HRVATI MARŠIRAJU

Čilić nakon pet setova slomio Querreyja, Karlović uvjerljiv

Marin Čilić će u trećem kolu Wimbledona igrati protiv Nijemca Tommyja Haasa, dok će 'Div sa Šalate' odmjeriti snage sa Francuzom Tsongom.

Marin Čilić, 11. nositelj Wimbledona, probio se u treće kolo londonskog turnira nakon teške pobjede protiv Amerikanca Sama Querreyja 4-6, 7-6(3), 6-3, 6-7(4), 6-4.

Čilić je odmah na početku meča mogao slomiti najjači Querreyjev adut, servis, ali kod 1-1 nije iskoristio 15-40. Uzvratio je kod 4-3 za američkog tenisača jer je tada spašavao tri vezane lopte (0-40), ali i još dvije break prilike.

Nastavak propuštanja se nastavio, pa je Čilić propustio novu break priliku kod 4-4 (i tada je Querrey odlično odservirao), ali je zato Querrey ugrabio svoju prvu šansu kod vodtstva 5-4 za prvi set.

Hrvatski tenisač je djelovao bolje i lukavije u samoj igri, ali najveći je problem bilo ukrotiti servis Querreyja koji je pogađao uvijek kada je bilo najpotrebnije.

Unatoč svemu tome, Čilić je upao u rupu u drugom setu, te je visoki Amerikanac poveo s 5-2, uz jedan break, kada je došlo do obrata. Uz veliku pomoć mreže Čilić je kod 5-3 vratio break zaostatka, a potom je u tie-breaku od 2-2 odjurio na nedostižnih 6-2 i izjednačenje u setovima.

Taj propust u drugom setu je oslabio Querreyja koji je u trećem setu "puknuo" kod 4-3 (break Čilića), ali i odmah na početku četvrtog seta.

Ipak, Čilić nije do kraja meča zadržao svoj servis, već je u slabijem ritmu nego dotad stalno upadao u neprilike. Treba priznati kako je tijekom četvrtog seta 47. igrač na svijetu Querrey počeo igrati sve bolje, te je sa osnovne linije počeo dobivati veći broj poena. Uostalom, kod 6-5 za Querreyja morao je Čilić spašavati i set loptu za 2-2.

U tie-breaku je Čilić prvi došao do mini breaka (3-1), ali je bekhend pogreškom vratio Amerikanca u igru (3-3), a nakon toga je novim neforsiranim pogreškama ponudio ruku spasa Querreyja. I peti set...

U petom setu je Querrey odservirao prva četiri gema bez izgubljenog poena (!?). No, kod 5-4 za Čilića nije izdržao. Kod 15-15 je Čilić prošao kraj Amerikanca sjajnom paralelom, potom je Querrey napravio drugu dvostruku servis pogrešku u cijelom meču (15-40), nakon čega je Čilić iskoristio prvu meč loptu za 3. kolo.

Tamo će igrati protiv Nijemca Tommyja Haasa, koji je u srijedu odigrao tek sedam gemova kada mu je Michael Llodra predao meč. Čilić i 34. igrač na svijetu nisu nikada igrali u karijeri.

Karlović lakoćom do trećeg kola

Ivo Karlović, 22. nositelj Wimbledona, prošao je i drugo kolo Grand Slama u Londonu bez izgubljenog seta. Sa 7-5, 6-3, 6-4 je pobijedio Stevea Darcisa.

Belgijski tenisač se, kao i Lacko u 1. kolu, susreo s raspoloženim Karlovićem koji je suvereno vladao u igri na svoj servis, ali je uporno pritiskao suparnika, posebno nakon dobivenog prvog seta.

U prvom setu nije bilo break lopte do 6-5 za Karlovića, kada je hrvatski tenisač iskoristio prvu takvu šansu za set 7-5. Ta prva dionica je poptuno usmjerila ostatak meča, a jedina konstanta je ostao servis Karlovića.

Darcis nije došao niti do jedne break prilike, odservirao je Karlović 24 asa, imao je ukupno 47 izravnih poena, a nakon ubačenog prvog servisa je osvojio 46 od ukupno 54 poena.

Karlović je ukupno imao deset break prilika, a iskoristio je tri.

U drugom setu je odmah na startu, kod vodstva 1-0, Karlović napravio iskorak s breakom, dok je u trećem doslovno na svakom servisu suparnika imao break prilike.

Uporno ih je propuštao, do 4-4 kada je napokon slomio Darcisa po posljednji put u meču. Nakon toga je vrlo lako odservirao za treće kolo Wimbledona gdje će mu suparnik biti francuski tenisač Jo-Wilfried Tsonga.

Švicarski tenisač Roger Federer, nakon otkazivanja Rafaela Nadala prvi favorit Wimbledona, lako je prošao i 2. kolo na ovogodišnjem turniru.

Premda je Španjolac Guillermo Garcia-Lopez pokazao dobru formu na travi u tjednu prije Wimbledona (polufinale Eastbournea), protiv Federera nije mogao ništa.

Švicarac je lako prošo pobjedom 6-2, 6-2, 6-4, a još lakše se u treće kolo plasirao favorit iz sjene na ovogodišnjem turniru, Nijemac Tommy Haas. Nakon samo sedam odigranih gemova meč mu je predao Francuz Michael Llodra, koji je kod rezultata 3-3 doživio nezgodu.

Hvatao je jednu skraćenu loptu, a pri trku nije mogao zaobići niti skupljačicu lopti, niti konstrukciju sudačke stolice. Sreća je da svojom težinom nije nagnječio djevojčicu, ali se ipak ozlijedio pri tom udarcu od sudačku stolicu, te je u narednom gemu predao meč.