HRVATSKA UDRUGA BANAKA

'Banke će razmotriti poduzimanje daljnjih pravnih koraka u Hrvatskoj i na europskoj razini'

Ilustracija
 Goran Mehkek / CROPIX / CROPIX

Banke će razmotriti poduzimanje daljnjih pravnih koraka koji im stoje na raspolaganju u Hrvatskoj i na europskoj razini, najavili su u utorak iz Hrvatske udruge banaka (HUB), kao i iz Erste banke u komentaru na današnju odluku Vrhovnog suda u "slučaju franak".

Vrhovni sud danas je objavio da je presudio da su banke povrijedile kolektivne interese i prava korisnika kredita ugovorenih u švicarskim francima (CHF). Taj je sud, naime, izvijestio da je odbio revizije tuženika u predmetu tužitelja Potrošača - Hrvatskog saveza udruga za zaštitu potrošača, protiv osam domaćih banaka radi zaštite kolektivnih interesa i prava potrošača.

Komentirajući tu odluku iz HUB-a, najavljuju da će banke razmotriti poduzimanje daljnjih pravnih koraka koji im stoje na raspolaganju u Hrvatskoj i na europskoj razini.

"Vrhovni sud RH ovime nije u bitnome dao nikakva nova prava korisnicima kredita, niti je odredio svoj stav u pogledu individualnih parnica. Činjenica jest da su u određenom dijelu korisnici kredita pokrenuli svoje individualne sporove do 13. lipnja ove godine i da se povodom toga pojavljuju različite pravne situacije ovisno o pojedinačnim statusima svakog korisnika kredita", ističu iz HUB-a.

U udruzi banaka također smatraju da se Vrhovni sud u toj odluci dodatno osvrnuo jedino na pitanje Zakona o potrošačkom kreditiranju tj. pravu na konverziju.

"U vezi toga Vrhovni sud RH nije ulazio u individualna prava ovom odlukom već samo načelno u pitanje da je kolektivni spor kao takav dopušten i nakon tog Zakona. Ako gledamo u cjelini rezultat kolektivnog spora moglo bi se zaključiti da je s jedne strane jasno što se postiglo tzv. Zakonom o konverziji u smjeru da je time omogućeno pravo na zamjenu valute. Sva druga pitanja ostala su otvorena u sferi individualnog prava i sudovi će morati ovisno o individualnim uvjetima i pravilima sudske procedure pojedinačno odlučivati. To samo po sebi govori da rezultati neće biti jednoznačni", ističu iz HUB-a u komentaru na odluku Vrhovnog suda.

Erste banka upozorava na otvorena pitanja konvertiranih i ranije otplaćenih kredita

Među osam poslovnih banaka na koje se odnosi presuda Vrhovnog suda je i Erste banka, iz koje su također najavili da će "razmotriti poduzimanje daljnjih pravnih koraka koji joj stoje na raspolaganju, kako u Hrvatskoj, tako i na europskoj razini".

Ta banka upozorava i na nekoliko otvorenih pitanja u vezi kredita u švicarskim francima koji su konvertirani u eurske, kao i kredita u francima koji su ranije otplaćeni odnosno tumačenja zastarnih rokova kod tih kredita.

"Erste banka smatra izuzetno bitnom činjenicu da obrazloženje presude Vrhovnog suda može upućivati na zaključak da kod CHF kredita koji su konvertirani u eurske temeljem zakonskih izmjena iz 2015. godine, ne postoji pravna osnova za ostvarivanje bilo kakvih daljnjih prava u individualnim postupcima. Naime, konverzijom koja je 2015. godine temeljem zakonskih izmjena provedena isključivo na trošak banaka, već je izjednačena pozicija korisnika CHF kredita s onima koji su kredite podizali uz valutnu klauzulu u eurima", navodi se u poslijepodne objavljenom stavu Erste banke o presudi Vrhovnog suda.

Osim toga, iz Erste banke upozoravaju da kada su "u pitanju CHF krediti koji nisu konvertirani, odnosno oni koji su ranije otplaćeni, još uvijek postoji dvojba u tumačenju zastarnih rokova".

"Naime, pitanje prekida li kolektivna tužba zastaru ili ne još uvijek nije konačno riješeno i o tome postoje različiti stavovi pravnih stručnjaka. To znači da u ovom trenutku, neovisno o ovoj odluci Vrhovnog suda, još uvijek otvoreno pitanje koji broj klijenata po ovoj osnovi ima mogućnost tužiti banku, odnosno koje vremensko razdoblje otplate kredita može biti obuhvaćeno takvom tužbom", smatraju u Erste banci.

Vrhovni sud u "slučaju franak" presudio u korist potrošača

Vrhovni sud je u današnjem priopćenju istaknuo kako je u presudi izražen pravni zaključak da su banke "u određeno navedenim razdobljima povrijedile kolektivne interese i prava potrošača korisnika kredita, sklapanjem ugovora o kreditu koristeći u njima nepoštene i ništetne ugovorne odredbe - ugovaranjem valute uz koju je vezana glavnica švicarski franak (valutna klauzula), a da se o tome nije pojedinačno pregovaralo".

"Pobijana drugostupanjska presuda je rješenjem djelomično ukinuta (bez vraćanja na ponovni postupak) u dijelu kojim je bankama naloženo da prekinu s opisanim postupanjem jer je o tome već pravomoćno presuđeno.

Fizičke i pravne osobe mogu se u posebnim parnicama pozivati na prihvaćene zahtjeve tužitelja u ovom postupku, a sudovi u tim, pojedinačnim postupcima vezani su za ta utvrđenja", izvijestio je Vrhovni sud.

Saborski zastupnik stranke Snaga i aktivist Udruge franak Goran Aleksić ustvrdio je da odluka Vrhovnog suda o odbijanju zahtjeva banaka za reviziju u slučaju kredita vezanih valutnom klauzulom uz CHF znači da svih 125.000 dužnika sada mogu tužiti banke i dobiti svoj novac.

Upitan što bi im osobno preporučio, Aleksić je rekao kako dužnici trebaju tužiti banke, do sada ima 30.000 tužbi, a u udruzi očekuju da će ih do 2023. biti više od 100.000.

Najavio je da će u međuvremenu pokušati kroz saborsku proceduru progurati zakonsko rješenje za taj problem.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. travanj 2024 01:31