EVGENIA NOVOZHENINA Afp
SUDAR U ST. PETERBURGU

Slavačka je u prvom kolu skupine E stigli do pobjede protiv Poljske 2:1 u St. Peterburghu
Piše: Danijel GašpertObjavljeno: 14. lipanj 2021. 19:56

POLJSKA - SLOVAČKA 1:2 (Linetty 46' / Mak 18', Škriniar 69')

POLJSKA: Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus (od 73. Puhacz) – Linetty (od 73. Frankowski), Krychowiak, Klich (od 85. Moder) – Jozwiak, Lewandowski, Zielinski (od 85. Swiderski). Izbornik Paolo Sousa.

SLOVAČKA: Dubravka – Pekarik (od 78. Koscelnik), Šatka, Škriniar, Hubočan – Haraslin (od 87. Duriš), Kucka, Hromada (od 78. Hrošovsky), Mak (od 87. Suslou) – Hamšik, Duda (od 90. Greguš) Izbornik Štefan Tarkovič.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Slovaci su iznenadili i sebe i Poljake i ukupnu javnost na startu Eura. Dobro su igrali i zasluženo pobijedili favoriziranu Poljsku koja je razočarala. Upitno ostaje zašto su Poljaci tek nakon minusa počeli igrati. A kada su počeli zaustavilo ih je isključenje Krychowiaka, pa su rizik mogli zaboraviti, a još su i skupo to sve platili.

Makar su uoči susreta Poljaci imali puno problema s preskakanjem treninga zbog ozljeda, izbornik Paolo Sousa odlučio je 'da igraju svi koji hodaju, da nikog ništa ne boli', pa su tako u sastavu bili i iskusni Bednarek i Bereszynski, nenajavljeni defanzivac Linetty iz Torina, ali ne i najavljeni Frankowski i Puhacz. Namjera je očito bila krenuti s najboljima, pa dokle se stigne. S druge strane kod Slovaka neočekivano je izostao Lobotka, manje očekivano Weiss, a priliku su dobili Hromada iz praške Slavije i živahni Mak iz Ferencvarosa.

DMITRI LOVETSKY Afp

Početni dojam nagovijestio je dominaciju Poljaka. Bili su jači u posjedu, pokušali igrati portugalski po Sousinom receptu, ali su Slovaci bili iznimno obrambeno disciplinirani i iz dobre obrane gradili odlične izlaske prema naprijed, te bili znatno opasniji od Poljaka.

Ono što je krasilo tim Štefana Tarkoviča bila je konkretnost. Svaki izlazak prema naprijed bio je konkretan, pa su u prilike dolazili Haraslin i Mak koji su odlično otvarali bokove, Hamšik koji je bio dirigent, ali i Kucka iz drugog plana. Nije bilo alibi igre unutar 20 metara, išlo se na gol i u jednoj takvoj akciji Robert Mak je nakon malog dar mara na lijevoj strani došao do gola, a Slovaci do zasluženog vodstva.

KIRILL KUDRYAVTSEV Afp

Tek u finišu prvog dijela Poljaci su počeli gledati na gol, opalili su Zielinski, Krychowiak, Linetty, na kraju i Lewandowski na kojeg su Slovaci bili posebno koncentrirani, ali do mirnog Dubravke na golu Slovaka nisu uspjeli doći. Ukratko, vodila je konkretnija Slovačka.

Morali su Poljaci početi igrati konkretnije. I počeli su odmah na startu golom Linettyja nakon odlične akcije Klicha i Rybusa s lijeve strane. Ubrzali su Poljaci, to je bila najbitnija razlika u odnosu na prvi dio. No, u 62. minuti su ostali zbog drugog žutog kartona bez važnog Krychowiaka i tu su mnoge ambicije splasnule. A minus se osjetio na rupi u obrani koju je kaznio Škriniar za 2:1 u 69. minuti. Nevjerojatno je sam bio u kaznenom prostoru Poljaka.

ANTON VAGANOV Afp

Poljacima je trebala za stizanje dodatna snaga, jedina prava šansa bili su prekidi, a snage i prekida je bilo sve manje, pa su Slovaci mirno priveli utakmicu kraju za veliko slavlje na startu Eura. Bednarek je ipak dočekao zicer, Swiderski šansu u očaju, no na žalost Poljaka nisu pogodili.

KRAJ UTAKMICE

91. minuta - Bednarek je u samoj završnici propustio izjednačiti rezultat. Pucao je iz okreta, ali lopta je otišla malo pored lijeve vratnice

87. minuta - Nakon ubačaja iz kuta čak četvorica nogometaša Poljske pokušala su zahvatiti loptu, ali bez uspjeha

81. minuta - Pokušava Poljska dovesti loptu do svog najopasnijeg igrača na terenu, ali bez uspjeha. Lewandowski se gotovo čitavu utakmicu nije našao u pravoj prilici za postizanje pogotka

71. minuta - Zielinski je okušao svoj udarac s više od 20 metara, ali lopta odlazi visoko iznad gola

GOOOL 69. minuta - Nakon ubačaja iz kuta lopta se odbila do Škriniara koji puca s desetak metara topovski i šalje loptu u mrežu za novo vodstvo Slovačke

67. minuta - Dobru akciju izveli su sada nogometaši Slovačke, lopta je stigla do Haraslina na desnu stranu, ali njegov udarac od bloka je otišao u korner

62. minuta - Krychowiak je neoprezno startao na jednog poljskog nogometaša i zaradio drugi žuti, odnosno isključujući crveni karton

52. minuta - Nakon ubačene loptu na pet metara najviši u skoku bio je Glik, ali njegov udarac glavom bio je neprecizan

50. minuta - Klich je ubacio s desne strane, ponovno se u prilici našao Linetty, ali ovog puta njegov udarac iskosa s desetak metera otišao je u ruke Dubravke

GOOOL 46. minuta - Odličan napad po desnoj strani izveli su sada Poljaci, da bi u konačnici Rybus dao za Linettyja koji iz blizine šalje loptu u mrežu za izjednačenje

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

42. minuta - Rybus je ubacio u šesnaesterac, loptu je tamo prihvatio Lewandowski, ali udarac je bio vrlo slab

36. minuta - Opalio je sada Hamšik s dvadesetak metara, ali nije bilo opasno po gol Slovačke

33. minuta - Pekarik je prošao po desnoj strani, ubacio u kazneni prostor gdje je najvisi bio Kucka, ali njegov udarac glavom otišao je ravno u Szczesnya

27. minuta - Kucka je sada opalio s više od 20 metara, ali lopta je otišla iznad grede

25. minuta - Haraslin je napravio pravi metež u obrani Poljske gdje je nanizao nekoliko igrača, a lopta se u konačnici odbila do Pekarika koji puca iz daljine, ali udarac je od bloka otišao u korner

GOOOL 18. minuta - Mak je prošao po lijevoj strani i potom pucao s pet metara iskosa i zavukao loptu ispod Szczesnya za vodstvo Slovačke

14. minuta - Duda je prošao svog čuvara na lijevoj strani, pucao s ruba šesnaesterca, ali lopta je otišla pored gola

10. minuta - U uvodnih desetak minuta utakmice Poljaci imaju nešto više od igre, ali nema ozbiljnih prilika s jedne ili druge strane

1. minuta - Utakmica je počela!