ANNE-CHRISTINE POUJOULAT Afp
LUDO FINALE U EGIPTU

Danska obranila naslov svjetskog prvaka i ispisala povijest! Jedan čovjek bio je noćna mora za Šveđane

Danska je u finalu SP-a svladala Švedsku 26:24 i tako stigla do drugog naslova prvaka zaredom
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 31. siječanj 2021. 16:18

Danska je obranila naslov svjetskog prvaka. Njihov drugi naslov, drugi u nizu, šesta medalja na SP uopće. Bez greške su odradili SP, u nadigravanju sa Švedskom pokazali klasu i to je prevagnulo. Švedska se na postolje vratila nakon 20 godina kada je u Francuskoj isto bila srebrna.

Danci i Šveđani prvi put zajedno u jednom velikom finalu. Veliki rivali, dva tima koja su u povijesti odigrali najviše međusobnih susreta. Veliki rivalitet nosi uvijek i knap utakmice, a takva je bila i ova u Kairu.

Danci su bolje startali, preciznije Mikkel Hansen je bio nezaustavljiv i dao im početnu sigurnost. No, Šveđani su jako uporni, ne odustaju i imali su veliku prednost jer nisu mijenjali igrače na relaciji obrana – napad. A uvijek brza Danska mijenjala je dvojicu, Gidsela i Olsena u napadu za Mollgaarda i Lasse Andressona u obrani.

To je štimalo više nego dobro, no kada je u 22. minuti Saugstrup dobio drugo isključenje, situacija se bitno poremetila, tim više jer je zbog ozljede mišića u teren završio i Lasse Svan. Tako je Jakobsen usred utakmice bio primoran presložiti momčad, Oris je došao na mjesto Gidsela, Gidsel na krilo za Svana, a na crtu i u obranu umjesto napadački sjajnog Saugstrupa došao je Simon Hald. I baš je on s nekoliko promašaja dao Švedskoj priliku da se vrati u utakmicu, što su Šveđani naravno sjajno iskoristili. Solberg ni mijenja – obrana, njegove izmjene su samo igrač za igrača kao držanje visokog ritma. I Švedska je iz -2, došla na +2, ali su tada duplo isključenje napravili Frederik Petterssen i Lagergren, pa su to Danci uspjeli iskoristiti i s egalom otići na odmor.

Igrački i taktički od strane trenera jako dobra utakmica. Vidio se pritisak koji Šveđani rade na Saugstrupu ne bi li ga izbacili s tri isključenja, ali Nikolaj Jakobsen je ekspresno reagirao i čekao svojih pet minuta. Super mu je uletio Oris sa 4 briljantna gola i to je bio detalj s kojim su se Danci uspjeli držati čak i kada je Palicka obranio penal inače nepogrešivom Mikiju Hansenu.

Majstorski je Jakobsen i u nastavku rotirao svoje igrače, Hansena povukao desno, Holma uveo, vratio Saugstrupa, uveo i Zachariassena koji je napao Gottfridssona i sve to pomalo pretvorilo je Dansku na kraju sasvim zasluženo u dvostrukog svjetskog prvaka. Naravno, kao i uvijek kada je trebalo sve je završio fenomenalni Niklas Landin zaustavivši dvaput Lagergrena i zaključno Wannea sa 7 metara.

------------------------------------------------------------------------------------

DANSKA - ŠVEDSKA 26:24

DANSKA: N. Landin (14+1), Möller; M. Landin 1, Jakobsen, Zachariasen, Saugstrup 3, Svan Hansen, Möllgaard 2, Mensah 1, M. Hansen 7 (1), Olsen, Andersson 1, Oris 5, Holm 4, Gidsel 1, Hald Jensen. Izbornik: Nikolaj Jacobsen

ŠVEDSKA: Palicka (5+1), Aggefors (3); Carlsbogard 1, Darj 1, Jonsson, D. Pettersson 2, Wanne 5 (1), F. Pettersson 2, Claar 2, Pellas 2 (2), Lagergren 4, Gottfridsson 2, Edvardsson, Sandell 2, Chrinz 1, Lindskog. Izbornik: Glenn Solberg

LIVE PRIJENOS:

KRAJ UTAKMICE

59'- Jacobsen zabija s krila za +3

56'- Dajr zabija za nadu Švedske

53'- Nakon obrane iz prostora Danci su zaradili sedmerac kojeg je u pogodak pretvorio sjajni Mikell Hansen

51'- Mensah šalje bombu u gornji lijevi kut, a na drugoj strani odgovara Pettersson

49'- Claar nakon dužeg vremena zabija za Šveđane

48'- Saugstrup postiže svoj prvi podogak na utakmici, a Danska po prvi puta u susretu odlazi na +3

46'- Holm je trenutačno najbolji igrač Danske! Novi pogodak ovog puta šutom ispod ruke za +2 Danaca

45'- Tri pogotka u nizu za sjajnog Holma

42'- Novi pogodak za Holma, a Wanne na drugoj strani zabija iz sedmerca

41'- Wane Zabija s krila za Šveđane, a za Dansku iz iste pozicije Holm

40'- Claar je povukao kontru, pretčao čitavi teren i potom poslao bombu s devet metara za novo vodstvo Švedske, a s druge strane Hansen je neumoljiv

39'- Lagergren se sjajno oslobodio svog čuvara i zabio s crte, a na drugoj strani Nielsen postiže svoj peti pogodak na utakmici

37'- Hansen se uspio probiti na crtu i zabiti novi gol za Dance, a na drugoj strani pogodak postiže Lagergren

36'- Gottfridsson nakon solo akcije postiže svoj drugi pogodak na utakmici

34'- Landin zabija s lijevog krila za Dansku

33'- Danska je zaradila novo isključenje, a Šveđani to odmah koriste i vraćaju stvari na početak

32'- Dancima je prijetio pasivan napad, ali Hansen se diže na devet metara i zabija za Dansku

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

30'- Nielsen fenomenalnom golčinom u rašlje zabija posljednji pogodak u prvom dijelu

28'- Hald je potpuno neometan na crti promašio čitava vrata, Šveđani također na drugoj strani ne koriste svoj napad, a Danci zabijaju na prazan gol preko čitavog terena

27'- Chrintz zabija svoj prvi pogodak na utakmici i diže na novih +2 Švedske

27'- Sjajni 21-godišnji Gidsel zabija s desnog krila za Dansku

25'- Hansen nije iskoristio sedmerac, a odmah u idućem napadu Pettersson diže na +2 Švedske

23'- Šveđani poveli nakon pogreške Danske i brze kontre

23'- Danci će dvije minute imati igrača manje, Pelas je nakon prekršaja pogodio ponovno sa sedam metara

22'- Rapoloženi Nilsen ponovno postiže pogodak s crte, Danci imaju novo vodstvo! Igra se gol za gol

21'- Pellas iz sedmerca zabija za Švedsku

20'- Nielsen pogađa s crte za novo vodstvo Danske

18'- Nakon pogreške u napadu Danske, Švedska zabija na prazan gol, a odmah u idućem napadu izjendačava razultat u finalu

16'- Nielsen prvi puta na utakmici odvodi Dansku na +2

14'- Muče se Šveđani u posljednjih nekoliko napada i ne prolaze način kako svladati Landina

12'- Wanne zabija lijepi pogodak s lijevog krila

11'- Hansen šutom ispod ruke zabija za Dansku

10'- Gottfridsson bobom u rašlje za novo izjednačenje u Egiptu

8'- Mollgard nakon pogreške Šveđana i brze kontre zabija pogodak za Dansku

7'- Dva brza gola s jedne i druge strane za 4:4 u velikom finalu

6'- Sjajno je Švedska odigrala napad na krilo, ali brani Landin

5'- Jedan od najboljih igrača svijeta Mikkel Hansen postiže svoj drugi pogodak na utakmici

5'- Sandel zabija za Švedsku

4'- Nakon dva neiskorištena napada s jedne i druge strane Carlsbogard dovodi Švedsku u novo vodstvo, ali Hansen na drugoj srani zabija za Dance

2'- Jensen zabija na drugoj strani za Dansku

1'- Wanne je prvi napad Šveđana na utakmici pretvorio u pogodak

1'- Utakmica je počela!

10. svibanj 2024 07:18