Ivan Milićević, Lokomotiva
 GORAN MEHKEK/CROPIX Cropix
STRAŠNA UTAKMICA NA RUJEVICI

Rijeka je izgubila drugi put u sezoni, a za taj poraz kriva je Lokomotiva koja je pobijedila s 2:1
Piše: Predrag Jurišić/SNObjavljeno: 20. listopad 2021. 16:31

RIJEKA – LOKOMOTIVA 1:2 (0:1) (Milićević 16', Dabro 58', Drmić 83')

RIJEKA – Stadion na Rujevici. Gledatelja: 2361. Sudac: Dario Kulušić (Šibenik). Pomoćnici: Mihalj i Vidović. Četvrti sudac: Titlić. VAR: Pajač. AVAR: Zobenica. Delegat: Vučemilović.

RIJEKA (4-2-3-1): Zlomislić – Escoval (od 46. Prince Ampem), Krešić, Velkovski (od 71. Lepinjica), Vukčević – Liber (od 46. Obregon), Čerin – Murić, Vučkić (od 62. Vuk), Abass (od 62. Jurišić) – Drmić. Trener: Goran Tomić.

LOKOMOTIVA (4-2-3-1): Nevistić – Cipetić, Mersinaj, De Haas, Milićević– Marić, Cokaj – Aliyu (od 86. Raul), Kačavenda, Goričan (od 76. Kulenović) – Dabro (od 81. Pivarić). Trener: Silvijo Čabraja.

ŽUTI KARTONI: Escoval (26., povlačenje suparnika), Dabro (28., udaranje laktom), Cokaj (36., preoštar prekršaj), Obregon (64., preoštar prekršaj), Jurišić (68., povlačenje suparnika), Cipetić (88., preoštar prekršaj).

_______________________________________________________

Još su jednom nogometaši Lokomotive iskazali svoj nemali potencijal i nakon svog najboljeg ovosezonskog izdanja šokirali su Rujevicu i u zaostaloj utakmici 4. kola svladali su domaću, favoriziranu Rijeku 2:1 (1:0), nanijevši joj drugi ovosezonski poraz. Posve su zasluženo gosti odnijeli bodove s Kvarnera, bila je to druga pobjeda Lokomotive u Rijeci, prva na Rujevici, budući da su onu prvu Zagrepčani ostvarili na Kantridi prije osam i pol godina (3:1).

Dvoboj ćemo pamtiti po spektakularnom pogotku Ivana Milićevića u 16. minuti, a u trećoj minuti sudačke nadoknade, Riječani (Drmić) su pogodili gredu i zamalo spasili bod, no Lokomotiva je prije toga trebala odlučiti pobjednika. Samo je Kulenović, naime, u završnici dvoboja promašio tri prilike nakon brzih protunapada i ostavio je Riječane na životu. No, kazna ipak nije stigla i ovom su pobjedom Lokosi preskočili Goricu i zasjeli na peto mjesto ljestvice. U nedjelju će se isti suparnici opet sučeliti u Kranjčevićevoj, bit će to zacijelo još jedan neizvjestan, uzbudljiv i kvalitetan okršaj...

Sjajno su nogometaši Lokomotive ušli u utakmicu, nametnuli su se točnim i brzim dodavanjima, odličnim kretanjem bez lopte i ta je kombinatorika donijela gostima i nekoliko prilika u uvodu utakmice. Već u 2. minuti opasno su zaprijetili Cokaj i Aliyu, no pogotka nije bilo. Lokosi su se preselili na dio travnjaka zbunjene Rijeke, koja nije očekivala ovako agresivan start gostiju i bilo je mnogo „rupa” u domaćoj obrani. Koje su gosti znali koristiti, pa je tako Kačavenda u 14. minuti ušao iza leđa Vukčevića, tukao je sa sedam metara iskosa, ali je Zlomislić pravodobno ušao u udarac i zaustavio tu loptu.

Ali, dvije minute kasnije, Milićević je fantastičnim zgoditkom prevario domaćeg vratara i doveo goste u vodstvo! Vratio nas je taj senzacionalni pogodak poput vremeplova u 1998. godinu i prvu utakmicu Hrvatske na SP u Francuskoj, protiv Jamajke u Lensu. Tada je, naime, Robert Prosinečki zabio vrlo sličan gol, gotovo s istog mjesta, bio je to pogodak za 2:1 vodstvo Hrvatske (završilo je 3:1, Šuker je postigao treći pogodak, a prvi Stanić). Uz razliku da je „Veliki Žuti” uoči udarca prema vratima svojim maestralnim „lažnjacima” u čvor zavezao dvojicu igrača Jamajke i tek je onda lijevom nogom uputio visoku loptu u 16-erac. Je li centrirao, ili je, pak, gađao suprotne rašlje, nikad nismo doznali, no bio je to jedan od zgoditaka kojem se istinski treba diviti, pogodak koji doživotno ostaje u sjećanju.

Rijeka je, malo-pomalo, dolazila k sebi i u dva je navrata ugrozila svog bivšeg vratara Nevistića, koji je izvrsno, nogom, poput rukometnog vratara zaustavio loptu nakon udarca glavom Čerina s deset metara u 26. minuti. Preuzeli su domaćini inicijativu, u prilici je bio i Vučkić u 27. minuti, no Cipetić je blokirao taj pokušaj. Zagrepčani su se zgusnuli i Rijeka je dolazila do njihova 16-erca, ali dalje nije mogla, nije bilo rješenja za probijanje posljednjeg bloka.

S druge, pak, strane, Dabro je lijepo iz okreta tukao s 12 metara u 32. minuti pokraj vrata, a uoči odlaska na odmor, Cokaj je odlično izveo slobodni udarac s 20-ak metara iskosa i lopta je odsjela na gornjem dijelu mreže.

U nastavku je trener Rijeke Goran Tomić odmah napravio dvije izmjene, umjesto Escovala i Libera ušli su Prince Ampem i Obregon. Nisu oni bili jedini koje je trebalo zamijeniti, posebno gledajući ulazak Rijeke u utakmicu. Orijentirali su se Lokosi na protunapade i u 58. minuti, nakon jedne takve brze „kontre”, poveli su 2:0, bilo je to posve zasluženo vodstvo gostiju.

Uveo je Tomić još Vuka, Jurišića i Lepinjicu, no teško su Riječani uspijevali organizirati neku akciju kojom bi došli ispred suparničkih vrata. Lokomotiva je, pak, mudro napravila dva bloka ispred svog kaznenog prostora, dobro se i organizirano branila, istodobno koristeći svaku priliku za munjevite „kontre”.

Pogotkom Drmića sedam minuta prije kraja Rijeka se vratila u igru, no Lokosi su imali još tri sjajne „kontre” u režiji Kačavende, ali Kulenović nije uspio staviti „točku na i”. I umalo je Lokosima stigla kazna u trećoj minuti sudačke nadoknade - Drmić je tukao s osam metara iskosa s lijeve strane, Cipetić je blokirao taj udarac i lopta je pogodila gredu...

90+4 - Kraj! Lokomotiva je pobijedila 1:2 na Rujevici!

90+3 - Drmić je pokušao dodati u šesnaestercu Lokosa, a lopta se nezgodno odbila od obrane i pogodila gredu.

90+2 - Kulenović se opet našao u šansi nakon dobro istrčane kontre, ali puca pokraj gola

90+2 - Igra se druga od četiri minute sučeve nadoknade. Rijeka panično pokušava do gola koji bi joj donio bod, ali Lokosi se dobro brane

89 - Nova kontra Lokomotive, ali još jednom neuspješno. Kačavenda, Florucz i Kulenović su pokušali iznenaditi Rijeku koja se uspjela obraniti

88 - Cipetić (Lokomotiva) je dobio žuti karton

87 - Povukla je sada kontru Lokomotiva, ali Kulenović je pokušao lažnjakom izbaciti obranu i ostao bez lopte

86 - Igru napušta Aliyju, a ulazi Florucz (Lokomotiva)

83 - GOOOL! Josip Drmić vraća Rijeku u život! Napadač Rijeke je glavom zabio svoj 10. gol u prvenstvu

80 - Izlazi trijelac drugog gola Marko Dabo, a ulazi Josip Pivarić

79 - Kulenović je sada odlično tukao glavom, ali brani Zlomislić

75 - Izlazi Goričan, ulazi Kulenović (Lokomotiva)

72 - Izašao je Velkovski, ušao Lepinjica (Rijeka)

68 - Požutio je Roko Jurišić (Rijeka)

67 - Sjajnu kontru je povukla Lokomotiva. De Haas i Kačavenda su povukli kontru, ali De Haas je propustio pucati na vrijeme pa nije oplemenio kontru golom

64 - Obregon je sada dobio žuti karton zbog nespretnog pokušaja da loptu pošalje u mrežu. Umjesto lopte pogodio je braniča Lokomotive u glavu

62 - Nove promjene kod Rijeke. Izašli su Vučkić i Abass, a ušli Vuk i Jurišić

58 - GOOOL! Lokomotiva vodi 2:0! Gol je zabio Marko Dabro. Lopta je stigla do Aliyua koji je najprije neprecizno ubacio, pa sve popravio i uposlio Dabra koji ju gura u gol

55 - Milićević se sada sjurio do šesnaesterca Rijeke i s ruba tukao po golu, ali zamalo je bio neprecizan

50 - Rijeka je nastavila s pritiskom koji je imala krajem prvog dijela. Ampem i Obregon su donijeli dodatnu svježinu i Lokomotiva se mora braniti sa svih 11 igrača

46 - Goran Tomić je odlučio uvesti svježu krv. Kod Rijeke su u svlačionici ostali Liber i Escoval, a u igri su Ampem i Obregon.

46 - Počelo je drugo poluvrijeme

45+2 - Probao je sada Cokaj iz slobodnjaka s lijeve strane, ali njegov udarac odlazi pokraj gola i sudac svira kraj prvog dijela

45 - Obrana Lokomotive je sada napravila početničku grešku i lopta je došla do Murića koji se i sam prepao prilike i pucao ravno u braniča gostiju

40 - Rijeka se probudila nakon primljenog gola i počela pritiskati Lokomotivu. Domaćini imaju 60 posto posjeda i pokušavaju do izjednačujućeg pogotka, ali za sada nisu uspješni

36 - Požutio je sada Cokaj (Lokomotiva)

27 - Žuti karton dobiva i Marko Dabro (Lokomotiva)

26 - Požutio je Escoval (Rijeka)

26 - Nevistić je sada spasio Lokomotivu. Vukčević je ubacio s lijeve strane, a Gnezda Čerin je neugodno pucao glavom. Nevistić nije skoro ni vidio loptu, ali uspio je obraniti u zadnni tren

19 - Probala je sada Rijeka. Vukčević je ubacio s lijeve strane, ali Abass je bio neprecizan i upropastio dobru šansu

16 - GOOOL!!! Lokomotiva je povela. Milićević je zabio iz kosa. Pokušao je ubaciti, ali njegov ubačaj je prevario sve, pa i Zlomislića i ušla u sami kut!

14- Opalio je sada Kačavenda, ali spreman je bio Zlomislić koji Rijeku drži na životu!

10 - Lokomotiva je odlično otvorila susret na Rujevici i napravila pritisak na riječku obranu, ali još nije našla put do mreže. Gledamo odličnu utakmicu

2 - Cokaj je ubacio s lijeve strane, a njegova lopta je prošla sve igrače i krenula prema golu, ali Zlomislić je izbio! U nastavku je natrčao Aliyju i pokušao iskosa, ali njegov udarac odlazi pokraj gola.

1 - Počeo je susret na Rujevici!

16.20 - Mijenjali su i Lokosi koji su Dabri dali priliku prije Kulenovića, a na klupi su ostali i Pivarić i Đira, dok će u igru Goričan i Marić.

16.15 - Iako se očekivalo da će Smolčić, Ampem, Pavičić i Selahi početi protiv Lokomotive, Goran Tomić se odlučio da oni počinju s klupe. Priliku od prve minute su pak dobili Velkovski, Abass, Liber i Gnezda Čerin