SLAGANJE VEĆINE

ZAVRŠILA TREĆA RUNDA PREGOVORA Plenković otkrio o čemu su sve razgovarali: 'Mislim da smo blizu dogovora, ali u Mostu se trebaju još konzultirati'

 Tomislav Krišto / CROPIX

NOVO 20:45 - Čelnici HDZ-a i Mosta Andrej Plenković i Božo Petrov u ponedjeljak su, nakon gotovo šestosatnih pregovora o potpori u formiranju Vlade, pred novinare izišli zadovoljni tijekom razgovora te poručili kako napreduju u dobrom smjeru, pa su nakon visokog suglasja oko sedam Mostovih jamstava otvorili i teme vezane za glavne programske postavke i smjernice za buduću Vladu.

"Napredovali smo oko sedam točaka koje je Most iznio još uoči izbora i mislim da smo tu blizu dogovora o svim pitanjima, ovisno o hodogramu njihove provedbe", rekao je Plenković novinarima.

Plenković: Prema našem viđenju, u vladi bi došlo do određenih modifikacija

Upitan o podjeli resora u budućoj Vladi, kazao je da je HDZ predstavio Mostu viziju budućeg ustroja Vlade, "od predsjednika Vlade, potpredsjednika, broja ministarstava, resora".

"Tu bi, prema našem viđenju, došlo do određenih modifikacija u odnosu na postojeći ustroj. Nije to pretjerano drugačije nego sada. Htjeli bismo da ustrojstvo Vlade reflektira prioritete našeg programa. To je ono što je najbitnije i htjeli bi da Most prouči taj prijedlog i da konačni prijedlog ustroja buduće Vlade bude donesen konsenzualno", poručio je Plenković.

Dodao je kako na pregovorima nije bilo govora o tome koliko će ministarstava pripasti Mostu, kao niti o nagađanjima prema kojima Most želi Ministarstvo gospodarstva. "Nismo išli u tako detaljan razgovor", rekao je i istaknuo da postoje "preferencije obje stranke za neke resore", ali i dodao da će o tome pregovarati idućih dana. Najavio je da će, nakon što se dogovore o broju resora, ovisno o ukupnom broju članova Vlade, razgovarati i o ukupnom broju ministara, sukladno participaciji.

Upitan hoće li na konzultacije u prvom krugu kod predsjednice Republike ići s dovoljnim brojem potpisa, Plenković je odgovorio kako to nije nužno te istaknuo da se "te prve konzultacije doživljavaju kao prvim inicijalnim". Ponovio je kako će se u tome držati ustavnih rokova, pri čemu je 16. listopada zadnji dan za prvu sjednicu novog Sabora.

"Izgledno je da to bude jedan od radnih dana prije nedjelje, 16. listopada", rekao je i najavio da će s Mostom praktično razgovarati svakoga dana.

Petrov: Zbog uspješnosti pregovora postoji razlog za optimizam

"Postoji razlog za optimizam i drago mi je da smo se gotovo usuglasili vezano za sedam jamstava koje je Most iznio prije izbora, no postoje detalji koji će se završavati sljedećih dana. Ono što je bitno - otvorili smo sada i temu vezanu za glavne programske postavke i smjernice za buduću Vladu kako je mi vidimo i kako je vidi HDZ. S druge strane je ustrojstvo Vlade koje do sada nismo otvarali. Sada smo kratko i načelno čuli od gospodina Plenkovića i njegove ekipe kako oni taj dio vide, a mi se moramo posavjetovati unutar Mosta", rekao je Petrov i dodao kako se razgovori nastavljaju ovih dana.

Kazao je i kako "postoje razlozi zbog kojih mogu očekivati da će se sve brzo završiti".

Na pitanje o tome koji su Mostovi uvjeti provedivi u 30 dana, a koji ne, Petrov je odgovorio da u 30 dana "ne ide gospodarski pojas i smanjenje pretplate HRT-a". "Te stvari će imati jasan hodogram aktivnosti, vremena u kojima će se te aktivnosti odvojati i nakon toga sprovesti u djelo", poručio je Petrov.

Njihovi zahtjevi su, ponovio je, tek znak u kojem bi trebala ići buduća vlada. "Neke stvari su po svojoj prirodi i male i velike. Velike jer po prvi put možemo reći da su se promjene počele događati i da imamo suglasje iz HDZ-a da su te promjene potrebne, i to nas veseli", rekao je.

Posebno mu je, kaže, drago što u zadnjih dva tjedna vlada samo "jezik argumenata". "Sada smo gotovo sigurno u situaciji da zajednički imamo dovoljan broj zastupnika koji bi nam omogućio potrebnu parlamentarnu većinu. Ali, želimo sve to skupa dogovoriti na kraju paketa", istaknuo je Petrov.

-----------------------------

Treći krug pregovora između HDZ-a i Mosta oko formiranja nove Vlade počeo je nešto prije 15 sati, a dva sata prije toga, doznaje Jutarnji, trebale su se sastati i radne skupine koje su najvjerojatnije otvorile i pitanja vezana uz strukturu nove Vlade.

- O tome ćemo sutra razgovarati u 13 sati, a vjerojatno onda i na ovom glavnom pregovaračkom dijelu u 15 sati. Ono što treba reći jest da ne treba očekivati da će sve biti gotovo već u utorak i da ćemo doći s potpisima za mandatara na konzultacije kod predsjednice - kaže Miroslav Šimić, predsjednik Kluba zastupnika Mosta.

- Ono što sada znamo jest da se HDZ zalaže za četiri potpredsjednička mjesta. Most nije išao s inicijativom za promjenu dosadašnje strukture Vlade, ali saslušat ćemo njihov prijedlog - dodaje Šimić.

Uz Božu Petrova, koji će vjerojatno biti prvi potpredsjednik Vlade, ostale tri pozicije pripale bi HDZ-u, dok zastupnici nacionalnih manjina vjerojatno neće dobiti mjesto u Vladi. - Mislimo da bi ta Vlada trebala biti između HDZ-a i Mosta - jasan je Šimić.

Manjinci će tako vjerojatno dobiti pomoćnička mjesta u ministarstvima i agencijama. U Mostu i dalje ne žele govoriti o broju ministarstava koja bi im pripala, no već sada se zna da će se bitka voditi oko Ministarstva gospodarstva. U HDZ-u pak neslužbeno poručuju kako se resori trebaju podijeliti korektno s obzirom na izborni rezultat, ali da će HDZ biti velikodušan. - Ali ne kao na prošlim izborima - kaže naš sugovornik te dodaje: - Prema rezultatima, Mostu bi pripala tri ministarstva, ali mislim da je četiri realan broj.

Petrov: 'Ništa od potpisa prije kompletnog dogovora'

Inače, Božo Petrov je prije odlaska na pregovore pred središnjicom Mosta izjavio da njegovi zastupnici Plenkoviću neće dati potpise za mandatara sve dok se ne dogovori cijeli paket suradnje u budućoj Vladi, javio je Novi list.

Petrov je kazao da to znači da se mora dogovoriti način na koji će se provesti jamstva koja traži Most, način na koji će bit ustrojena Vlada, kao i najvažnije stvari iz njezinog programa.

Usto, ponovio je da se prvo treba konstituirati Sabor, u njemu usvojiti zakone koji omogućavaju provođenje Mostovih jamstava te da tek nakon toga može biti formrana Vlada.

Na dodatno pitanje hoće li mostovci dati potpis Plenkoviću prije usvajanja tih jamstava u parlamentu ili tek nakon što ona budu potvrđena, Petrov je odgovorio da potpisa nema dok dvije stranke ne postignu dogovor oko cijelog paketa.

Panenić: Manje je bitno tko će biti ministar, ali Most bi trebao zadržati resor Ministarstva gospodarstva

Ministar gospodarstva u tehničkoj vladi Tomislav Panenić (Most) izjavio je u ponedjeljak u Osijeku kako je manje bitno tko će biti novi ministar gospodarstva, da je bitna provedba programa, ali osobno smatra kako bi Most morao zadržati resor Ministarstva gospodarstva.

Tijekom sudjelovanja na znanstvenom skupu na osječkom Ekonomskom fakultetu, na novinarski upit hoće li tijekom pregovora s HDZ-om o kadrovskim rješenjima u novoj Vladi, Most inzistirati da on ostane ministar gospodarstva Panenić je odgovorio kako Most nikada nije nastupao tako "da se nekoga privilegira da mora biti na nekome položaju".

Osobno smatram da bi Most morao ostati u resoru Ministarstva gospdoarstva, jer kad vidimo da su obje velike stranke imale interesne grupe, kojima su utjecale na sadašnje stanje, Mostu bi možda bilo puno lakše biti korektiv u rješavanju situacija, smatra Panenić. Dolaze nam izrazito teške odluke i tko god bude bio ministar gospodarstva neće mu biti lako na toj funkciji, ocijenio je.

Objašnjavajući o kojim se to odlukama radi, Panenić je rekao kako se u energetici moraju riješiti ključna pitanja, jer je kompletna energetika u teškom položaju, a postoje i problemi uravnoteženja plinskog sektora.

Što god dotaknemo u energetici trenutno je u vrlo problematičnom stanju, a neka područja su i dosta kaotična, poput toplinskog sektora, kojeg treba unaprijediti, rekao je Panenić i dodao kako za njihovo rješavanje treba žurno djelovanje Ministarstva gospodarstva, ali i stabilna Vlada, koja će se zauzeti da se to u budućnosti i riješi.

U izjavi novinarima, na upit ostaje li pri tvrdnjama da zbog rasta naknade za obnovljive izvore energije neće biti poskupljenja struje za građane, rekao kako "definitivno moramo ostati u tome smjeru". Tijekom vikenda je razrađen niz mjera kojima se može anulirati najavljeno poskupljenje, ali za to je potrebna potpora drugih ministarstava, prvenstveno financija. Očekujemo da ćemo ovih dana te razgovore privesti kraju kako bismo mogli definirati točan model koji će omogućiti da ne dođe do poskupljenja struje, rekao je Panenić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. travanj 2024 19:49