ZASTUPNIK HRAST-a

ZEKANOVIĆ OPLEO PO KUŠČEVIĆU, APIS-u, a POSLAO JE PORUKU I PLENKOVIĆU 'Ne predajemo se, postoji cijeli niz načina kako možemo utjecati na vlast'

 
Hrvoje Zekanović
 CROPIX

Saborski zastupnik HRAST-a Hrvoje Zekanović u srijedu je, nakon što je objavljeno da građanske inicijative Narod odlučuje i Istina o Istanbulskoj nisu sakupile dovoljan broj potpisa, ustvrdio da je riječ o negiranju volje građana i najavo da inicijative idu dalje te da neće reći da su kapitulirale.

Zekanović je kazao da postoji plan za sljedeće poteze tih inicijativa.

"Postoji cijeli niz načina kojima se može pokazati vlasti i utjecati na nju jer je radila nešto što ne treba. To je i prosvjed, novi referendum, građanski neposluh, ima raznih metoda koje su sve legitimne u demokratskom društvu. Siguran sam da inicijative neće ostati na ovome i reći 'kapitulirali smo, izgubili smo bitku' nego će se ići dalje", rekao je Zekanović.

Rekao je da ako padne Istanbulska, pada i Plenković, i da to on jako dobro zna i upravo zato je napravio sve da referendumi ne prođu.

„Bilo mi je teško slušati ministra Kuščevića kako iznosi podatke o nevjerodostojnosti potpisa, jer se prema njemu, Ministarstvu uprave i APIS-u deset posto građana nije znalo potpisati i napisati svoj OIB. Deset posto potpisa proglašeno nevažećim i to je fantastično. Ministar je govorio o ispravnosti i vjerodostojnosti, a jedini koji ovdje nije ispravan i vjerodostojan upravo je ministar Kuščević", ustvrdio je Zekanović.

Dodao je da je ovo napravljeno na netransparentan način da se eskplicitna volja građana po pitanju sva tri referenduma negira i da je to presedan u europskoj praksi.

„Riječ je o situaciji koja je zadnji put bila zabilježena u doba komunizma, kada su takve stvari bile normalne. Danas u 21. stoljeću imamo situaciju kada ministar negira ono što je očito, kada pravi narod ludim i kada kaže da deset posto građana nije znalo čitko napisati svoje ime i prezime i potpisati se. To je stravično“, smatra Zekanović.

Kazao je da jedva čekaju uvid u nevažeće potpise. „Sve nas zanima da vidimo što je ministar Kuščević radio, na koji način konkretno osporio i tvrdi da je deset posto potpisa prikupljeno krivo", kazao je.

Dodao je da je APIS bio angažiran na provjeri potpisa, a upravo su ih iz HDZ-a prozivali za malverzacije i izborne manipulacije.

"I sada toj istoj agenciji, koju su oni optuživali da su u njoj zaposleni deseci članova SDP-a, daju zadatak da prebroji potpise i očekuju od nas da vjerujemo toj agenciji", rekao je.

Ocijenio je kako je ključno pitanje zašto, ako je sve bilo transparentno i jasno, nije dopušten monitoring građanskim inicijativama.

I ako je sve napravljeno striktno i po točno određenoj proceduri, kaže, kako su onda podaci curili i kako su neki, poput supruge gospodina Milorada Pupovca tjednima prije znali što se događa s potpisima.

Jako bitno pitanje je i zašto se toliko čekalo, jer smo jučer čuli da je APIS potpise provjeravao jako kratko vrijeme, da je svega nekoliko tjedana trebalo da se potpisi provjere. Gdje su ti potpisi bili mjesecima, što se s tim potpisima događalo čitavo ljeto? I da mi vjerujemo Kuščeviću da netko njegov tamo nije nešto dopisao, prekrižio ili ispravljao?“, zapitao je Zekanović.

Na primjedbu da su i oni dugo brojali potpise, rekao je da oni nemaju infrastrukturu kao političke stranke ili država nego je riječ o volonterima koji su prikupljali tisuće potpisa diljem Hrvatske i događa se da uvijek netko naknadno preda potpisnu knjigu.

"Nije lako te knjige prikupiti iz cijele Hrvatske, nemaju organizaciju kao država tako da je to razumljivo“, pojašnjava Zekanović.

Upozoren da nitko nije kontrolirao ni kako su oni prikupljali potpise, uzvratio je da je „zakon takav kakav jest“. „Na žalost, nije dobar i ja sam za njegovu promjenu, ali ne da bude stroži nego liberalniji. Svatko je mogao doći, pa i ministar Kuščević, na bilo koji štand i provjeravati kako se prikupljaju potpisi pa zašto nama nije dozvoljeno da prebrojavamo potpise s APIS-om“, rekao je Zekanović.

Pavlović: Izvješće je namještaljka, apsolutno nerealno

Koordinatorica inicijative Istina o Istanbulskoj Kristina Pavlović ustvrdila je u srijedu da je izvješće o prebrojavanju potpisa prikupljenima za referendume, po kojem ni jedna referendumska inicijativa nije prikupila najmanje 374.740 valjanih potpisa, namještaljka jer nije moguće da je bilo čak 45.000 nevažećih potpisa.

"Potvrdilo se da se radi o namještaljci, fingiranju broja važećih potpisa. Jednostavno nije moguće da je od naših 390.000 potpisa koliko smo ih imali, čak 45.000 nevažećih, što bi značilo da je svaki deveti nevažeći. To je apsolutno nerealno, nemoguće i nije istinito", kazala je Pavlović na konferenciji za novinare nakon što je ministar uprave Lovro Kuščević na sjednici Vlade podnio izvješće po kojem prikupljanje potpisa za referendume nije uspjelo.

Prema izvješću, Istina o Istanbulskoj predala je 390.916 potpisa, ispravnih je bilo 345.942, a neispravnih 44.974.

Narod odlučuje za prvu referendumsku inicijativu prikupio je 412.325, od kojih je ispravno 371.450, a neispravno 40.875. Za drugu inicijativu prikupili su 407.835, od kojih ispravno 367.169, a neispravno 40.666.

"Građani ovo neće zaboraviti niti oprostiti jer se radi o namještenim rezultatima. To znamo i po tome što čak da i oduzmemo onoliko koliko bi trebali oduzeti zbog Rijeke, Pule i ostalih gradova, gdje nam je bilo zabranjeno prikupljanje, čak ni tada ne bi bilo dovoljno potpisa. 45.000 krivih potpisa je jednostavno nemoguće", rekla je Pavlović.

Po njihovu brojanju i proračunu imali su više od 390.000 potpisa, a sami su 13.000 potpisa proglasili nevažećima i došli do onog broja koji su objavili, a to je 377.635.

"Zaista smo se potrudili da sve nevažeće potpise maknemo. Međutim, od 13.000, koliko smo mi procijenili, doći na 45.000 to je jednostavno nemoguće i iz toga je vidljivo da je to namjerno napravljeno. Namjerno je spuštena ta brojka upravo za toliko da čak i ako Ustavni sud uvaži da su potpisi u Rijeci, Puli i drugim gradovima bili onemogućeni, ni tada po Ministarstvu uprave ne bi imali dovoljno potpisa", kazala je Pavlović.

Inzistirat će, kaže, na uvidu u same potpise. "Brojeve smo čuli i to nas više ne zanima, želimo vidjeti svaki pojedini potpis koji je proglašen nevažećim i otkud 45.000 nevažećih", rekla je.

Zalagat će se, kaže, svim mogućim sredstvima da dokažu da imaju dovoljan broj potpisa, "a i građani će, na načine koji su mogući u demokratskom sistemu, izraziti svoje nezadovoljstvo".

Još ne znamo točno što, ali sigurno ćemo to nezadovoljstvo građana na neki način artikulirati, poručila je.

Rekla je kako je ne brine kaznena prijava koju je HNS podnio protiv organizatora prikupljanja potpisa kako bi se utvrdila kaznena odgovornost i sankcionirali svi koji su sudjelovali u unošenjima OIB-a preminulih osoba i stranih državljana, te onih koji su kopirali liste s prošlog referenduma o braku.

"Svatko ima pravo u našem društvu dizati kaznene prijave i istraživati štogod želi", kratko je prokomentirala Pavlović.

Vezano za objavljeno izvješće i fotografije iz kojih se vide duplirani potpisi, komentirala je da su potpisi stajali tri mjeseca preko ljeta u Ministarstvu uprave, pa ne znaju" što su oni mogli napraviti u tom periodu, a sve je moguće".

"Problem je u tome što nismo imali promatrače, da smo ih imali, onda bi skupa s njima mogli provjeravati svaki potpis i onda bi rezultat bio potvrđen i s naše strane. Ovako ne možemo znati što se s tim potpisima događalo i zašto ima toliko puno nevažećih potpisa", kaže Pavlović.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. travanj 2024 09:15