TUŽNA OBLJETNICA

UZNEMIRUJUĆI VIDEO: NAJKRVAVIJI RATNI DAN SLAVONSKOG BRODA 'Bio je to pravi pakao. Samo u jednoj kući poginulo je sedmero djece! Pala je 'krmača'...'

 
 screenshot HRT

Stanovnici Slavonskog Broda u četvrtak se sjećaju najtežeg ratnog dana u Domovinskom ratu, kada je 3. svibnja 1992. u bombardiranju zrakoplova Jugoslavenske vojske ubijeno šesnaest Brođana, među kojima i sedmero djece.

U organizaciji Udruge civilnih žrtava rata Brodsko-posavske županije položeni su vijenci kod spomen obilježja "Djevojčica" ispred Osnovne škole Hugo Badalić, a upriličen je i program sjećanja na civilne žrtve rata u Slavonskom Brodu.

Slavonski Brod 3. svibnja 1992. godine doživio je najžešće napade iz zraka Jugoslavenske armije te s neprijateljskih položaja u Bosanskoj posavini. Toga dana živote je izgubilo 16 stanovnika Slavonskog Broda među kojima je ukupno bilo sedmero djece.

Najveća tragedija se dogodila pokraj škole Hugo Badalić. Naime, na jednu od kuća pala je avionska bomba, tzv. "krmača", od čije je eksplozije poginulo šestero djece.

Također u napadu velikosrpskih agresora ranjeno je šezdeset Brođana, među je bilo 30 teško ranjenih.

Jugosrpski napadi na civile u Slavonskom Brodu bili su odmazda agresora za uspješnu obranu Hrvatske protuzračne obrane, koja je prethodnog dana oborila pet neprijateljskih zrakoplova.

"Na ovaj dan prije 26 godina stvarno je bio pravi pakao. Samo u jednoj kući poginulo je sedmero djece. Ukupno je toga dana poginulo 16 naših sugrađana. Nema riječi kojima se može opisati taj dan. Proteklih 26 godina borimo se i protiv ignoriranja civilnih žrtava rata. Borimo se da to izađe iz zaborava. Ove godine nadamo se da će ipak doći do realizacije Zakona o pravima civilnih žrtava rata. Radna skupina već je odradila prvi sastanak s ministrom branitelja Tomom Medvedom i nadamo se da će zakon 1. siječnja 2019. godine biti na snazi", istaknula je nakon svečanosti Julijana Rosandić, predsjednica Udruge civilnih žrtava rata Brodsko-posavske županije.

U Slavonskom Brodu tijekom Domovinskog rata poginulo je ukupno 28 dječaka i djevojčica osnovnoškolskog uzrasta.

Vijence kod Spomen obilježja u počast civilnim žrtvama položili su, uz predstavnike Udruge civilnih žrtava rata, župan Danijel Marušić, zamjenici gradonačelnika Slavonskog Broda Tea Tomas i Hrvoje Andrić, predstavnici braniteljskih udruga, Policijske uprave brodsko-posavske i političkih stranaka.

Prigodni program za ovu svečanost priredili su učenici OŠ "Hugo Badalić" i OŠ "Antun Mihanović".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. travanj 2024 11:12