DOM PUN SMEĆA

Konferencija o morskom otpadu: Možemo li se riješiti plastike u moru?

Više od 80 posto smeća iz mora koji potječe s kopna, pa su hitna su zajednička rješenja za očuvanje morskog ekosustava
 Ivana Nobilo/Cropix

U splitskom MEDILS-u od 4. do 6. studenog udruga Sunce organizira trodnevnu interdisciplinarnu konferenciju Marine Litter-Free Tides of Change. Konferencija okuplja stručnjake iz okolišnih znanosti, predstavnike institucija, nevladinih organizacija i mlade iz lokalne zajednice i regije, koji će izlagati stručne radove i predstaviti primjere dobre prakse.

Konferencija će obuhvatiti niz predavanja, panela te i interaktivnu radionicu s fokusom na održive metode smanjenja plastičnog otpada i podizanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša.

- Kako bi se stanje onečišćenja Jadrana promijenilo potrebno je izraditi mjere za sprječavanje nastanka otpada koji završava u moru. Ne samo izraditi, već ih provesti nacionalno i lokalno, uz pravilnu provedbu i usklađenost s pravnim dokumentima kao što je EU Direktiva o plastici za jednokratnu upotrebu (SUP Direktiva) – istaknula je Dalka Zanki, voditeljica Plastic-Free Croatian Island projekta.

Od obala do otvorenog mora, s hrvatske i talijanske strane, Jadran je pod stalnim i sve većim pritiskom, a jedna od najvećih prijetnji mu je otpad iz mora. S više od 80 posto otpada iz mora koji potječe s kopna, ponajviše plastike, hitna su zajednička rješenja za očuvanje morskog ekosustava prijeko potrebna, naglašavaju organizatori ove konferencije, piše Otvoreno more.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 12:38