JOZO CABRAJA/KOLEKTIFF Jozo Cabraja/Kolektiff
POLOŽILI NA POPRAVNOM

Angola nas je dugo mučila, ali Hrvatska se probudila u nastavku i stigla do prve pobjede u Egiptu

Čupić i Marić bili su najbolji kod Hrvatske koja je svladala Angolu 28:20 u drugoj utakmici SP-a
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 17. siječanj 2021. 19:35

Hrvatska – Angola 28:20 (12:11)

ALEKSANDRIJA Dvorana Borg Al Arab. Bez gledatelja. Suci: Belkhiri i Hamidi (Alžir)

HRVATSKA: Pešić (7+1), Šunjić; Marić 4, Duvnjak, Mandić 1, Horvat 1 (1), Kević 1, Šarac, Štrlek 2, Čupić 6 (3), Musa, Mamić 4, Šebetić 1, Brozović 2, Mamić, Jaganjac 1, Martinović 5 (1). Izbornik Lino Červar

ANGOLA: Muachissengue (6+1), Gouveia; Quitongo, Aguiar, Teca 3, Hebo 1, Lopes, Pasqual 1 (1), Maneco 2, Nascimento 3, Tati 2, Chicola 1, Panzo, Pestana 2, Antonio 1, Ferreira 4. Izbornik Jose Perreira

SEDMERCI: Hrvatska 7 (5), Angola 4 (1). ISKLJUČENJA: Hrvatska 12 minuta (Mamić 24, Brozović 38, Musa 46, Šarac 47, 52, Martinović 57), Angola 14 minuta (Pestana 5, Ferreira 5, 33, 50 ck, Chicola direktni CK 38, Antonio 53, Aguiar 58). IGRAČ UTAKMICE: Ivan Čupić.

-------------------------------------------------------------------

Imamo prvu pobjedu na SP, svladali smo Angolu. Iskreno, drugo nismo ni očekivali. Daj Bože da sve to bude portugalska priča iz 2003. kada smo nakon poraza od Argentine gubili od Saudijske Arabije, dok nam se nije 'otčepilo'. I onda je sve krenulo… Vidjet ćemo protiv Katara. Koliko god bili u šoku od Japana, nismo sumnjali u pobjedu protiv Angole.

Prvo poluvrijeme teška muka, veliki grč, sve kao posljedica onog nesretnog Japana na startu prvenstva. Červar je naglasak stavio na obranu. Bila je to naša klasična 5-1 na neklasični način bez Mandića i desnog vanjskog. U obrani je desnu stranu zatvorio Brozović, pa se postavilo pitanje zašto je to radio Horvat protiv Japana, a na Mandićevoj strani to je radio Mamić, dok je na kraju bio Štrlek. Kević je mjesto Brozovića ulazio u napad, koji se kretao kao po iglama. Bili smo vrlo spori, ali ni Angola nije Japan.

Želja je bila sa dva visoka i snažna halfa spriječiti šut Angolanaca, ali ta obrana 5-1 djelovala je vrlo mekano, nije bilo pravog prekršaja, pa se 'pucalo' prvo na Ferreiri na lijevom vanjskom, pa na desnom Pestani, pa Teci s crte. Angola se ravnopravno nosila s Hrvatskom, a da stvar bude gora naš napad je opet dosta promašio. Kević je igrao desnog vanjskog, jer ne možemo miejnjati više igrača obrana – napad, sve je to djelovalo totalno disharmonično, pa je u svemu tome bilo nemoguće uloviti ritam koji smo željeli. Tu i tamo je Štrlek odletio i zabio kontru, no i njega je veliki golman Angole uspio usporiti.

Postali smo opasniji ulaskom Martinovića u napadu, Duvnjak je otišao na klupu, jer smo shvatili da nema smisla trošiti ga protiv Angole punu minutažu. Mjesto prednjeg je preuzeo prvo Štrlek, pa Marić, puno je tu bilo traženja obrane u kojoj, zanimljivo, nije bilo njene najjače karike, uz Duvnjaka u posljednje vrijeme, Davida Mandića. No, nismo imali ritma, čak ni kada je Pešić po broju obrana ulovio angolanskog vratara kompliciranog prezimena.

Nismo bili svoji i Angola se pristojno nadigravala s nama. No, ako ništa, bili smo dosljedni, nismo zbog slabijeg napada srušili obranu i obrnuto. Trebalo nam je samo malo više hrabrosti, a vidjelo se kod izlaska na teren da su lica više smrknuta nego raspoložena. Morat ćemo to promijeniti, jer nema nijednog razloga za strah. Kević je sasvim pristojno zamijenio Duvnjaka, Mamić je zabijao izvana, bilo je i dobrih stvari. Šteta da nam je taj Japan toliko razbio sigurnost, jer je Katar pokazao da se samo s malo strpljenja i mirnoće može uspjeti protiv njih.

U drugom dijelu povukli smo se u obranu 6-0, pliće, pustivši više rizika Angoli. Pa smo im ubrzo vratili 5-1, po čemu je vidljivo bilo da im želimo razbiti ritam nadigravanja. Pa, opet malo 6-0, pa 5-1… No, teško je išlo opuštanje, grč je dominirao. Trebali su nam laki golovi za to, a mi smo se hrvali. Sva sreća, Duvnjaka u svemu tome nismo trošili. Onda su nas alžirski suci izbacili iz takta s nekoliko nemogućih odluka, ne davši da se odvojimo. Alžirci sude susret europske i afričke selekcije? E moj IHF, kud još uče na nama, tu još i bruse autoritet kojeg nemaju, strašno.

Angola se umorila, naša obrana je bila sve bolja i prednost je rasla. Nagurali smo je na osam razlike na kraju, a nismo se opustili. Valjda ćemo i to uskoro. Mladi nude nadu…

U drugom susretu 2. kola Katar je svladao Japan sa 31-29, pa nakon dva kola Katar vodi na ljestvici s četiri boda, Hrvatska je druga s tri, Japan treći s jednim, a Angola posljendja bez bodova. Za dva dana Hrvatska će u 3. kolu igrati protiv Katara od 18 sati susret za prvo mjesto u skupini.

-------------------------------------------------

PRIJENOS UŽIVO:

KRAJ UTAKMICE

57' - Zabija Šebetić za Hrvatsku, ali i Antonio na drugoj strani za Angolu

55' - Jaganjac se diže na devet metara i zabija za Hrvatsku

54' - Hebo se diže s više od deset metara i zabija novi pogodak za Angolu, a na drugoj strani za Hrvatsku Martinović

52' - Pascoal pogađa gredu iz sedmerca

49' - Zabija Martinović, a odmah u idućem napadu isti čovjek postiže pogodak iz sedmerca

48' - Hrvatska je bez pogotka, ali dva napada u nizu brani Pešić

47' - Čupić zabija s krila za +5 Hrvatske, ali imamo dva igrača manje

44' - Marić zabija dva gola unizu za Hrvatsku

41' - Čupić zabija iz sedmerca, a na drugoj strani, također iz sedmerca, Pascoal

40' - Duvnjak je povukao brzu kontru, dao za Mamića koji diže na +4

39' - Šebetić zabija svoj prvi pogodak na utakmici

38' - Brozović je zaradio isključenje, Chicola je iz sedmerca pogodio Pešića u glavu, a suci su procijenili kako ga je gađao namjerno i pokazali mu izravni crveni karton

35' - Zabija Angola, ali i Čupić na drugoj strani

34' - Brozović je iznudio kazneni udarac, a Čupić zabija iz sedmerca

33' - Čupić je krenuo u brzu kontru, a jedan od igrača Angole krvnički je nasrnuo na krilo Hrvatske i zaradio isključenje

33' - Šebetić daje sjajno za Brozovića na crti koji zabija za novo vodstvo

32'- Hrvatska nije iskoristila svoj prvi napad u nastavku utakmice dok na drugoj strani Angola stiže do izjednačenja preko Tece

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

30' - Čupić u posljednjim sekundama zabija za minimalno vodstvo

29' - Sjajnu je loptu dobio Teca na crtu i to znači lagan pogodak za Angolu, ali na drugoj strani zabija Martinović za Hrvatsku

28' - Mamić se nakon dugog napada Hrvatske visoko diže na devet metara i šalje loptu u mrežu za novo izjednačenje

27' - Nisu se naši uspjeli brzo vratiti u obranu, a Angola je to iskoristila i zabila za novo vodstvo

26' - Teca nakon dužeg vremena zabija za vodstvo Angole, ali Martinović postiže za izjednačenje

24' - Mamić zbog povlaćenja dobiva kaznu od dvije minute, a iz istog napada Angola preko Nascimenta zabija za izjendačenje

23' - Nakon pokušaja atraktivnog dodavanja Čupića Angola krade loptu, a Nascimento zabija

22' - Mamić se visoko diže na devet metara i topovski zabija za +2 Hrvatske

20' - Kević je sjajno proigrao Marića koji zabija s crte, a odmah nakon oduzete lopte i kontre zabija Štrlek

18' - Čupić zabija iz sedmerca, a na drugoj strani s iste udaljenosti brani Pešić

17' - Nakon novog neiskorištenog napada Hrvatske, Nascimento zabija na drugoj strani i odvodi Angolu na novih +2

15' - Mamić zabija za 5:4

14' - Vratar Angole Muachissengue je trenutačno na 50 posto obrana, a Maneco zabija za +2 Angole

12' - Ponovno obrana nije na razini! Suci su podigli ruke, Angoli je prijetio pasivni napad, ali Ferreira zabija za novo vodstvo

10' - Štrlek je krenuo u kontru, ali je na putu izgubio loptu što je drugim riječima značilo - lagan pogodak za Angolu

8' - Pokušao je Nascimento, ali brani Pešić

6' - Nakon munjevite kontre Hrvatske Štrlek zabija za izjednačenje, a odmah u idućem napadu nakon nove kontre za vodstvo zabija Brozović

5' - Nakon prekršaja na Duvnjaku Hrvatska je zaradila sedmerac, ali neprecizan je bio Horvat. Angola ima dva igrača manje u ovom trenutku

4' - Ponovno Ferreira zabija iz daljine

3' - Ferreira je doveo Angolu u vodstvo, ali Horvat odmah u prvom napadu Kauboja donosi izjednačenje

1'- Utakmica je počela

>>> Žilavi i brzi Japanci napravili su puno problema i Kataru, ali izabranici Valera Rivere uspjeli su, za razliku od Hrvatske, u neizvjesnom finišu utakmice pronaći put do pobjede (31:29). Katarci tako s dva trijumfa u utorak idu na Hrvatsku, dok će Japanci protiv Angole tražiti vizu za drugi krug.

Nakon izjednačenog prvog poluvremena u kojem nijedna momčad nije imala više od dva pogotka prednosti, a na odmor su Japanci otišli s plus jedan, Katarci su uraganski otvorili drugi dio.

Razbranio se Mohamed Abidi koji je na vratima zamijenio neraspoloženog Danijela Šarića, Frankis Marzo je neumorno trpao i Katar je serijom 5:0 pobjegao na opipljivu prednost. No, kod 26:21 Riverini su rukometaši očito prerano pomislili da je kraj i Japanci su svojom jurnjavom u tren oka napravili seriju 6:0 te desetak minuta prije kraja ponovno došli do prednosti.

Uslijedila je dramatična završnica u kojoj se igralo gol za gol, a odlučujući se trenutak dogodio minutu prije kraja kada je Šarić ušao s klupe i obranio sedmerac Agarieju. U sljedećem je napadu Berrached zabio za 31:29 i priči je bio kraj.