STARA PRIČA

Predsjedatelj vijeća BiH jučer poručio Plenkoviću da obustavi radove na Pelješkom mostu, a danas se javio njegov zamjenik: 'Nema zapreka gradnji'

 
 Hanza Media

Zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar financija Vjekoslav Bevanda u utorak je uputio pismo predsjedniku hrvatske vlade Andreju Plenkoviću kojim ga je izvijestio kako je službeno stajalište vlasti BiH da nema zapreka gradnji Pelješkog mosta.

Bevandino pismo zapravo je reakcija na ono što ga je u ponedjeljak Plenkoviću poslao predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić uputivši zamolbu da Hrvatska odustane od gradnje mosta dok se ne riješi pitanje razgraničenja na moru, pri čemu je ustvrdio kako je stajalište tijela vlasti BiH da njegova gradnja u postojećim okolnostima ugrožava interese te zemlje i međunarodno pravo.

Ova prepiska nastavak je već poznate prakse u odnosu prema Pelješkom mostu u kojoj bošnjački dužnosnici u BiH zauzimaju jedno stajalište, a hrvatski drugo.

"Pismo upućeno jednostrano od jednog člana Vijeća ministara BiH ni na koji način ne predstavlja službeno stajalište Vijeća ministara BiH", Bevandina je poruka premijeru Plenkoviću.

On također ističe kako je za Vijeće ministara obvezujući zaključak onaj sa sjednice održane 19. srpnja 2017., kada je jednoglasno usvojeno izvješće ministra prometa i komunikacija BiH Ismira Juske u kojem se navodi kako nema formalnih zapreka za izgradnju Pelješkog mosta i da to ne treba povezivati s konvencijom o pravu mora.

"Smatram da je moja dužnost kao zamjenika predsjedatelja Vijeća ministara BiH ukazati na eventualne štetne posljedice koje mogu nastupiti po Bosnu i Hercegovinu, s obzirom da je (Zvizdićevo) pismo u jednom dijelu bosanskohercegovačkih medija predstavljeno kao službeno stajalište Bosne i Hercegovine. Nadam se da navedeno pismo, koje izražava stajalište isključivo pojedinca i jedne političke stranke (SDA), neće narušiti dobrosusjedske odnose Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske te da ovakva pojedinačna stajališta neće dodatno negativno utjecati na kredibilitet BiH i naš put ka članstvu u Europskoj uniji", napisao je Bevanda u pismu hrvatskom premijeru.

HDZ BiH: 'Bošnjaci opet žele zavladati Neumom'

HDZ Bosne i Hercegovine ocijenio je u utorak kako Pelješki most predstavlja strateški interes ove zemlje kako bi se rasteretio Neum, a da bošnjački dužnosnici protivljenjem njegove izgradnje pokušavaju realizirati ratne ciljeve kako bi ovladali ovim jedinim bosanskohercegovačkim gradićem na obali mora.

"Iako sama izgradnja Pelješkog mosta predstavlja strateški interes i za BiH, prije svega zbog prometnog rasterećenja prostora Neuma koji se pojavljuje svake godine za vrijeme ljetne sezone, ali i gospodarske i turističke prednosti zbog izravne povezanosti s cjelokupnim jugom Hrvatske, političko Sarajevo i dalje tvrdi da se radi o gruboj povredi bosanskog suvereniteta", navodi HDZ BiH u priopćenju.

Pri tome se navodi kako se s izgradnjom toga mosta suglasila Europska unija koja ga u najvećem dijelu financira, što je bio, ističe se, najbolji odgovor bošnjačkom članu BiH Predsjedništva Bakiru Izetbegoviću i predsjedatelju Vijeća ministara Denisu Zvizdiću koji su najavili protivljenje izgradnji Pelješkog mosta.

HDZ BiH dodaje kako bošnjačke stranke nastoje oživjeti ratne planove 'izlaska u Neum' i izgradnji luke kako bi etnički ovladali tim područjem. Podsjetili su kako su 1995. bošnjački predstavnici pod palicom Ibrahima Bušatlije i Bosanskog pomorskog društva (sa sjedištem u Vogošći kod Sarajeva) izdali svojevrsni manifest pod nazivom 'Bosansko primorje i Neum', u kojem su sadržani geopolitički pogledi na prostor Neuma i izgradnje pomorske luke na tom prostoru.

"Veliki san spomenutog Bušatlije, još 1995. godine predviđao je Neum kao strateško uporište bosanskih ciljeva i izlaska na more, kao i pokušaja direktnog utjecaja na taj prostor kroz izgradnju morske luke, a samim time i izmjene etničkog sastava kojim bi tadašnji bošnjački lideri uspjeli poklopiti jedini prostor na kojem je BiH imala pristup moru", navodi HDZ BiH i pojašnjava kako su Konjic i Jablanica zajedno sa Stocem i Neumom dio tzv. zelene transverzale kojom bi političko Sarajevo dugoročno dirigiralo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 00:31