PREMIERSHIP

Skandal u Londonu: Sudac i United slomili Chelsea, Everton i Liverpool remizirali

Piše: Tomislav PoljakObjavljeno: 28. listopad 2012. 15:55

Susrete devetog kola engleskog nogometnog prvenstva obilježila su dva velika derbija u kojima smo vidjeli sjajan nogomet, pravu rezultatsku dramu, ali i nažalost brojne sudačke pogreške. Manchester United je na Stamford Bridgeu pobijedio Chelsea 3:2, dok su Everton i Liverpool odigrali 2:2.

United je do prve ligaške pobjede na stadionu Chelsea nakon deset godina posta stigao s dva igrača više i pobjedničkim pogotkom postignutim iz zaleđa. Manchester je nakon svega 12 minuta vodio 2:0 nakon autogola Davida Luiza (4) i zgoditka Robina Van Persiea (12). Chelsea je do konca prvog dijela smanjio preko Juana Mate (44), a u 55. minuti je Ramires izjednačio rezultat. U 62. minuti Branislav Ivanović je zasluženi dobio crveni karton nakon što je kao posljednji igrač obrane srušio Ashleyja Younga. Šest minuta kasnije pocrvenio je i Torres zbog navodnog simuliranja, premda se na TV snimci vidjelo kako je Evans udario španjolskog napadača. Bluesi su sedam minuta izdržali s dva igrača manje, sve do 75. minute kada je Javier Hernandez zabio gol iz zaleđa. Sudac Mark Clattenburg prizao je pogodak usprkos prosvjedima igrača Chelsea. Do konca utakmice United je rutinski održao pogodak prednosti.

Nikica Jelavić je u najavi Merseyside derbija, koji je jučer završio 2-2, najavio da se od njega “uvijek očekuju golovi”. S obzirom da nije zabio, možda i ne može biti izdvojen kao jedan od najboljih nogometaša još jednog derbija za prevlast u nogometnom Liverpoolu, ali napadač hrvatske nogometne reprezentacije ponovno je pokazao zašto je toliko bitan u koncepciji Davida Moyesa.

Prvih 45 minuta na Goodison Parku vjerojatno je ponajbolje poluvrijeme koje imali priliku vidjeti u devet kola Premiershipa. Nakon 20 minuta Evertonovih napada Liverpool je vodio 2-0. Luis Suarez se ovoga puta više koncentrirao na nogomet nego na teatralno valjanje travnjakom pa je prvo u 14. minuti snažnim ubačajem/udarcem prisilio Bainesa na autogol, a šest minuta kasnije je ubacivanje Gerrarda taman dovoljno skenuo da bi Howard i drugi puta išao po loptu u mrežu.

Smušeni golman Jones

Ipak, krhka i plaha obrana “redsa” izdržala je samo dvije minute, a rezervni golman Brad Jones idealno je servirao loptu na nogu sve boljem Osmanu za priključak. Izjenađenje je došlo kao posljedica suradnje dvojice najboljih u plavom dresu, Fellainija i Naismitha. Da bivši igrač Glasgow Rangera nije pravodobno stigao na ubacivanje belgijskog diva, gol bi vjerojatno upisao njegov suigrač iz škotskih dana. Nikica Jelavić bio mu je iza leđa, ispred čuvara i vjerojatno bi već bio na brojci od pet premijerligaških golova.

Aktivniji Jela

U drugom dijelu je gradski derbi počeo sličiti onome što očekujemo od najkartoniranijeg duela u Premiershipu. Puno trke, čvrstih duela koje je Andre Marriner majstorski regulirao bez nepotrebnih sjeckanja igre i žutih kartona u drugi je plan gurnulu nogomet.

Ipak, u takvoj je igri Jelavić imao nekoliko dobrih prilika, najbolju glavom u 66. minuti. U četvrtoj minuti sudačke nadoknade Suarez je zabio gol koji je poništen zbog veoma sumnjivog zaleđa gostujućih igrača.

Premiership, 9. kolo:

Everton - Liverpool 2-2 (Osman 22, Naismith 35 / baines 14-ag, Suarez 20)

Chelsea - Manchester United 2-3 (Mata 44, Ramires 53 / Luiz 4-ag, Van Persie 12, Hernandez 75)

Southampton - Tottenham 1-2 (Rodriguez 66 / Bale 15, Dempsey 39)

Newcastle - WBA 2-1 (Ba 35, Cisse 90+3 / Lukaku 55)

1. Chelsea 9 7 1 1 21-9 +12 22

2. Man. Utd. 9 7 0 2 24-13 +11 21

3. Man. City 9 6 3 0 18-9 + 9 21

4. Tottenham 9 5 2 2 17-13 +4 17

5. Everton 9 4 4 1 17-11 +6 16

6. Arsenal 9 4 3 2 14-6 +8 15