MNOGI JOŠ ČEKAJU PRVE KORAKE

MINISTAR ŠTROMAR APELIRA NA UPRAVITELJE ZGRADA U GRADU ZAGREBU 'Bez odlaganja poduzmite mjere i aktivnosti da se otklone posljedice potresa'

 
 Neja Markičević / CROPIX

Mnogi građani nakon razornog potresa koji je Zagrebu pričinio veliku materijalnu štetu još uvijek čekaju prve korake da se s njihovih zgrada uklone opasni predmeti koji prijete prolaznicima.

Najveći dio posla do sada odradili su, i još uvijek odrađuju, zagrebački vatrogasci i na stotine volontera svih profila, i to umjesto onih koji su, čini se, odmah trebali zasukati rukave jer je to njihov posao.

Sudeći prema dopisu koji je ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar odaslao 26. ožujka, dakle četiri dana od potresa, svim Upraviteljima u Gradu Zagrebu, upravo oni moraju poduzeti te mjere i aktivnosti kako bi otklonili prijeteće posljedice potresa koji je 22. ožujka pogodio metropolu.

- Poduzimamo upravitelje zgrada na području Grada Zagreba da bez odlaganja i u skladu sa ovlastima iz Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, poduzmu mjere i aktivnosti na otklanjanju posljedica potresa.

Podsjećamo da je odredbom članka 5. Uredbe o održavanju zgrada propisano, između ostaloga, da se hitnim popravcima smatra poduzimanje radova na zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade naročito u slučaju kvarova na plinskim instalacijama, kvarova na sustavu centralnog grijanja i toplovodnog sustava, puknuća, oštećenja i začepljenja vodovodne i kanalizacione instalacije, znatnijih oštećenja dimnjaka i dimovodnih kanala, prodiranja oborinskih voda u zgradu, saniranja posljedica istog prodora te znatnijeg oštećenja krovova, narušene statičke stabilnosti zgrade ili pojedinih njezinih dijelova, kvarova na dizalu, otpadanja dijelova pročelja - stoji u dopisu.

Spomenutim je člankom, kako se navodi u dopisu koji potpisuje ministar Štromar, propisano da je u slučaju kad upravitelj utvrdi potrebu obavljanja hitnih popravaka dužan iste poduzeti odmah ili u najkraćem roku.

Životno je logično da je hitni popravak aktivnost kojom se otklanja uzrok neposredne opasnosti za život i zdravlje ljudi, odnosno aktivnost kojom se otklanja ugroza osnovnih životnih uvjeta u zgradi te da hitni popravak podrazumijeva dovođenje uzroka opasnosti u kontrolirano stanje u najkraćem roku.

- S obzirom na oštećenja zgrada u Gradu Zagrebu nastala kao posljedice potresa od 22. ožujka 2020. godine, dužni ste odmah utvrditi i poduzeti aktivnosti na obavljanju svih hitnih popravaka.

Slijedom navedenog tražimo da, između ostaloga, osigurate dizalice, poduzmete aktivnosti na otklanjanju znatnijih oštećenja dimnjaka i dimovodnih kanala i otklanjanju opasnosti za život i zdravlje ljudi od otpadanja dijelova pročelja, dimnjaka, crijepova sa krovova i slično - zaključuje se u priopćenju.

S obzirom na to da građani pogođeni potresom iz dana u dan na društvenim mrežama ukazuju na tromost sustava i neorganiziranost istog te da su prepušteni volonterima i vatrogascima koji su im jedine svijetle točke u nastalom užasu, procijenite sami tko je zakazao.

Zagrebački vatrogasci kojima su pritekle u pomoć kolege iz drugih dijelova zemlje, te na tisuće volontera zasigurno nisu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. travanj 2024 12:39