ZLOUPORABA POLOŽAJA I OVLASTI

Šišljagić primao novac u kešu i županiju oštetio za više od 120.000 kuna

USKOK je župana istraživao zbog sumnje da su nepovratna sredstva Županije, namijenjena malim tvrtkama i obrtnicima za unapređenje poslovanja, završavala u njegovim rukama i stranačkoj blagajni

Protiv župana osječko-baranjskog Vladimira Šišljagića i još dvojice njegovih bivših suradnika USKOK je podigao optužnicu za kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti te pomoganja u tim djelima kojima je Županiji tijekom 2011. i 2012. godine nanesena šteta od ukupno 122 tisuće kuna. Osim Šišljagića, optuženi su i Martin Marolin, bivši pročelnik županijske Agencije za razvoj i Upravnog odjela za gospodarstvo i regionalni razvoj te Zlatko Maksimović, nekadašnji predsjednik Županijske skupštine. Šišljagić i Marolin terete se da su od vlasnika nekoliko tvrtki, uglavnom malih poduzetnika, s područja županije, kojima će biti isplaćena financijska pomoć, odnosno bespovratna sredstva iz županijskog proračuna tražili da im zauzvrat predaju do 80 posto isplaćenog iznosa.

„Tako su I. okr. i II. okr., nakon što su donesena rješenja o odobrenju bespovratne financijske pomoći i obavljene uplate, osobno ili posredstvom III. okr., od odgovornih osoba trgovačkih društava u više navrata preuzeli veći dio isplaćenih iznosa. Na opisani su način I. okr. i II. okr. pribavili nepripadnu imovinsku korist od ukupno 122.000,00 kuna, za koji iznos je oštećena Osječko-baranjska županija,“ stoji u priopćenju USKOK-a. Podsjetimo, riječ je o istrazi koja je otvorena u jesen 2013. godine, a navodno su istražitelji do saznanja došli tijekom istrage koja se vodila protiv Maksimovića za kazneno djelo uzimanja mita, za što je naknadno nepravomoćno osuđen na Županijskom sudu u Osijeku na devet mjeseci zatvora, uvjetno na tri godine. I dok se Šišljagića i Marolina tereti da su izravno preuzimali novac, Maksimović je optužen za posredovanje. Novac je navodno predavan na različitim mjestima, pa i u Šišljagićevoj kući, a iz tog razdoblja datira i fotografija snimljena u njegovom domu kako pere tepsiju u kojoj se navodno prethodno nalazio burek koji mu je skupa s novcem donesen u kuću. Nakon što je došao na metu USKOK-a Šišljagić je maknut s mjesta predsjednika HDSSB-a u čistci koja je provedena nad „starim“ kadrovima, a stranku su preuzele mlađe snage predvođene Draganom Vulinom. Od Šišljagića se čak u jednom trenutku, prema informacijama koje su došle iz same stranke, tražilo i da podnese ostavku na dužnost župana, što je on odbio. U inkriminirano vrijeme članovi HDSSB-a bili su i Marolin i Maksimović. Reakciju na optužnicu pokušali smo dobiti i od samog Šišljagića, no on nije odgovarao na naše pozive, dok je predsjednik stranke Vulin rekao da „HDSSB čvrsto stoji iza župana.“

- Sigurni smo u njegovu nevinost te da je svoju dužnost obnašao u skladu sa zakonom i dok god ne bude pravomoćne presude on je za nas nevin, a tako će, sigurni smo, biti i nakon presude. Nikakva ostavka ne dolazi u obzir, niti na dužnost župana, niti u stranci. Znakovito je što je optužnica podignuta uoči početka kampanje za parlamentarne izbore i da se radi o iznosu od 122 tisuće kuna, pa neka javnost sama zaključi o čemu se radi. Za nas je očito kako smetamo i jednom i drugom bloku te se ponovno počinje s pravosudnim progonom naših istaknutih članova - rekao je Vulin.

Podsjetimo, kad je riječ o bivšim ili sadašnjim HDSSB-ovim dužnosnicima, do sada su pravomoćno osuđeni Zoran Vinković, Ivan Drmić, Rudika Gmajnić i Andrija Zdravčević, dok nepravomoćne presude imaju Zlatko Maksimović te utemeljitelj stranke Branimir Glavaš.

Šišljagić: 'Apsolutno se ne osjećam krivim'

Osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić (HDSSB), kojega je Uskok, s još dvojicom okrivljenika, danas optužio za zloporabu položaja i ovlasti, izjavio je večeras u Bilju kako je dužnost župana proteklih šest godina obnašao savjesno, u skladu sa zakonom i propisima te kako ono što mu se stavlja na teret ne odgovara istini i da se apsolutno ne osjeća krivim.

Župan Šišljagić i pročelnik županijske Agencije za razvoj Martin Marolin terete se da su, uz posredovanje bivšeg predsjednika Županijske skupštine Zlatka Maksimovića, nekoliko puta od poduzeća koja su iz županijskog proračuna dobivala nepovratnu pomoć tražili da im vraćaju do 80 posto uplaćenog novca. Optuženi su da su tako pribavili protupravnu imovinsku korist, a županiju oštetili više od 120 tisuća kuna.

U izjavi novinarima uoči Dana sjećanja na poginule branitelje općine Bilja Šišljagić je rekao da istraga PNUSKOK-a, a zatim i Uskoka, traje gotovo dvije godine i da mu nije lako, ali svoju će nevinost morati dokazati na sudu.

Na novinarsko pitanje hoće li odstupiti s dužnosti župan Šišljagić je odgovorio: "Kad bi svaki dužnosnik odstupio sa svoje dužnosti zbog kojekakvih laži, intriga i spletaka, to ne bi bilo dobro."

"Apsolutno se ne osjećam krivim. Nikada nikome nisam ništa ukrao, niti otuđio, pa ni u ovome slučaju koji mi Uskok stavlja na teret, a na sudu ću dokazati svoju nevinost i da je to obična konstrukcija i laž", poručio je Šišljagić.

Na pitanje smatra li da je optužnica podignuta za predizbornu svrhu i ima li potporu svoje stranke Šišljagić je odgovorio kako HDSSB večeras ima, prije najavljenu, sjednicu Predsjedništva, da ne zna stajalište stranke, ali se nada da će mu stranka dati potporu.

Dodao je kako je spreman za pravnu bitku te kako se nada da će sudski postupak završiti vrlo brzo te da će javnost doznati da u tom slučaju, za koji ga Uskok tereti, "nema ni trunke istine".

Šišljagićev odvjetnik Radan Kovač izjavio je novinarima u svojem uredu u Osijeku da će se njegov klijent aktivno braniti od optužaba jer je već i u vrijeme provođenja istrage u cijelosti opovrgavao optužbe za zloporabu položaja i ovlasti.

Smatra kako se postupak protiv njegova klijenta temelji na iskazu jednog lažljivog svjedoka, koji je vjerojatno ostao u predmetu.

Kovač je rekao kako očekuje da će optužnicu primiti u petak ili idući tjedan, nakon čega će se obrana očitovati o optužbama. Iz priopćenja Uskoka, istaknuo je, vidi se da je iznos za koji je županija navodno oštećena s 200 tisuća kuna, koliko se spominjalo tijekom istrage, smanjen na 122 tisuće, pa je činjenični opis, po njegovu mišljenju, djelomično izmijenjen, ali još točno ne zna o čemu je riječ. (H)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. travanj 2024 23:04