SRDJAN VRANCIC/CROPIX Cropix
DERBI KOLA

Dinamo je u 33. kolu HNL-a preokretom protiv Rijeke stigao do pobjede (1:4) i uzeo novu titulu
Piše: Tomo NičotaObjavljeno: 09. svibanj 2021. 21:24

RIJEKA - DINAMO 1:5 (Menalo 1' / Galović a.g 42', Mišić 48', Capan a.g 50', Oršić 63', Vukčević 89')

RIJEKA: Nevistić - Tomečak, Capan, Galović, Vukčević- Čerin (od 78. Mudražija), Lepinjica (od 54. Pavičić) - Menalo (od 54. Murić), Andrijašević, Lončar (od 78. Liber) - Drmić (od 69. Kulenović -) Trener: Goran Tomić.

DINAMO: Livaković - Stojanović (od 71. Ristovski), Theophile-Catherine, Perić, Gvardiol - Franjić (od 61. Jakić) - Kastrati (od 46. Ivanušec), Mišić (od 61. Ademi), Majer, Oršić (od 71. Gavranović) - Petković. Trener: Damir Krznar.

-----------------------------------------------------------------------------------

Dinamo je 22. put prvak Hrvatske! Modri su napokon uspjeli srušiti Rujevicu, Damir Krznar postao je treći trener Dinama koji je slavio u Rijekinu 'kampu', ali malotko je očekivao da će to biti ovako uvjerljivo i dominantno. Nisu Zagrepčani dopustili nikakvo iznenađenje, nisu željeli više odgađati matematičku potvrdu naslova, već su na Kvarneru uzeli puni ulov. Počastili su ih doduše za naslov prvaka i Riječani s čak tri autogola, međutim, dojam je bio da bi Dinamo zabio još koji gol da mu je trebalo, Rijeka je zabila u 21. sekundi, a onda se ugasila.

I na kraju drugi put dobila 'petardu' od Modrih na ovom stadionu, prije godinu i pol dana bilo je 0:5. Pamtit će se sigurno ova pobjeda u Dinamovim analima, ne događa se često ovako uvjerljiva potvrda naslova. Pjenušac uz Dinamovu klupu, slavlje Dinamovih igrača i stručnog stožera, polijevali su se, skakali, vikali:'Šampioni, šampioni'!, u zrak bacali i liječnika, dr. Smodeka... Naviknuli su lakše osvajati trofeje nego ove sezone, ali zato će im ovaj sigurno biti jedan od dražih, kruna jedne sjajne Dinamove sezone. Još ih čeka finale Kupa, dvostruka kruna sad im je glavna preokupacija.

Krenulo je, dakle, neočekivano. Prva akcija Riječana, Lončar se sjurio, dodao, Menalo poentirao. Nije se tada činilo da bi susret mogao otići tako radikalno u drugom smjeru, izgledalo je čak u tim početnim minutama da su Riječani motiviraniji, da im bodovi presudni za Europu znače više nego Dinamu ovi za potvrdu naslova. No, kako su minute odmicale, Dinamovi nogometaši zatvarali su prilaze svom golu, povezivali redove i sve više pritiskali domaću obranu i Nevistića.

Malo po lijevoj, pa malo po desnoj strani, probijali su Modri i sve češće riječki je zid pucao. Prvo je zabio Gvardiol, odapeo je ljevicom pod gredu, međutim, nakon čak tri minute gledanja VAR-a - zaleđe Kastratija. Međutim, bila je to samo najava onoga što će se događati. Prvo je nakon Oršićeva prodora u svoju mrežu pogodio Galović. Za mirobljubivih 1:1 na odmoru.

A onda, Dinamov blitzkrieg, u samo dvije minute dva gola. Prvo je sjajno pogodio odlični Mišić, jedan od trojice, uz Gavranovića i Ristovskog, koji je već slavio naslov na Rujevici, u Rijekinu dresu. Potom, samo minutu kasnije, strijelac je bio Capan. Još jedan autogol. 'Ubio' je Dinamo Rijeku po krilima, 'slavina' se otvorila i ništa Modre više nije moglo zaustaviti.

Rijeka se predala, doduše, Menalo je pogodio gredu, no to je bio zadnji pokušaj. Petković se poigravao, Ivanušec probijao, Majer dodavao, Gavranović silno želio zabiti. Nije uspio. Odnosno, jest, ali zbog zaleđa mu je gol poništen. Dakle, tri autogola i dva poništena gola, neobično.

Ali, nije mogao VAR toliko poništiti koliko je Dinamo mogao zabiti, pogodio je Oršić, a onda i Vukčević svladao Nevistića. I 'izazvao' Tomečaka, koji jedini iz zadnje linije nije zatresao svoju mrežu.

Live prijenos utakmice:

KRAJ UTAKMICE

GOOOL 89. minuta - Ivanušec je ubacio u kazneni prostor, a tamo je ispred Gavranovića uklizao Vukčević, ali također poslao loptu u vlastitu mrežu

86. minuta - Ivanušec je dao loptu u prostor za Gavranovića, ovaj je vagao svog čuvara i potom zapucao s desetak metara iskosa, ali daleko od gola

83. minuta - Ristovski je poslao sjajnu loptu na pet metara, tamo je najviši u skoku bio Gvardiol, ali njegov udarac odlazi pored gola

76. minuta - Gavranović je zabio još jedan pogodak za Dinamo, ali ovog puta VAR je označio zaleđe

72. minuta - Murić je ubacio s desne strane u kazneni prostor, tamo je loptu iz voleja opalio Kulenović, ali njegov pokušaj odlazi iznad vrata

GOOOL 63. minuta - Nakon minijature Ivanušeca, lopta je stigla do Stojanovića koji ju je poslao loptu na pet metara, a tamo je u mrežu šalje Orišić

63. minuta - Odlučio je Krznar malo osvježiti vezni red, pa je tako u igru odlučio uvesti Ademija i Jakića, dok su tranvjak napustili Franjić i Mišić

53. minuta - Lepinjica je opalio s više od 25 metara, Livaković odbija, a lopta je potom stigla do Menala koji puca iskosa s pet metara, ali lopta je odsjela na gredi

GOOOL 50. minuta - Tek što je lopta krenula s centra Ivanušec je prošao po desnoj strani, poslao oštru loptu na pet metara gdje je u vlastitu mrežu šalje Capan

GOOOL 48. minuta - Nakon što je Nevistić obranio jedan dobar pokušaj Majera, u nastavku akcije se lopta odbila do Mišića koji puca s dvadesetak metara i šalje loptu u mrežu za vodstvo Dinama

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

48. minuta - Drmić je nakon jednog ubačaja u kazneni prostor bio najviši u skoku, ali njegov pokušaj odlazi iznad grede

GOOOL 42. minuta - Oršić je prošao po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor, posalo oštru loptu u sredinu, a tamo Galović šalje u vlastitu mrežu

40. minuta - Velik pritisak Dinama u posljednjih pet minuta, ali nisu Modri uspjeli stvoriti ozbiljnu priliku pred vratima Rijeke

35. minuta - Majer je dobio dobru loptu na desetak metara od gola, ali u posljednji trenutak obrana Rijeke otklanja opasnost

29. minuta - Jedan od igrača Dinama napucao je loptu prema svojim vratima, a sudac je potom donio procjenu kako je to bio indirekt. Izveo ga je Andrijašević, ali lopta je završila u živom zidu

23. minuta - Pucao je Stojanvić iz daljine, ali lopta je otišla visoko iznad gola

21. minuta - Odlična prilika za Rijeku! Andrijašević je dodao jednu loptu za Drmića na tri metra od gola, ali bilo je to ipak malo prejako dodavanje kapetana domaćin

16. minuta - Majer je ubacio oštru loptu na pet metara, ona se potom odbila do Gvardiola koji topovski s deetak metara zabija za izjednačenje, ali potom se javio VAR i označio zaleđe

10. minuta - Andrijašević je jednim čvrstim 'bodycheckom' naletio na Mišića koji je ostao ležati na zemlji. Ružno je izgledao start nakon kojeg je nogometaš Dinama nakon ukazane liječničke pomoći ipak nastavio s igrom

8. minuta - Prvi pokušaj Dinama. Oršić je pucao s dvadesetak metara, ali njegov je udarac bio slab i neprecizan

GOOOL 1. minuta - Tek što je krenulo s centra, Rijeka je organizirala brzu kontru preko Lonačara na desnoj strani, a tamo je Menalo iz blizine poslao loptu u mrežu za vodstvo Dinama. Obzirom da je Menalo još uvijek nogometaš Dinamam valja istaknuti kako nije odlučio slaviti ovaj pogodak

1. minuta - Utakmica je počela!

>>> Ipak Dinamo na Rujevicu neće istrčati kao da mu se radi o utakmici u kojoj može potvrditi naslov prvaka. Neće Modri biti u svojem nominalno najboljem sastavu, Damir Krznar odlučio je malo promijeniti momčad. Prije svih, neće biti Lauritsena, on je imao nekih sitnijih problema pa je otpao iz konkurencije, no, nekoliko standardnih prvotimaca počet će na klupi. Prije svih, kapetan Arijan Ademi, zatim i Luka Ivanušec, među pričuvama počet će i Kristijan Jakić, a Petar Stojanović dobio je priliku ispred Stefana Ristovskog. Ipak, od trojice bivših Riječana u Dinamovoj momčadi zaigrat će jedan, Josip Mišić je na Rujevici starter.

Ako je Krznar malo iznenadio s puno promjena, njegov kolega Tomić jako je iznenadio s jednim novim imenom. Naime, u prvom sastavu je Ivan Lepinjica, prvi put nakon pola godine, zadnji put bio je starter još 1. studenoga u porazu u Šibeniku. U ovoj kalendarskoj godini upisao je tek 20 minuta. Bivši mladi reprezentativac pao je na Rujevici u drugi plan, Tomić će ga protiv Dinama pokušati vratiti u život, vidjet ćemo je li to dugoročan zahvat ili samo izolirani slučaj. Budući Dinamov lijevi bek Daniel Štefulj počeo je s klupe, kao i 'dinamovac' na posudbi Sandro Kulenović (Luka Menalo je bio u prvih 11) i bivši Modri Robert Murić i Domagoj Pavičić.

17. travanj 2024 00:27