetan kadar te je brzo napredovao. Bio je načelnik Službe za NATO i Partnerstvo za mir te načelnik Sektora za međunarodnu obrambenu suradnju i sigurnost Uprave za obrambenu politiku MORH-a kojoj je u to vrijeme na čelu bio Dragan Lozančić i kojeg je na kraju naslijedio na tom mjestu kada je ovaj otišao za ravnatelja Sigurnosno-obavještajne agencije. Odlikovan je Redom hrvatskog pletera 2008. godine, odlikovanjem koje dodjeljuje predsjednik RH za osobiti doprinos razvitku i ugledu Republike Hrvatske i dobrobiti njezinih građana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. ožujak 2024 14:11