OI KOŠARKA

Amerikanci tijesno protiv Litve

Američka košarkaška reprezentacija nastavila je sa stopostotnim učinkom na Olimpijskim igrama u Londonu iako se namučila najviše dosad. U 4. kolu skupine A LeBron James i društvo savladali su Litvu 99-94...

Rezultatska je neizvjesnost u susretu trajala sve do posljednje četvrtine, a Litva je u nekoliko navrata imala i vodstvo.

Malo je tko mogao očekivati da će se Amerikanci nakon rekordnih +83 protiv Nigerije toliko namučiti protiv Litavaca, ali su im ipak nanijeli treći poraz na natjecanju nakon onih protiv Argentine i Francuske.

Nakon prve četvrtine bilo je +8 za Amerikance (33-25), na poluvremenu +4 (55-51), a u posljednju se četvrtinu ušlo s vodstvom najvećih kandidata za osvajanje zlata +6 (78-72).

Prvi je put Litva povela na samom početku (2-0), a kasnije opet početkom treće četvrtine nakon trice Šarunasa Jasikevičiusa (56-55) kojom je zaključena njihova serija 8-0.

Imala je Litva i dva vodstva u posljednjoj četvrtini, (82-80, 84-82), a posljednje pet minuta i 50 sekundi prije kraja susreta.

U samoj završnici Amerikanci su ipak predvođeni LeBronom Jamesom ubacili u višu brzinu i okončali susret bez ikakvih komplikacija.

Najefikasniji kod Dream Teama bili su upravo James i Carmelo Anthony, obojica s 20 koševa. Kevin Durant ubacio je 16 koševa, a Deron Williams 12.

Kod Litavaca uvjerljivo najbolji bio je njihov kapetan Kleiza s 25 koševa i 5 skokova. Dvoznamenkasti su još bili Martynas Poncius s 14 i Darius Songaila s 11 koševa.

Iako su španjolski košarkaši kontrolirali najveći dio ogleda protiv Rusije u 4. kolu B skupine na Igrama u Londonu, na kraju je slavila Rusija 77-74...

Bio je to susret dosad neporaženih selekcija na olimpijskom turniru. Kada su Španjolci poveli s 20-2 u 6. minuti susreta, malo je tko mogao pomisliti da će na kraju ostati bez pobjede. Tim više što su i u drugoj četvrtini imali prednost od 16 koševa razlike. Rusi su do odmora smanjili na 40-32, a u trećoj četvrtini su potpuno okrenuli utakmicu i poveli u zadnjoj minuti trećeg perioda s 56-51.

Ipak, Španjolci su opet u zadnjoj četvrtini brzo preuzelo vodstvo. Imali su devet razlike (69-60) 4:39 prije kraja, odnosno pet razlike (76-71) dvije i pol minute do kraja. No, Rusi su još jednom napravili preoret, a Fridzon je četiri sekunde prije kraja pogodio dva bacanja za konačnih 77-74, pobjedu svoje reprezentacije.

Upravo je Vitalij Fridzon s 24 koša bio prvi strijelac utakmice. Anton Ponkrašov je uz 14 poena upisao i 11 asistencija, dok je Andrej Kirilenko ostao na samo 8 poena, ali je imao i jednako toliko skokova.

Pau Gasol je ubacio 20 uz pet skokova kod Španjolaca, brat Marc Gasol je ubacio 10 poena uz 9 skokova, a Rudy Fernandez 10 koševa i 6 skokova.

U A skupini, Francuska je rezultatski vrlo tijesno pobijedila Tunis 73-69, ali pobjeda ''tricolora'' niti jednog trenutka nije dolazila u pitanje. Parker s 22 koša i Batum s 19, uz 8 skokova, predvodili su Francuze.

OI, košarka, muški, 4. kolo:

skupina A

Tunis - Francuska 69-73

Litva - SAD 99-94

Nigerija – Argentina

Redoslijed: 1. SAD 4-0, 2. Francuska 3-1, 3. Argentina 2-1 (-1), 4. Litva 1-3, 5. Nigerija 1-2 (-1), 6. Tunis 0-4

skupina B

Rusija - Španjolska 77-74

kasnije:

Kina - Brazil

Velika Britanija - Australija

Redoslijed: 1. Rusija 4-0, 2. Španjolska 3-1, 3. Brazil 2-1 (-1), 4. Australija 1-2 (-1), 5. Velika Britanija 0-3 (-1), 6. Kina 0-3 (-1)

24. travanj 2024 01:47