VOJNICI CYBERDOBA

Treniraju za rat u Iraku na videoigri

Trećina vojnika u Iraku i Afganistanu je u dobi od 20 do 24 godine i oni svijet najbolje razumiju kroz videoigre

FORT HACHUCI - “Svakako će imati više prilike da prežive. Naime, na bojnom će polju imati na umu da prva odluka nije uvijek ispaliti metak”, riječi su kojima je Ken Robinson, bivši pripadnik rendžera, elitne jedinice američke vojske, televizijskoj mreži CNN opisao novi projekt pripreme američkih vojnika za odlazak na teren u Irak i Afganistan.

Riječ je o nekoj vrsti videoigre koja simulira stvarno stanje na ratištu, a posebno vrlo česte slučajeve kontakta s lokalnim stanovništvom.

No, razlika između ovog simulacijskog DVD-a i prave videoigrice je u tome što su u njezinoj pripremi sudjelovali vojnici i časnici američke vojske koji su bili u ratnim operacijama te da vojnici koji prolaze trening znaju da pred njima nisu izmišljeni likovi nego da je riječ o stvarnim situacijama u kojima će se ubrzo naći te odlukama o kojima će ovisiti njihov i život njihovih kolega.

Sramota s Kuranom

Ideja je pokrenuta prije nešto više od godinu dana kada je jedan vojnik u Iraku odlučio vježbati gađanje na meti koja i nije, recimo tako, najbolji odabir u tom dijelu svijeta - na svetoj knjizi Kuran.

Vojska je na incident brzo reagirala, ali on se poput plimnog vala proširio internetom i nanio veliku štetu američkoj intervenciji.

U vojnom Centru za kulturno razumijevanje u Fort Hachuci u saveznoj državi Arizona zaključili su da moraju spojiti dvije stvari: vojnike većinom u dobi od 20 do 24 godine koji su odrasli u cybersvijetu i njihovo nepoznavanje kulturnih odlika zemlje u koju ih šalju. Pokazalo se naprosto da njima nije dovoljno samo predavanje o kulturnim i civilizacijskim osobitostima Iraka i Afganistana, nego da trebaju nešto više.

Uključen i Hollywood

Odgovor su pronašli među bivšim vojnicima koji su nakon toga nastavili karijeru u tvrtkama koje izrađuju videoigre i produciraju filmove.

“Promatrao sam rast svijeta igara i njihov utjecaj i moć na interakciju ljudi i informacija. Tu sam našao odgovor na problem koji je mučio vojsku”, rekao je Russ Phelps, bivši marinac.

Pokrenuo je projekt u kojem je stvoren interaktivni DVD sa stvarnim borbenim scenarijima, a za realnost slike pobrinuli su se hollywoodski veterani koji su scene snimali u južnoj Kaliforniji, ali i ubacivali stvarne snimke iz Iraka i Afganistana.

Program vodi vojnike kroz niz događaja koje mogu očekivati u svakom trenutku kad jednom odu na teren i od njih traži da donose odluke. Jedna od njih je - treba li od iračkog mladića primiti termosicu punu pića (naime, termosica bi lako mogla biti i bomba iznenađenja). Nakon donesene odluke program pokaže i posljedice.

Nije animacija

Za razliku od videoigre, ovdje “natjecatelj” zna da bi moguća eksplozija značila i kraj njegova/njezina života jer glavni lik nije animacija. Psiholozi pak smatraju da će tako obučeni vojnici biti manje podložni stresu za boravka u akciji, a zatim i mogućem kasnijem PTSP-u

To je pak ono što priručnici ili obična nastava ne mogu postići, stoga su u Fort Huachuci uvjereni u uspjeh ovog projekta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. travanj 2024 15:23