Vrijeme je za prekid tradicije: Već smo četiri puta tragično izgubili u četvrtfinalu

Piše: ArhivaObjavljeno: 18. rujan 2013. 13:46

Kako smo prokockali 19 pogodaka razlike

Turska 2001. (izbornik Petrović), Turska - Hrvatska 87-85 (73-73)

Trinaest minuta prije kraja utakmice Hrvatska je imala 19 koševa prednosti (56-37) i pobjedu u svojim rukama. Pri vodstvu 73-72 četrdesetak sekundi prije kraja nismo uspjeli organizirati niti završiti napad, a Türkcan je s jednim slobodnim bacanjem odveo utakmicu u produžetak.

Pamti se i da se izbornik Petrović u drugom poluvremenu najmanje bavio utakmicom, pa je ključni time-out vodio tadašnji asistent i aktualni izbornik Repeša.

‘Oružana pljačka’ sudačke trojke

SCG 2005. (izbornik Spahija), Hrvatska - Španjolska 85-101(73-73)

Oružana pljačka trojice sudaca: Lammonice, Dovidavičiusa i Drabikowskog otela je Hrvatskoj polufinale Eurobasketa i gurnula nas u suze. Trideset i pet sekundi do kraja Hrvatska je imala 72-68, a nakon Tomasovog jednog bacanja i 73-70.

Sedam sekundi prije kraja utakmice Navarro pogađa prvo i namjerno promašuje drugo bacanje nakon kojeg suci ne sankcioniraju Garbajosino saplitanje Tomasa nogom, a Vazquez uzima loptu i zabija za produžetak u kojem je bio hrvatski raspad sistema.

U zadnjoj sekundi smo promašili dva bacanja

Španjolska 2007. (izbornik Repeša), Hrvatska - Litva 72-74

Izjednačena utakmica u kojoj su nas koštala promašena slobodna bacanja (8/19, od toga 2/10 u drugom poluvremenu). Dvadeset i sedam sekundi do kraja lopta je u hrvatskim rukama, ali Popović promašuje dalekometnu tricu.

Šansa za produžetak nade ukazala se nakon prekršaja na Planiniću kada je na semaforu ostala još samo jedna sekunda. Do tog trenutka ponajbolji hrvatski igrač na toj utakmici promašio je oba i rezultat je ostao 74-72 za Litvu. Planinić je na toj utakmici bacanja gađao 3/8, a Popović 1/4.

Ni plus 15 nije bilo dovoljno...

Poljska 2009. (izbornik Repeša), Hrvatska - Slovenija 65-67

Još jednom je Hrvatska prokockala veliku prednost. Trideset sekundi do poluvremena hrvatski košarkaši imali su velikih 15 razlike (47-32), ali Repešina momčad prima dva bacanja te još pet koševa nakon nepotrebne tehničke pogreške Marka Popovića te se na poluvrijeme ulazi s +9.

Treća četvrtina završila je 14-3 za Sloveniju. Pola minute je preostalo kada je Zoran Planinić iz dotrčavanja, na početku napada, promašio tricu sa sedam metara kod 62-65. Hrvatska se brani, ali Nachbar na isteku napada pogađa za 62-67 pet sekundi prije kraja.

11. lipanj 2024 19:54