Veliki preokret Dinama u Balabanovoj režiji

ZADAR - Pravim malim “blitzkriegom” u drugom poluvremenu Dinamo se u Stanovima iščupao iz već izgubljene situacije i zadržao maksimalan učinak nakon pet kola.

U sudaru dvojice ‘Europljana’ Hajduk uvjerljivo bolji

Nakon tri dana dubrovačkog kvarcanja Ivankovićeva se momčad uprizorila u izdanju s plaže odigravši vrlo nonšalantnih 45 minuta. Zadar je nakon pola sata utakmice u rukama držao veliku prednost i poraz se činio neizbježnim, ali je Dinamo na krilima Boška Balabana i Marija Mandžukića režirao veliki preokret. Zadar se ispuhao i propustio lijepu priliku da svoje prvo domaćinstvo pod reflektorima okruni jednim prestižnim skalpom.

Blijedo izdanje u 1. dijelu

U prvom dijelu “modri” su djelovali iscijeđeno i nepovezano. Zadar je petnaestak minuta s distance mjerkao favorita, a kada su Tomasov i Župan shvatili da nemaju razloga za strah, iz skladišta su na površinu izvukli vrlo zanimljiv napadački arsenal. I nakon tridesetak minuta igre publika je u ekstazi proslavljala vodstvo od 2-0.

Zadar je poveo u 20. minuti preciznim Županovim udarcem s bijele točke. Prethodno je Mitrović pred nosom ukrao loptu Drpiću i frontalno krenuo prema Kelavi te se nakon sudara s vratarom ispružio na travnjaku, a sudac Batinić je pokazao na kreč.

U 32. se minuti probudio Želimir Terkeš, prvi topnik lige u prošloj sezoni. Nakon Županova ubačaja s desnog boka on je manirom rasnoga golgetera sa 12 metara tjemenom smjestio loptu pod gredu Dinamova vratara.

Balabanov projektil

Na startu nastavka Balaban je suigračima gurnuo masku s kisikom pogodivši manirom starog mačka s gotovo 30 metara. Iz slobodnjaka je naciljao u vratarov kut i zatekao Ježinu na pogrešnoj nozi.

Samo šest minuta poslije Vrdoljak je 40-metarskom dijagonalom Mandžukića lansirao u trk. Dinamov je napadač smirio loptu na korner-crti, a onda solo prodorom demonstrirao zavidnu klasu. Mandžukić je nanizao nekolicinu suparničkih braniča i sa 10 metara zakucao loptu u lijevi kut domaćega golmana.

Indisponirani domaćinov vratar na kraju je potpuno izgubio samopouzdanje i u 71. je minuti izravno kumovao pobjedničkom Balabanovu pogotku. Dinamov napadač pogodio je gotovo iz mrtvog kuta bliži kut Ježine.

Zadar (3-4-1-2): Ježina 5, Puljić 5.5, Batkoski 5.5, Parmaković 5, Bilaver 6, Župan 7 (od 73. Mišlov -), Milin 5.5 (od 86. Jerbić -), Pletikosić 6 (od 79. Gregov -), Tomasov 7, Terkeš 7

Dinamo (4-2-3-1): Kelava 6, Mikić 5.5, Drpić 5.5, Lovren 6, Hrgović 5.5, Vrdoljak 6.5, Badelj 6.5, Morales 5.5 (od 68. Tomić -), Mandžukić 7, Sammir 6.5, Tadić 5 (od 31. Balaban 7.5)

Strijelci: 1-0 - Župan (20 - 11m), 2-0 - Terkeš (32, as. Župan), 2-1 - Balaban (55), 2-2 - Mandžukić (61), 2-3 - Balaban (71)

Žuti kartoni: Lovren, Bilaver, Mandžukić, Župan,

Igrač utakmice: Boško Balaban.

Stadion u Stanovima. Gledatelja: 4.000.

ZADAR - DINAMO 2-3 (2-0)

Onako loše kako je Dinamo odigrao prvo poluvrijeme, tako smo mi odigrali drugih 45 minuta. Već krajem prvog dijela smo malo ustuknuli, zaigrali kao da se bojimo tog vodstva. U drugo poluvrijeme smo opet ušli dobro, ali nas je prvi gol ozbiljno načeo. Nakon toga Dinamo je na iskustvo zabio još dva gola. Imamo za čime žaliti.

Branko Ivanković, trener Dinama:

- Puno nam znači ova pobjeda, posebno stoga što smo je iščupali nakon minusa od dva gola. Nismo u utakmicu ušli kako smo trebali, u tih prvih 45 minuta nismo imali ni trku, ni agresivnost ni duel, i Zadar je to znao iskoristiti. U poluvremenu smo se dogovorili da probamo što prije zabiti jer smo znali da bi jedan gol unio nervozu u redove Zadra. Tako je i bilo, a mislim da na kraju ipak mogu biti zadovoljni i gledatelji koji su vidjeli zanimljivu utakmicu. Tadić je iz igre rano izašao zbog ozljede, a Balaban se sa dva gola najozbiljnije nametnuo.

- Prerano je za odlazak Tomasova, na stolu držim ponude pet uglednih europskih klubova, tako da novac uopće nije upitan - rekao je Sinovčić.

Marin Tomasov rado bi podigao sidro, ali svjestan je toga da od posla zasad neće biti ništa.

- Sve je u Sinovčićevim rukama. Volio bih ići, svejedno mi je je li riječ o Dinamu ili Hajduku jer mislim da ću jedino tako napredovati. Međutim, teško će doći do transfera prije siječnja sljedeće godine - rekao je Tomasov. (D. K.)

Dalibor Zebić, trener Zadra:

Hrgovićev dres nitko ne želi

Dinamovi nogometaši pobjedu su proslavili pobacavši dresove u “kavez” iz kojeg ih je bodrilo 300-tinjak BBB-ovaca. Svi su igrači spremno lansirali majice među navijače, ali jedna ipak nije pronašla vlasnika. Kada je Mirko Hrgović prebacio svoj dres preko ograde, isti je odjevni artikal ekspresno bačen na travnjak, a Hrgović je ispraćen koncertom zvižduka i uvreda. (D. K.)

Sinovčić odbio Mamićevu ponudu za Tomasova

Reno Sinovčić odbio je ponudu Zdravka Mamića da do kraja prijelaznog roka transferira Marina Tomasova u Maksimir. Doznajemo da je Dinamov dopredsjednik i prije utakmice i u poluvremenu “obrađivao” zadarskog šefa, ponudio mu je dva milijuna eura za otkup ugovora mlade zvijezde, ali Sinovčića taj iznos nije osobito impresionirao.

Hajduk - Slaven Belupo 3-1

Zadar - Dinamo 2-3