Abeceda tekstila u domu

Tekstil je dio naše svakodnevice. On nas okružuje u domu, na poslu, u automobilu, u kafiću u kojem pijemo prvu jutarnju kavu, u restoranu u kojem večeramo s prijateljima, u vrtiću ili školi u koje ide naše dijete... Zapravo, zaista svugdje. No, pogotovo je tekstil glavna zvijezda u našem domu gdje čini važan dio baš svake prostorije. Dnevni boravak, spavaća soba, dječja soba, kuhinja, kupaonica... u svima njima tekstil je zastupljen na određeni način i osim estetske ima i druge uloge. Primjerice, jeste li znali da odabirom tekstila u određenoj prostoriji automatski određujete kako će je drugi stilski doživjeti kada uđu u nju i kakva će atmosfera u njoj prevladavati? Tako neki interijer može biti uređen minimalistički, moderno, klasično, shabby chic... ali tekstil je taj koji će zaokružiti cijelu priču i definitivno odrediti koji će stil biti dominantan na tom mjestu. No, kako se snaći u moru raznolikog tekstila koji se može pronaći na tržištu? Kako pametno odabrati baš onaj tekstil koji će naš dom učiniti drugačijim, autentičnim i jako lijepim? Sigurni smo da ste si ovo pitanje postavili barem jednom u životu, a baš zbog toga mi vam u ovom izdanju donosimo najdetaljniji šalabahter odabira tekstila u domu. Razgovarali smo sa stručnjacima iz tvrtke Intertekstil Stanić, a zatim i s profesorima na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu koji su nam ispričali sve što trebate znati o tekstilu u domu prije nego što nešto konkretno kupite u trgovini.

Ono prvo što trebate znati jest da se osnovna uporaba tekstila u kućanstvu dijeli na sedam jednako važnih skupina, a riječ je o posteljnom tekstilu, kuhinjskom tekstilu, tekstilu za kupaonice, tekstilu za tapeciranje, tekstilu za zavjese (sjenila, rolete), tekstilu za zidne i podne obloge i stolnom tekstilu. Pa, krenimo zajedno u neodoljiv svijet tkanina u kojem ćete na 28 sljedećih stranica upoznati koje sve vrste tekstila postoje, koja su njihova svojstva, osobine i kvalitete te kako ih najbolje upotrijebiti u svojem interijeru.

ŠTO JE DOBRA POSTELJINA?

Užurbanim tempom života i svakodnevnim promjenama, naš dom postaje našom oazom mira, izvorom inspiracije i pribranosti. Posebice je važna spavaća soba koja je naše utočište za um, tijelo i dušu. Zbog toga je jako važno odabrati za krevet dobru posteljinu jer o tome će uvelike ovisiti kako ćete se osjećati kada se navečer legnete, primite knjigu u ruke i polako tonete u san. Zbog toga je odabir prikladne posteljine vrlo važan, pogotovo jer je ona u direktnom kontaktu s kožom tijela i lica.

- Osnovna podjela tekstila bazira se na sastavu pređe od koje je napravljen, a može biti od prirodnih ili umjetnih vlakana. U proizvodnji kućnog tekstila, najčešće se koriste biljna vlakna poput pamuka i lana, a od životinjskih je najzastupljenija vuna - kažu u tvrtki Intertekstil Stanić.

Posteljina od pamuka ili umjetnih vlakana?

PAMUČNA POSTELJINA

• Pamučne su tkanine vrlo cijenjene zbog svoje prirodne udobnosti i mekoće. Pamuk je prozračan i ima velika moć upijanja (pamuk upija i do dva puta više vode od svoje ukupne težine).

• Za osjetljivu kožu, uključujući i djecu, posteljina od pamuka je bolji izbor.

• Kad su u pitanju ručnici, plahte i jastučnice - pamučno vlakno je najbolji izbor.

• S vremenom, pamučne posteljine postaju mekše. Mrlje se lakše uklanjaju iz pamučnih posteljina.

• Pamuk ne podliježe pilingu.

POSTELJINA OD UMJETNIH VLAKANA

• Sintetičke tkanine su izdržljivije, zadržava svoja svojstva, boje i izgled kroz dugi niz godina, korištenja i puno pranja.

• Laške se peru i suše.

• Na sebe privlače statički elektricitet. Poliesterske tkanine su sklone pilingu.

• Mrlje na bazi ulja teže se uklanjaju.

• Osjetljivije su na visoke temperature.

• Poliesterske posteljine mogu zadržavati toplinu i vlagu, zbog smanjene prozračnosti, što ljeti može biti vrlo neugodno.

• Proces proizvodnje umjetnih/sintetskih vlakana je često jeftiniji i kraći pa je i cijena posteljina od poliestera niža.

KAKAV POPLUN ODABRATI?

Nije lako odabrati novi poplun naročito u vrijeme promjene godišnjeg doba. Lako je obeshrabriti se pred velikom i raznolikom ponudom, ne znajući odakle krenuti.

- Dok je neki poplun pogodan za korištenje kroz skoro cijelu godinu, većina ih je ipak prilagođena sezonski. Općenita podjela bila bi ona po debljini punila pa je za hladnije spavaće sobe potrebno odabrati punila od 300 g/m2 punila ili više - kažu u tvrtki Intertekstil Stanić. Dodaju kako su praktični dvostruki popluni, spojeni gumbima, u kombinaciji 2 vrste gramaža: 100 i 300 g/m2 te se mogu koristiti kroz cijelu sezonu. Ljeti se razdvoje i koristi se samo onaj tanjeg punila. Također je potrebno obratiti pozornost i na sirovinski sastav pa tako popluni punjeni poliesterom i s ovitkom od mikrofibre, mogu biti izvrsni za ljude sklone alergijama. No to može biti početak vaše potrage. Prepustite se užitku odabira i probajte razliku između raznih vrsta punila od perja. Razmislite je li više volite voluminozna i lagana punila ili vam možda ugodu čine malo teži popluni? Pripazite da su punila ravnomjerno raspoređena jer nema ničeg gore nego probuditi se smrznutim tijekom noći, shvativši da se punilo povuklo do nogu dok vam ostatak tijela leži samo pod plahtama. Pod poplunom provodimo trećinu našeg vremena pa uz dobar izbor i ispravno održavanje, možemo ga koristiti narednih 10 i više godina.

A KAKAV JASTUK JE NAJBOLJI?

Osim što utječe na kvalitetu sna, jastuk na kojem spavate određuje i koliko ćete se zdravo, odmorno i svježe osjećati ujutro. Upuštate li se u potragu za pravim jastukom počnite od vlastitog položaja spavanja, tako savjetuju liječnici. Osim oblikom i namjenom, jastuci se razlikuju prema punjenju, a njihov odabir ovisi o individualnim potrebama - kažu u tvrtki Intertekstil Stanić.

No, ako ste zaista u potrazi za “pravim” jastukom, počnite od vlastita položaja spavanja, savjetuju liječnici. Ljudima koji najčešće spavaju na leđima preporučuju tanji jastuk koji će spriječiti da im glava bude podignuta puno više od prirodnog položaja. Spavanje na boku zahtijeva tvrđi i čvršći jastuk, također debljega donjeg dijela, kako bi se ispunjavanjem praznog prostora između uha i ramena pravilno podložio vrat. Ljudima koji najviše vole spavati na trbuhu treba tanak, gotovo plosnati jastuk.

Kada birate odgovarajući jastuk, bilo bi dobro da razmislite o sljedećem: kakvo punilo vam više odgovara: paperje, perje, vlakno ili anatomski oblikovana pjena (npr. prirodni lateks)?

1. Prirodni lateks

Proizveden od soka kaučukovca toliko je mekan da glava lagano utone u jastuk, a da jastuk ne postane grudast - ono što zapravo sprječava normalnu cirkulaciju. Odaberite ovakav jastuk ako preferirate spavati na strani.

2. Oblikovana pjena

Temperatura utječe na pjenu što znači da se ona formira prema obliku glave. Ovo pruža idealan oslonac za vrat. Ovakav jastuk također je najbolji ako preferirate spavati na strani. Nadalje, jastuci od "memorijske" pjene (termoaktivna, visokoelastična pjena) savšreno se prilagođavaju tijelu. Memory efekt ima niz prednosti: formira se pod prtiiskom, pamti položaj glave i vrata te im ne pruža otpor, Nakon uporabe vraća se u prvobitni oblik. Propručuje se onima kojima je potrebna stalna potpora u predjelu vrata i kičme.

3. Paperje i perje

Daje jastuku udobnu elastičnost tako da možete pomicati punilo, što spavanje čini udobnim bez obzira na to volite li spavati na strani, leđima ili trbuhu.

4. Vlaknasto punilo

Ako ste alergični na paperje, anatomski jastuk s vlaknastim punilom predstavlja pravo rješenje za vas. Primjerice, punila od poliesterskih vlakana karakterizira mekoća i toplinska izolacija, voluminoznost i lakoća. Jastuci s poliesterskim punilima lako se održavaju, perivi su i brzo se suše. Takve jastuke mogu koristiti osobe sklone alergijama. Poliestersko vlakno je vlakno koje se u cijelosti dobiva kemijskim procesom. Nastaje iz sintetičkih polimera stupnjevitom polimerizacijom. Jeftinije je od prirodnih vlakana,ima visoku otpornost na habanje i nisku zapaljivosti.Često se kombinira s prirodnim vlaknima radi poboljšanja svojstava. Kao umjetna sirovina, poliestersko vlakno odlično je za punjenje popluna i jastuka jer je izrazito voluminozno, higijensko,nealergijsko i neastmatično - kažu u tvrtki Intertekstil Stanić - Family.

VRUĆI TREND: A što je saten?

Saten je postao cjenovno bitno pristupačniji jer se više ne radi isključivo od svile već se može pronaći i u jeftinijim izvedenicama. Iznimno popularan je pamučni saten koji se dobiva od 100% najfinijeg pamuka. Karakterizira ga iznimna mekoća, svilenkast dodir te sjajna površina - objašnjavaju iz tvrtke Intertekstil Stanić.

Mnogima će pri pomisliti na saten na pamet pasti skupa svila što nije pogrešno, ali nije ni ispravno. Svila može biti saten, ali saten ne mora biti svila. Što li je onda saten? Saten je tkanina koja se dobiva ispreplitanjem niti u atlas vezu. Karakteristično za ovaj vez je razmjerno malen broj veznih točaka niti čime se dobivaju glatke i sjajne površine karakteristične za saten. Prema tehnici tkanja saten može biti i žakardiran (damast). Žakardnom tehnikom na tkanini se tvore razni dezeni čime se utječe na izgled same tkanine- dodaju iz Intertekstila Stanić.

KAKO PREPOZNATI KVALITETNU KUHINJSKU KRPU?

Pamuk je najpopularniji prirodni materijal koji se koristi za proizvodnji kuhinjskog tekstila i to zbog svojih karakteristika poput odlične sposobnosti upijanja vode, tkanine su perive i izdržljivije. Kuhinjska krpa može poslužiti i kao dekorativni dodatak ako izaberete neku atraktivne boje, dezena ili pak krpu sa simpatičnom porukom. Osim klasičnih krpa u platnenom vezu, popularne su i "vafl" krpe.

Punije su od klasičnih, imaju bolju moć upijanja i nešto su skuplje. Kako bi vaša krpa održala svoju dobru moć upijanja, kod pranja nemojte dodavati omekšivač - kažu u tvrtki Intertekstil Stanić.

U blagovaonici ključni su stolnjaci i nadstolnjaci. Osim svoje praktičnosti mogu podići izgled stola ali i same prostorije. Ako izbjegavate korištenje stolnjaka zbog straha od mrlja, izaberite stolnjake sa zaštitnim aperturama. Tako i dalje možete imati atraktivni pamučni stolnjak kojeg će te lako održavati brišući zamrljane površine običnim mokrim spužvicama.

RUČNIK KOJI MAZI KOŽU - KAKO GA ODABRATI?

Sastavni dio svakog doma je i kupaonica. Nju često vežemo uz sanitarije, no tekstili koje nalazimo u njoj svakako su bitni, a tu glavnu ulogu imaju ručnici. Bili oni klasični bijeli ili u bojama s raznim dezenima mogu na jednostavan i pristupačan način podići izgled svake kupaonice. Najrašireniji materijal za izradu ručnika je pamuk tkan u frotiru. Pamuk kao sirovina je logičan izbor jer ima super upijajuću kvalitetu, mekog je opipa, periv je u perilici rublja a to su sve karakteristike koje su nam važne. Kako bi ručnici održali svoju kvalitetu i performanse važno je pravilno ih održavati - kažu u tvrtki Intertekstil Stanić.

Kod pranja vaših ručnika trebali biste izbjegavati velike količine omekšivača i raznih izbjeljivača. Razlog tome je nakupljanje slojeva omekšivača na površini vlakana koji umanjuju propusnost zraka i vode stvarajući time plijesan i ustajali miris. Izbjeljivači s druge strane utječu na čvrstoću vlakana pa čestim izbjeljivanjem ručnici će djelovati istrošeno i staro. Uz promjene načine života i okretanje ekološkom načinu života, ručnike možete održavati i bez upotrebe klasičnih deterdženata i omekšivača punih kemikalija. U ovom slučaju vaši su saveznici soda bikarbona, bijeli ocat i ulje čajevca. Soda bikarbona će omekšati vodu i samu tkaninu pospješujući time uklanjanje mrlja, ali i spriječiti razvijanje neugodnih mirisa u perilici rublja dok bijeli ocat djeluje kao prirodni omekšivač a ujedno sprječava ispiranje boja. Također u ciklus pranja možete dodati i žličicu ulja čajevca. On će dezinficirati ručnike te spriječiti razvoj bakterija i gljivica.

S obzirom da ručnike svakodnevno koristimo a preporučuje se da ih često i peremo, neizbježno je da će nakon nekog vremena izgledati istrošeno. Ručnike bi trebali mijenjati u prosjeku nakon 2 godine korištenja, a kako kod kupnje prepoznati kvalitetan ručnik?

Ima nekoliko stvari na koje trebate obratiti pažnju:

• obratite pažnju na sastav ručnika. Pamuk ima veliku moć upijanja.

• bitna je i gustoća petlji na ručniku jer što su gušće petlje to će biti veća moć upijanja.

• težina ručnika. Kada ga primite u ruke, kvalitetan ručnik će biti teži nego što izgleda.

• nemojte štedjeti na ručnicima i kupiti one najjeftinije jer, dugoročno gledajući, nećete uštedjeti.

KAKO ODABRATI DOBRE ZAVJESE?

Zavjese su jedna od rijetkih stvari u domu koja brzo, jednostavno i učinkovito može promijeniti izgled cijele prostorije. I to dosta jako. Zato ako vam je dosadio izgled vašeg doma, želite učiniti brzinski makeover, a nemate baš previše novca, zavjese bi mogle biti rješenje vaših dilema. Zavjese su vrsta tekstila koja unosi mekoću u domu, čini ga intimnijim i toplijim te raspršuju svijetlo i štite interijer od sunca i neželjenih pogleda. Vaš konačni izbor ovisit će o obliku prozora, vrsti karniša te o samom materijalu i stilu zavjesa. Pronašli smo odgovore na nekoliko pitanja koja kupci najčešće postavljaju kada kupuju zavjese.

Kakve sve zavjese postoje?

Pet je osnovnih kategorija. Postoji sunčani filter, napravljen od poliestera i lana, a sastoji se od dva sloja (zavjese i mreže), zatim dvodijelna zavjesa - izrađena je od grublje pređe, često i od ukrasne pređe. Sljedeći je reflektirajući tekstil i cilj mu je smanjiti djelovanje sunčeve energije i spriječiti odraz sunca u prostoriji. On u prostoriji održava nižu temperaturu u ljetnim mjesecima, a višu u zimskim, kaže profesor Željko Penava s Tekstilno-tehnološkog fakultetu u Zagrebu.

Na koju visinu objesiti zavjesu?

Većina dizajnera odgovorit će na ovo pitanje - što više to bolje, tj. po mogućnosti par centimetara niže od stropa. Time ćete dobiti da prostorija vizualno izgleda viša nego što uistinu jest.

Koliko moraju biti dugačke zavjese?

Pravilo je - zavjese neka budu dugačke toliko da dodiruju pod. Naravno to ne vrijedi ako pričamo o kuhinjskim zastorima jer oni moraju biti kraći.

Koji materijal odabrati za zavjese?

Tkanine za zavjese i zastore od svih tekstila u kućanstvu u najvećem su razvoju. Koriste se jednobojni i raznobojni materijali u platno vezu izrađeni od pamuka, lana, vune, svile, viskoze, akrila, PET-a, sintetičke pređe, žakarda. Posljednje su rolete, sjenila, odnosno neprozirni tekstili za prozore. Postoje dvije vrste sjenila: ona koja omogućuju prijenos svjetla izrađena od obične pamučne tkanine, i ona tamne boje koja pružaju 100-postotnu neprozirnost. Dostupni su različiti stilovi sjenila: venecijanski, okomiti, roletni zaslon. Roletni zaslon se sastoji od tkanine sa staklenim vlaknima. Vertikalna sjenila djeluju kao učinkoviti filteri za svjetlo - nabraja profesor Željko Penava. Prirodni materijali su skuplji i ljepši, ali ih je teže odražavati. Neki se uopće ne peru u perilici pa ćete ih morati nositi na kemijsko čišćenje ili ih je užasno teško glačati (npr. zavjese od lana), dok su zavjese od umjetnih vlakana jeftinije i jednostavnije za održavanje, lako se peru i najčešće se ne moraju glačati.

Kakva treba biti punoća zavjesa?

To ovisi o vrsti tkanine, količini nabora i samom stilu koji ćete odabrati. Za većinu tkanina pravilo je da za gotove zavjese dužina materijala treba biti dva i pol puta širina otvora prozora, no za obične tkanine koje su malo više prozirne ili svilene trebate i do tri puta širine prozora. Ako se odlučite za stil zavjesa koje su više kao paravan ili navlaka, bit će vam dovoljno materijala jedna i pol širina prozora jer nećete imati puno ili niti jedan nabor.

Šipke s ringovima ili stropne karniše?

Vjerujte nam da sam odabir karniše je jednako važan kao i odabir materijala jer su one zapravo te koje diktiraju kakav će biti stil zavjesa. Također pri odabiru karniša koje se sastoje od šipki i ringova morate paziti na veličinu ringova i omjer prostora i prozora, jer nema ništa gore ako postavite predugačku šipku koja će ogoljena stršati na zidu ili imate premale ringove koji će izgledati kako da jedva nose težinu zavjesa.

RAZLIKA IZMEĐU PRIRODNIH I UMJETNIH MATERIJALA

Svi materijali imaju svoje prednosti i nedostatke. Stoga se pomno odabiru i prilagođavaju ciljanoj namjeni i odgovarajućem proizvodu. Općenito vrijedi pravilo da su sintetski materijali trajniji, veće otpornosti na habanje i lakše se održavaju te se stoga u većini slučajeva odabiru za izradu zavjesa, zastora, presvlaka za namještaj, podnih obloga i sl. Njihov nedostatak je, primjerice, veća sklonost nabijanju statičkim elektricitetom. Prirodni materijali iz pamuka, lana i sl. se češće odabiru za posteljno, stolno rublje, ručnike, kuhinjske krpe zbog veće udobnosti kontakta, boljih apsorpcijskih svojstava (upijanja vlage i vode) i sl.

Izv. prof. dr. sc. Antoneta Tomljenović (Tekstilno-tehnološki fakultet u Zagrebu)

ŠTO SVE MOŽEMO STAVITI NA POD?

Tekstil za podne obloge zauzima jako važno mjesto jer osim funkcionalne (apsorpcija zvuka, osjećaj topline), ima i dekorativnu ulogu. Profesor Željko Penava donosi nam osnovnu podjelu podnih tkanina.

1. Ćilimi - za kvalitetu ćilima ključan je parametar broj uzlova na jedinicu površine od 1 m2 (od 25.000 do 120.000 i više, a kod ukrasnih ćilima izrađenih iz svile i do 500.000 uzlova na 1 m2). Kod ćilima pretežu geometrijski oblici. Što je više uzlova, to je ćilim skuplji, puniji, ujednačeniji. Kvalitetni ćilimi trebaju biti čvrsto i ravnomjerno tkani. Također, ćilimi ne smiju imati nikakva oštećenja i moraju biti postojani na boju. Glavni elementi kvalitete su težina metra kvadratnog i gustoća niti. Ćilime treba držati u suhim prostorijama.

2. Tepisi - razvrstavamo ih po broju čvorova po jedinici površine. Vrsta vlakana koja se koriste određuju vizualni izgled tepiha, ukupni dojam, trajnost, otpornost na mrlje i ukupne troškove proizvodnje i održavanja. Sintetički materijali prilagodljivi su u različitim stilovima. Za izradu tepiha najčešće se koriste sljedeća vlakna: najlon (izuzetna trajnost i izdržljivost za tepihe koji su u stalnoj uporabi), polipropilen (čvrsto vlakno, otporno na vlagu, lagano za održavanje), poliester (raznovrsne, dinamičke boje otporne na blijeđenje, otporan na vodu i lagano se čisti), akril (izgled daje dojam vune, ali je otporan na vlagu i plijesan, nije pogodan za jako prometne površine), mješavine i vuna (ultra mekani tepisi s osjećajem koji je neusporediv, kad je riječ o luksuzu i performansama, nema drugih vlakana za usporedbu s vunom).

3. Tafting tepisi - izrađuju se slično kao i ćilimi i imaju visinu vlakna 8 mm. Tafting tepisi izrađuju se od vune, sintetičkih vlakana i mješavine vlakana. Površina im je vlasasta, od rezanih ili nerezanih petlji pređe koje su učvršćene za podlogu šivanjem ili lijepljenjem.

4. Podne prostirke - lice prostirki može biti od prirodnih ili sintetičkih vlakana. Sintetička vlakna koriste se mnogo češće, jer imaju dobra fizička svojstva, jeftinije su i dostupnije. Od prirodnih vlakana koriste se vuna, juta, konoplja i bambus.

5. Otirači - razvili su se s puno mašte u estetskom smislu. Otirači su izrađeni od pšenice ili riže, slame, korova i bambusa.

DOBRO JE ZNATI...

Vuna je najstariji od svih mekih prekrivača za podove. Ovakvi tepisi su jako dobro otporni na mrlje, ali pod uvjetom da mrlju čim nastane pravilno tretirate, a otporni su i na vatru. S druge strane tepih od najlona sličan je vuni, ali znatno jeftiniji, dok su tepisi od polipropilena otporni na vodu i mrlje pa ih je dobro staviti na neočekivano mjesto, primjerice u kupaonicu ili u kuhinju. Na kraju, dobro je znati da tepih od poliestera je najčešći odabir većine građana. Dobar je izbor i zato što može lijepo izgleda kao i najlon, može se raditi u čvorovima, rezanim čvorovima, i izuzetno dobro podnosi boju, ali nije jako otporan. Pogodan je za spavaće sobe ali i za sobe za igru.

TAPECIRANJE - ŠTO TREBA ZNATI?

Namještaj za stanovanje, pa tako i kutne garniture, sofe… može biti tapeciran svim vrstama tekstila; zapravo nema ograničenja, objašnjavaju u Taradeu, zagrebačkoj tvrtki za tapeciranje namještaja. Ipak, dodaju, postoji podjela na klasični namještaj, gdje se koriste najviše prirodni materijali s isto tako raznim klasičnim uzorcima, i na moderni namještaj s modernim visokotehnološkim vrstama tkanina, poput različitih mikrofibra u svim mogućim bojama i uzorcima.

- Tkanine od prirodnih materijala, poput svile, lana i pamuka, u pravilu su najskuplje tkanine, ali su po svojoj ljepoti i prirodnosti i najljepše i najugodnije za korištenje; no jednako tako najmanje su izdržljive i sklonije bržem habanju. Za tapeciranje su najbolji materijali koji su tzv. mješavine - podjednako od prirodnih i umjetnih dijelova. Kao takvi su puno izdržljiviji, sintetska komponenta im daje čvrstoću, a i cijenom su prihvatljiviji od prirodnih materijala - kažu u Taradeu i dodaju da nove generacije sasvim "umjetnih" tkanina izgledaju odlično, ugodne su na dodir, cijene su niže i majstorima su podatne za rad. Vječna dilema oko korištenja prave kože i eko-kože također je vezana uz cijenu - koža je uvijek bila skuplja i ljepša.

No, i tu je danas tehnologija izrade otišla daleko pa se umjetna ili tzv. eko-koža proizvodi tako da izgleda poput prave pa je i pravim znalcima ponekad teško otkriti o kojoj je vrsti riječ - pravoj ili lažnoj. - Što se tapeciranja tiče, eko-koža se često, a najviše zbog jednostavnosti održavanja, koristi u javnim prostorima poput kafića, raznih čekaonica, ureda i sl. Tekstil je obično teži za održavanje, ali je ugodniji i topliji na dodir; a sve se više proizvode takve tkanine koje uopće ne upijaju tekućinu i s kojih je jednostavno samo mokrom krpom obrisati mrlju - kažu u Taradeu.

STOLNI TEKSTIL - ŠTO OBUHVAĆA?

Lijepo uređen stol često je centar obiteljskog druženja, pa mu treba posvetiti pažnju.

- Trend su laneni stolnjaci i oni su skuplji od pamučnih i ostalih vrsta vlakana. Oni su u novije vrijeme atraktivni zbog svog nonšalantnog, prirodnog efekta. Ostavljaju se lagano zgužvani, a boje koje se koriste već su u startu lagano apšisale pa odgovaraju trendu - "u skladu s prirodom", odnosno izgledaju natur - kažu u tvrtki Intertekstil Stanić.

Stolnjaci mogu biti vezeni, štampani, listovni i žakard damast. Također se često koriste netkani stolnjaci, koji su izrađeni od poliamidnih ili poliesterskih vlakana. Nadstolnjaci se koriste za dodatno uređenje stola i zaštitu površine stola od mrlja. Dostupne su različite vrste nadstolnjaka: patchwork, vezeni, heklani, žakard, štampani, pleteni. Tu su još i štampani, vezeni i žakard podlošci za stol - nadovezuje se profesor Željko Penava i dodaje kako je najvažniji element kojem se pridaje najviše pažnje svečani stolnjak.

- Svečani stolnjak ne smije biti krut i težak. Treba imati pravilan protok nabora zbog ukrasne svrhe. Tkanina mora biti potpuno neprozirna i imati kraljevski dojam. Prvi izbor za mnoge potrošače i proizvođače je poliesterska tkanina koja treba manje njege. Svečani stolnjaci mogu biti laneni i svileni, ali i od satena i polusatena koji je jeftiniji.

KOJI SU TRENDOVI ŠTO SE TIČE TEKSTILA U 2017.? ODGOVOR ZNA INTERTEKSTIL STANIĆ

1. ZA MLADE

Crno-bijeli grafički uzorci i teksture, savršeno se uklapaju u interijere ljubitelja urbanog stila. Artistički su i kreativni jer ostavljaju velike mogućnosti u igri s detaljima.

2. MORE ZOVE

Dok smo usidreni u našim uredskim stolicama, a mašta nam plovi mirisnim Mediteranom, naš dom nam može biti oaza za planiranje novih putovanja, užitka koje pružaju pjenušavi valovi i morske dubine. Plava boja donosi najviše sna. To je boja mira i tišine, mašte i intuicije. Vraća nam unutarnji mir i sabranost. Preporučuje se kao dodatna pomoć kod hipertenzije, umora i zasićenosti svakodnevnim brigama. Ukratko - to je boja koju moramo uvrstiti u našu kolekciju za interijere.

KAKO ODRŽAVATI TEKSTIL?

Sav tekstil dostupan na današnjem tržištu dolazi uz svima poznatu etiketu za održavanje. Na toj etiketi se, naime, nalaze simbolizirana uputstva za održavanje koja nisu uvijek sasvim razumljiva. Kako bi vaš tekstil zadržao postojanost boja, kvalitetu i da bi mu produljili životni vijek nužno je pravilno čitati simbole.
Kako bi svoju posteljinu njegovali na pravilan način preporučujemo da se uvijek pridržavate navedenih pravila održavanja. Ona podrazumijevaju da bojano i šareno rublje prije upotrebe obavezno perete zasebno i to u mlakoj vodi s tekućim deterdžentom. Prilikom prvog pranja obično dolazi do otpuštanja viška boje iz tkanine. Naročito posteljinu preporučamo prati sa krive (naopake) strane kako bi boje ostale što duže svježeg izgleda. Rublje perite u perilici isključivo s rubljem istovrsne boje i kvalitete, a tamne i jake boje uvijek perite zasebno. Upotrebljavajte tekući deterdžent za pranje obojenog rublja jer praškasti često u sebi sadržavaju bjelilo koje djeluje agresivno na postojanost boja zbog čega bi rublje moglo izgubiti svježinu boje. Nemojte sušiti rublje na direktnom suncu jer boje ma kako postojane bile na suncu mogu izblijediti. Prilikom sušenja u sušilici, ne koristite visoke temperature. Perilicu ne smijete prepuniti rubljem jer ćete ga kasnije teško ispeglati a rublje koje je nagužvano u perilici kod vrtnje izaziva nepotrebno međusobno trenje.

- Ako vam se događa da vam se rublje skupi prilikom pranja ili se ofarba, to je znak da ne trebate zajedno prati rublje koje trebate razdvojiti. Bijelo rublje uvijek perite samo na visokim temperaturama. Kada je šareno u pitanju, njega trebate prati na nižim temperaturama i voditi računa o tome da nešto ne pušta boju. Tamnije stvari perite posebno. Kada koristite omekšivač, detaljno pročitajte uputstvo za upotrebu i nemojte ga stavljati više nego je potrebno - objašnjavaju u Intertekstilu Stanić.

HRVATSKA PRIČA

Dizajn i šivanje po mjeri u Intertekstilu Stanić

Čime upotpunjujete svoje proizvode?

Dodacima kao što su čipka, trakice, paspuli, masnice, volani uljepšavamo i stvaramo čarobne proizvode koji čine svaki dom toplijim i nježnijim. Posebnost koju svakako želimo istaknut su personalizirane dječje posteljine s imenima naših najdražih, pokloni za mladence s izvezenim imenima, jastučići, i sl.

Koje materijale preferirate?

S obzirom koliko vremena provedemo spavajući, i razmišljajući, naravno o ugodi, na prvom mjestu nam je pamuk. Nastojimo da svi naši artikli, osim što zadovoljavaju sve standarde, visoko kotiraju kvalitetom, ugodnošću i u finoći.

Što predlažete svojim kupcima prilikom odabira tkanina?

Vrste tkanina, teksture, motivi i boje četiri su jednako važne karakteristike tekstila koje utječu na dojam koji stvaramo u sobi, dnevnom prostoru ili kuhinji. Ako ih pažljivo uskladimo, dobijemo odličan efekt ugodan oku i životu uopće. Zato nastojimo dobiti što više informacija od potencijalnog kupca kako bi mu predložili dobro i lijepo rješenje.

Gdje je vaš proizvodni pogon i kad ste započeli s radom?

Proizvodnja je smještena na adresi Kerestinečka cesta 57a, a početak rada bilježimo s 2004. godinom.

Koji su vaši glavni proizvodi?

Posteljina, jastuci, plahte, dekorativni prekrivači, stolnjaci i dječji program su glavni proizvodi, uz šivanje po mjeri, što posebno ističemo.

Što vas je potaklo na osnivanje proizvodnje?

Prije svega želja da naši kupci dobiju kvalitetnu i dobro sašivenu posteljinu, dizajniranu od strane naših ljudi u kući. Druga važna činjenica je da se tako možemo prilagoditi raznolikim dimenzija kreveta, stolova isl., te svojom kreativnošću i idejama upotpuniti svaki proizvod. Široka mreža naših dućana Family je također utjecala, pa individualnim pristupom ispunjavamo želje i najzahtjevnijih kupaca.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. travanj 2024 08:04