ZAGREB - BARCELONA 30:31

I Barcelona je bila u drugom planu, najveći pljesak zaradio je Iztok Puc! 15 tisuća ljudi je ustalo i pljeskalo legendi...

Ronald Goršić/CROPIX

Rukometni gigant iz katalonske prijestolnice, istovjetno kao i stariji im “nogometni brat”, u sportskom vokabularu ima samo jednu riječ - pobjeda. Bez obzira na ime i renome suparnika, bez obzira na mjesto i vrijeme radnje. Samo pobjeda, s tom su mišlju Katalonci došli u Zagreb i ovaj put, kao što su to učinili svaki puta u posljednjih 20-ak godina koliko traje veliko rivalstvo Barcelone i Zagreba (kako bi to bilo lijepo pomisliti i reći i o nogometu).

Samo pobjeda, zamislili su Rutenka, Nagy, Šarić i pola španjolske rukometne reprezentacije i tako su se i postavili već na startu utakmice u Zagrebu. Činjenica da gosti u svojoj postavi imaju dvije gotovo podjednake momčadi, uopće nije impresionirala igrače Ivice Obrvana. Poveli su s 2-0, igrali cijelo poluvrijeme u egalu s možda i najjačom svjetskom momčadi u ovome trenutku. Malo su pritom razmišljali o tome da mnogi od njih nikada takvog suparnika nisu imali s druge strane terena. Nešto više od zagrebaša Barcelonom su bili impresionirani njemački suci Bernd i Reiner Methe jer su u prvih 30 minuta domaćima udijelili šest minuta s igračem manje (Barci nula). S druge strane, gosti su imali tri sedmerca, a Zagreb nijedan. Unatoč tom nesrazmjeru, Zagreb je na poluvrijeme otišao s pogotkom plusa (14-13).

Misao o prekidu Barcinog pobjedničkog niza nije napuštala Balića i suigrače ni u nastavku iako su se kod njih počeli primjećivati znakovi umora jer Obrvanova klupa nije imala toliku širinu.

- Sve je danas u novcu, bogati u sportu pobjeđuju - najavio je uoči utakmice Ivano Balić.

No, i srce nešto znači, pokazali su to i držali se do samog kraja igrači hrvatskog prvaka. Premda su i Barca i Zagreb u skupini zasad stopostotni i utakmica uopće nije imala presudni značaj, grizli su do samog kraja i jedni i drugi.

Na žalost, ispalo je opet kao i toliko puta prije. Barcelona je ostala nedodirljiva u Zagrebu. Slaba je i mala utjeha - Zagreb je rijetko kada bio bliži, ne računajući jedan jedini remi. Valjda će jednom doći i taj dan.

Zlatko Horvat bio je s 10 golova najbolji strijelac CO Zagreba. Sedam golova zabio je iz sedmeraca. David Špiler zabio je 5 golova iz devet pokušaja. Goste su predvodili Rutenka sa 7 i Garcia sa 6 golova.

'Hvala Ti, Iztoče, za sve što si napravio za hrvatski rukomet'

Petnaestak tisuća ljudi došlo je u zagrebačku Arenu na rukometni spektakl između hrvatskog prvaka CO Zagreba i osmerostrukog prvaka Europe Barcelone.

Prepuna zagrebačka ljepotica svjedočila je vrhunskoj rukometnoj predstavi. Goste su gostoljubivo dočekali poznati taktovi pjesme Barcelona Freddie Mercuryja i sopranistice Montserrat Caballé, a zatim je uslijedio najemotivniji trenutak utakmice u kojoj se rukometni Zagreb podsjetio Iztoka Puca, rukometnog velikana koji je preminuo prije tri dana.

- Dragi prijatelji rukometa, molim vas da na trenutak obratite pažnju na veliki semafor, najavio je voditelj Ivica Blažičko, a zatim je puštena poluminutna snimka velike utakmice iz 1993. u kojoj je Iztok zabio odlučujući pogodak protiv Wallaua u finalu Lige prvaka. Dok su sve glave u dvorani bile usmjerene prema gore, kao da gledaju nekog stvarnog Iztoka, a iz zvučnika dopirali zvukovi koji su dočarali Zagrebovu proslavu naslova prvaka Europe, u dvorani je vladao potpuni muk. Nakon toga, svi su u dvorani spontano ustali, odali počast velikom Iztoku, olimpijskom pobjedniku i klupskom prvaku Europe. Prolomio se nakon toga isto tako spontani pljesak koji je trajao punu minutu. Pljesak isto toliko snažan i jak koliko i tišina koja mu je prethodila.

- Hvala Ti, Iztoče, za sve što si napravio za hrvatski rukomet.

Minutu šutnje za velikana nitko nije ni trebao najaviti, isto kao ni frenetični pljesak kakvih je Iztok za karijere puno puta zaradio. Bilo bi lijepo za vjerovati da je on, tamo negdje gore, u društvu Velimira Kljaića, koji nas je isto prerano fizički napustio, gledao Arenu koja mu je pokazala svu ljubav svijeta.

Velika Barcelona ne dolazi svaki dan u Zagreb, no velika je Barcelona ovaj puta bila - tek u drugom planu, kao i sam rukomet. Zagreb se u subotu prvenstveno opraštao od velikog čovjeka i sportaša.

Iztokovi najbliži, sin Borut i supruga Jasenka, nisu bili jedini koji su plakali u dvorani. Kao što je stajalo na jednom transparentu u publici: “Legende žive vječno!”

19. travanj 2024 05:03