SLUČAJ KHASHOGGI

SVE VIŠE RAZOTKRIVAJUĆIH INFORMACIJA O POKOLJU U SAUDIJSKOM KONZULATU Novinar je ubijen divljački, Turci otkrili što su našli u misterioznom Mercedesu

Erdoğan se nijednom riječi nije dotaknuo snimki ubojstva koje  navodno posjeduje, ni saudijskog princa koji je navodno naručitelj
gore lijevo: princ Mohamed bin Salman sastaje se s članovima obitelji Khashoggi; gore desno: automobil u kojem su pronađena dva kovčega; dolje lijevo: garaža u kojoj je pronađen automobil saudijskog konzulata; dolje desno: Jamal Khashoggi i osoba koja se prerušila u njega nakon pokolja u konzulatu
 REUTERS

Ubojstvo saudijskog novinara Jamala Khashoggija bilo je divljačko i unaprijed smišljeno, riječ je o političkom ubojstvu koje je planirano danima, ustvrdio je u utorak turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan u parlamentu tijekom obraćanja zastupnicima svoje vladajuće stranke.

Bio je to istup koji je cijeli svijet čekao s nestrpljenjem, pogotovo nakon što je turski lider najavio da će razotkriti “golu istinu” oko toga što se dogodilo novinaru Washington Posta, nekada savjetniku, a donedavno kritičaru moćne kraljevske loze Saud.

U međuvremenu, Sky News je, pozivajući se na dva izvora, objavio da su pronađeni dijelovi Kashoggijeva tijela. Izvori su Sky Newsu rekli da je novinar "rasječen" te da mu je lice "unakaženo". Raskomadano tijelo navodno je pronađeno u vrtu rezidencije saudijskog generalnog konzula što je u izravnoj suprotnosti sa službenom izjavom Rijada prema kojoj je ubijeni Khashoggi zamotan u tepih i predan "lokalnom suradniku".

Turski lider je u svom govoru pak rezimirao je da je Khashoggijevo ubojstvo planirano danima. U danima i satima koji su prethodili ubojstvu, rekao je, u Istanbul su stigla tri tima od ukupno 15 saudijskih državljana. Doputovali su odvojenim letovima. Dan uoči ubojstva, 1. listopada, tri člana te grupe otišla su u izvidnicu u Beogradsku šumu nedaleko od konzulata, vjerojatno u potrazi za mjestom na kojem bi mogli odbaciti tijelo, a koju su prošli tjedan pretraživali i turski istražitelji.

Dan ubojstva

Također, tvrdi Erdoğan, tim je onesposobio diskove nadzornih kamera u konzulatu uoči Khashoggijeva dolaska, a jedan od članova saudijskog tima doista je glumio Khashoggija - izašao je iz konzulata u njegovoj odjeći, s naočalama i lažnom bradom, što su u ponedjeljak objavili CNN i turski mediji. On je bio jedan od saudijskih državljana koji je odletio za Rijad na dan ubojstva. U Saudijskoj je Arabiji, dodao je Erdoğan, uhićeno ukupno 18 osoba, među kojima i spomenutih 15 ljudi, za koje Erdoğan zahtijeva da im se sudi u Istanbulu.

Turski je predsjednik pozvao da se osnuje i međunarodna komisija koja bi se bavila slučajem Khashoggi. Uvjeren je, dodao je, da će kralj Salman u potpunosti surađivati. No, upozorio je da Rijad, za koji tvrdi da je priznanjem ubojstva napravio važan korak, treba objasniti tko je tzv. lokalni suradnik kojemu je navodno predano u tepih zamotano tijelo ubijenog novinara kako bi ga se riješio i gdje je točno. Jasno, Erdogan je ovo izrekao prije objave informacija Sky Newsa prema kojima lokalnog suradnika nije ni bilo.

Oni željni kriminalističkih pikanterija ostali su razočarani. Turski predsjednik, naime, nije otkrio mnogo novih detalja samog slučaja Khashoggi. Oni drugi, analitičari, secirali su sve neizrečeno. Dva su elementa. Prvo, Erdoğan se nijednom riječi nije dotaknuo video ili audio snimki ubojstva koje Turska navodno ima u svom posjedu.

Drugo, nijednom nije spomenuo saudijskog prestolonasljednika Muhameda bin Salmana (MBS), sina kralja Salmana, kojega se smatra najmoćnijom osobom u Saudijskoj Arabiji i vjerojatnim nalogodavcem Khashoggijeve likvidacije. Te dvije činjenice, zaključili su u utorak svjetski mediji, ukazuju na iduće: Erdoğan zna mnogo više nego što je otkrio i ne vjeruje u prestolonasljednikovu nevinost.

Martin Chulov, BBC-jev urednik za Bliski istok, piše kako je Erdoğan očito procijenio da njemu samome ili Turskoj ne bi koristila objava video ili audio snimke.

Pritisak

“Njegova odluka da prebaci lopticu Saudijskoj Arabiji je zanimljiva, ali ne i neočekivana. Nakon što je primjenjivao izniman pritisak na Saudijsku Arabiju puštanjem informacija u medije, odlučio se za ‘ubojstvo iz samilosti’ u trenutku kad je imao svjetsku pažnju. On zna više nego što je otkrio i svjestan je da mu to povećava moć”, napisao je Chulov.

Drugi smatraju da je podlegao pritisku, primjerice saudijskog saveznika Washingtona koji je u Tursku uoči Erdoğanova istupa poslao direktoricu CIA-e Ginu Haspel.

Dodatno je nezgodno za Saudijsku Arabiju što je Erdoğan odlučio podijeliti svoja saznanja o slučaju Khashoggi u trenutku kad je u Rijadu počinjala investicijska konferencija Forum buduće investicijske inicijative, tzv. “pustinjski Davos” iza kojeg stoji upravo prestolonasljednik Muhamed bin Salman. No, nad tamošnje blještavilo ove se godine nadvila Khashoggijeva, a u utorak i Erdoğanova sjena, ali samo deklarativno.

Deseci “teškaša” odlučili su preskočiti konferenciju u znak prosvjeda, no stotine su došle, često iz istih kompanija čije je glavešine bojkotiraju. Kad je u pitanju novac (a Rijad ga ima), valja biti pragmatičan, navodno se šuška na forumu na čijem otvaranju prestolonasljedniku nije bilo ni traga iako se kasnije nenajavljeno pojavio uoči jedne od prezentacija pri čemu su mu se svi ustali i zapljeskali, nakon čega je bez izjava, ali uz snimanje pokojeg selfieja, napustio skup.

Saudi Arabia's Crown Prince Mohammed bin Salman poses for a selfie during the Future Investment Conference in Riyadh, Saudi Arabia. October 23, 2018. REUTERS/Stephen Kalin
Stephen Kalin / REUTERS
Mohammed bin Salman pozira za selfie na 'pustinjskom Davosu'

Dva kovčega i stvari pronađeni tijekom pretrage vozila saudijskog konzulata

Istražitelji su pronašli dva kovčega i stvari za koje vjeruju da pripadaju ubijenom saudijskom novinaru Jamalu Khashoggiju, tijekom pretrage vozila saudijskog konzulata u Istanbulu, objavio je u utorak CNN Turk.

Reutersov očevidac kazao je da je saudijski tim bio uz turske istražitelje koji su izvršili pretragu na parkiralištu na kojem je pronađeno vozilo, u istanbulskoj četvrti Sultangazi u ponedjeljak.

Na svojoj web stranici, CNN Turk je objavio da su istražitelji u automobilu pronašli računalo i dokumente koji su navodno pripadali Khashoggiju.

Turski dužnosnici sumnjaju da je Khashoggi ubijen i njegovo tijelo raskomadano unutar saudijskog konzulata 2. listopada.

Sky News je tijekom dana javio da su dijelovi tijela turskog novinara pronađeni, ali to zasad nije potvrđeno ni iz kojeg izvora.

Pretraga automobila nastavit će se u srijedu, dodao je CNN Turk.

Previše "sivih zona" i neodgovorenih pitanja

Međunarodna zajednica i u utorak govori o previše "sivih zona" i neodgovorenih pitanja u slučaju Khashoggi.

Šefica europske diplomacije Federica Mogherini kazala je u Strasbourgu da i dalje postoje brojne "sive zone" oko toga kako je umro Khashoggi. "Odgovor Saudijske Arabije ostavlja previše sivih zona", kazala je u Europskom parlamentu, zatraživši ponovno "hitnu, jasnu i transparentnu istragu" saudijskih vlasti.

Američki potpredsjednik Mike Pence rekao je da će SAD tražiti od Rijada odgovore, nakon što je ranije u utorak turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio da je ubojstvo bilo planirano, te da je saudijski novinar, kritičan prema vlasti u svojoj zemlji, ubijen na "gnjusan način".

"Čitav svijet nas gleda. Amerikanci žele odgovore i tražit ćemo da odgovore dobijemo brzo", kazao je Pence.

Skupina G7 najsnažnije je osudila ubojstvo i naglasila da Rijad mora osigurati da se takav incident nikada više ne ponovi.

Saudijski kralj Salman i princ prijestolonasljednik Mohamad bin Salman primili su tijekom dana brata i sina ubijenog novinara u svojoj palači u Rijadu i izrazili im sućut. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. travanj 2024 18:52