JE LI SVE MOGUĆE?

Puno dostupnije registracije po narudžbi: i oznaka ZADOM1941 prolazi. Možda...

Cijena pločice s izabranim natpisom pala je sa 6720 na prihvatljivijih 2000 kuna, no teško da će doći do navale jer ne postoji propis koji bi određivao koje su kombinacije slova dopuštene, a sasvim sigurni nisu niti u MUP-u
 HANZA MEDIA / CROPIX

Tko god je maštao o registarskim oznakama na kojima će se kočoperiti njegovo ime ili nadimak, naziv tvrtke, omiljenog nogometnog kluba, djeteta ili nečega šestog, na svoje je došao 4. srpnja. Tada je, naime, na snagu stupilo novo Rješenje o utvrđivanju cijena obrazaca, registarskih, pokusnih, prenosivih i izvoznih pločica, kojim je regulirana cijena novih pločica sa EU oznakom.

avto.net

Kako je bilo i najavljeno, došlo je do pojeftinjenja u odnosu na stare pločice. Usprkos HR oznaci, europskim zvjezdicama i plavoj pozadini dodanima na postojeći, dosad prazan dio pločice, obične registarske oznake pojeftinile su sa 76 na 65 kn.

Cijena registarskih pločica po narudžbi s unaprijed zadanim slovnim i brojčanim oznakama pala je sa 378 na 278 kn, a najviše su pojeftinile upravo registarske oznake po izboru. Želite li da na vašoj pločici piše Marko, Đuro ili Pero, odnosno bilo kakav natpis po želji, sad ćete to platiti 2000 kn, čak 4720 kn manje nego dosad. Vjerovali ili ne, dosad se to plaćalo 6720 kn... S druge je strane pak u susjednoj Sloveniji takav izbor od početka bio dostupniji pa smo se na cestama imali prilike nagledati svakakvih „zanimljivih“ natpisa na pločicama.

Hoćemo li na račun ovog dramatičnog pojeftinjenja sad češće gledati personalizirane registarske pločice na domaćim autima? Čini se da ne... Policija, naime, nikad nije postavila jasna pravila kakav je natpis uopće moguć, pa stoga svaki zahtjev uključuje i dozu neizvjesnosti. U Pravilniku o registraciji i označavanju vozila navodi se tek da natpis može sadržavati od tri do najviše sedam brojčanih ili slovnih oznaka, s tim da u slučaju izbora numeričkih znakova obavezno treba odabrati barem jednu slovnu oznaku.

Osim toga, jedini naputak je da natpis po sadržaju ne smije biti provokativan, neetičan ili protivan pravnom poretku. I tu dolazimo do zamke. Baš nigdje, potvrdili su nam to i iz Ministarstva unutarnjih poslova, nije navedeno što bi to bilo provokativno, neetično ili ne daj Bože protivno pravnom poretku. Niti postoji nekakva komisija koja o tome odlučuje.

Kako se onda utvrđuje prolazi li zahtjev ili ne? Svaki pojedinačni predmet, piše u odgovoru iz Ministarstva, rješava službena osoba. Znači, policajac ili policajka, koja pri „rješavanju upravne stvari primjenjuje načelo samostalnosti i slobodne ocjene dokaza“. Komedija... Nijemci, primjerice, precizno navode koje su zabranjene kombinacije slova i brojaka, a toga je popriličan broj jer su nedopustive i brojčane oznake čiji negativan kontekst mogu dokučiti samo povjesničari. S druge strane, naša procedura predviđa pisanje zahtjeva, koji zatim odobrava ili odbacuje policijski službenik.

Ivan lacković

Koliko je sve u zraku najbolje pokazuje odgovor na naš upit, u kojem smo naveli potencijalne natpise po izboru i pritom zatražili od Ministarstva da ocjene mogu li ti natpisi proći. Razumljivo, izabrali smo neobična rješenja – od VOLIM69 do 3PRSTA, TITO, ZADOM, BANANA, NDH1941... Odgovoreno nam je da se svaki zahtjev za izdavanje rješava zasebno te stoga nije moguće unaprijed dati mišljenje.

Ipak, načelno, ne želeći prejudicirati stav policijskog službenika na šalteru, u Ministarstvu misle da su dostavljeni primjeri uglavnom provokativni. Zanimljivo, pitali smo i bismo li mogli imati kombinaciju 1004AP, bez da smo upozorili da uključuje datum 10. travnja i inicijale Ante Pavelića, i odgovoreno nam je da ta oznaka već postoji u više registracijskih područja, ali da je izdana u redovnom postupku... Sve skupa tako je veliki metež, pa je sva prilika da kod nas nećemo gledati u neobične natpise na registarskim oznakama kao u nekim susjednim državama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. travanj 2024 01:36