SUMMIT ARAILLOS GRUPE

PREDSJEDNICA NA MALTI NAJAVILA ODGOVOR VICAN, OTKRILA DA SE SASTALA S PAHOROM 'Razgovarali smo o granici, ali naši stavovi neka ostanu među nama'

 Goran Mehkek / CROPIX

Obrazovna reforma u Hrvatskoj je ispolitizirana, izjavila je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u četvrtak pred svojim europskim kolegama koji na Malti razgovaraju o viziji socijalno pravednije Europske unije.

"Hitno nam treba reforma obrazovanja koja je u Hrvatskoj nažalost politička tema, umjesto da se oko nje postigne nacionalni konsenzus", rekla je Grabar-Kitarović na sastanku tzv. Araillos skupine.

To je prvi put da je predsjednica na nekom međunarodnom skupu javno govorila o politizaciji obrazovne reforme, oko koje ne postoji suglasje političkih stranaka i nevladinih udruga u Hrvatskoj.

O nezaposlenosti mladih u Europi i kako ih osposobiti za buduća konkurentna zanimanja bilo je riječi na skupu trinaest europskih predsjednika bez izvršnih ovlasti u Valetti.

Na 13. godišnjem sastanku skupine Arraillos sudjeluju predsjednici Malte, Austrije, Bugarske, Estonije, Njemačke, Grčke, Mađarske, Italije, Latvije, Poljske, Portugala, Slovenije i Hrvatske.

Oni u četvrtak i petak razgovaraju o tome kako Europa može ponovno otkriti svoje temeljne vrijednosti i socijalni model te postići višu razinu solidarnosti, društvene pravde i uključivosti.

Iako izvršnu moć u njihovim državama imaju vlade, predsjednici žele pitanje društvene pravde i građanske participacije držati visoko na dnevnom redu europske agende.

Domaćica skupa, malteška predsjednica Marie-Louise Coleiro Preca zamišlja Europu kao globalnog lidera po kvaliteti života za njezine građane.

"Ne možemo samo trčati za gospodarskim rastom, zanemarujući socijalnu pravdu. Ne možemo pod tepih trpati društvene probleme koji izravno utječu na naša društva", istaknula je.

S njome se slaže austrijski predsjednik Alexander van der Bellen koji smatra da se nijedna nacionalna vlada sama ne može boriti protiv tržišta, "protiv Microsofta ili Applea", ali snažna EU može.

"Pozivam vas da se ne bavimo samo bogatima, nego i o ljudima koji teže zadovoljavaju svoje osnovne potrebe", rekao je Van der Bellen.

Govoreći o stanju u Hrvatskoj, Grabar-Kitarović je kao glavne probleme navela loše demografske trendove i nezaposlenost mladih te blokirane građane.

"Treba smanjivati socijalne razlike unutar naših društava i između članica stare i nove Europe", istaknula je Grabar-Kitarović.

Ponovila je da je hrvatsko-poljska inicijativa Triju mora posvećena upravo ujednačavanju životnog standarda zapadnih i istočnih članica Unije.

Vezano za integraciju migranata u europska društva, pozvala je na društvenu uključivost prema svima, uključujući i migrante.

"Radikalizam i ekstremizam ne može se povezati ni s jednom nacionalnošću", istaknula je predsjednica dodajući da je upravo Hrvatska dobar primjer uspješne integracije muslimanske manjine.

"Nema razvoja bez sigurnosti i nema sigurnosti bez društvene pravde i vladavine prava", istaknula je Grabar-Kitarović.

Predsjednici će u petak razgovarati o sigurnosti u euromediteranskoj regiji i migracijama, spornoj temi oko koje ne postoji suglasje među zemljama članicama.

Odgovorit će Vican, susrela se s Pahorom

Predsjednica je na Malti odgovorila i na nekoliko pitanja novinara.

"Reforma obrazovanja je apsolutno nužna, to pokazuje primjer država s viskomim rastom BDP-a - to su države koje su reformirale školstvo. Obrazovni sustav stvara podzaposlenost jer se ne prilagođava novim poslovima. Do 2020. nestat će pet milijuna radnih mjesta. Budućnost je u digitalizaciji, robotici i tehnologij", rekla je u izjavi medijima Grabar Kitarović, a citirala ju je televizija N1.

"Zaprimila sam njezino pismo, nisam ga još sitgla detaljno proučiti. Imam običaj odgovoriti svakome pa ću odgovoriti i gospođi Vican", rekla je Grabar Kitarović odgovarajući na pitanje o pismu koju joj je poslala dosadašnja voditeljica premijerova Povjerenstva za kurikularnu reformu, a za koju je predsjednica u nedavnom medijskom istupu rekla da je 'odradila svoje'.

Na Malti se predsjednica susrela i sa slovenskim kolegom Borutom Pahorom. Jesu li razgovarali o graničnom sporu?

"Razgovorali smo, nije to klasična bilaterala, razgovarali smo neformalno, razmijenili smo stavove. Ti naši stavovi neka ostanu među nama. Oko te teme u Hrvatskoj moramo imati nacionalni konsenzus", kaže predsjednica.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. travanj 2024 22:57