INKUBACIJA TRAJE I DO OSAM TJEDANA

EPIDEMIJA SVRABA U POZNATOJ HRVATSKOJ BOLNICI Dosad ukupno oboljelo 40 pacijenata i pet zaposlenika, zaraza još uvijek nije stavljena pod kontrolu

Štićenici neuropsihijatrijske bolnice u Popovači
 Goran Mehkek / CROPIX

U Neuropsihijatrijskoj bolnici “Dr. Ivan Barbot” u Popovači prije nešto više od mjesec dana pojavila se epidemija svraba koja još traje, a dosad je ukupno oboljelo 40 pacijenta i pet zaposlenika.

- Premda smo od pojave prvog slučaja poduzeli sve mjere za sprečavanje zaraze koja nije opasna, ali je vrlo neugodna, još nismo do kraja zaustavili epidemiju. Vjerujemo da bismo za desetak dana mogli reći da nema oboljelih - objašnjava dr. Marina Kovač, ravnateljica Neuropsihijatrijske bolnice “Dr. Ivan Barbot” u Popovači.

Dodaje da se epidemija dogodila na odjelu na kojem su smješteni teški psihijatrijski bolesnici koji dolaze na liječenje iz raznih domova za starije i nemoćne te iz udomiteljskih obitelji, na kojem je gotovo nemoguće spriječiti kontakt bolesnika. - Poneki pacijent u bolnicu dođe s vidljivim znakovima svraba i tada se izolira - kaže dr. Kovač.

Objašnjava da je problem sa svrabom što inkubacija traje i do osam tjedana. Pacijent koji je bio izvor zaraze može bez simptoma boraviti u bolnici dva ili tri tjedna, biti otpušten, a da i dalje nema vidljive simptome, ali bolest dobiju svi koji su bili s njim u kontaktu.

- Ove je godine povećan broj oboljelih od svraba u nekim dijelovima Hrvatske, pa je i ova epidemija u bolnici razlog pojačanog nadzora pacijenta koji se primaju na odjele - kaže epidemiologinja dr. Marija Starčević.

Dodaje kako ima informaciju da nešto više svraba ima, primjerice, u istočnoj Slavoniji, ali i u Zagrebu.

- Primjenjujemo sve naputke koje nam daje struka jer kod svraba nije dovoljno napraviti samo dezinfekciju. Primjerice, oboljelo osoblje je na bolovanju, pacijenti se liječe prema preporukama infektologa i dermatologa. Zaposleni u kontaktu s pacijentima koriste jednokratne rukavice i pregače, posteljina se pere na temperaturi višoj od 60 stupnjeva, a odjeća pacijenata koja ne podnosi visoke temperature sprema se i zatvara u plastične vreće, gdje se čuva sedam dana, koliko je potrebno da se unište paraziti, a potom se opere - objašnjava dr. Kovač.

Kaže kako vjeruje da će epidemiju uskoro suzbiti. To što se svrab nije proširio na 200 forenzičkih pacijenata koji u bolnici borave dulje vrijeme, pokazuje da je epidemija “uvezena”. Naime, riječ je o bolesti koju izaziva mali parazit svrabac ili šugarac i širi se izravnim kontaktom, objašnjavaju epidemiolozi, te preko odjeće ili obuće.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. travanj 2024 02:33