Hrvatska je pokazala snagu protiv Finske

JOZO CABRAJA/KOLEKTIFF Jozo Cabraja/Kolektiff
JEDNOM NOGOM NA SP-U

Dominantna Hrvatska potpuno pregazila nemoćne Fince i stigla do uvjerljivog slavlja, Šego odličan na golu

Hrvatska je protiv Finske odiigrala prvu utakmicu europskog play-offa za Svjetsko prvenstvo.
Piše: SN, Hina, Dražen PinevićObjavljeno: 13. travanj 2022. 19:26

FINSKA - HRVATSKA 21:34 (9:16)

VAANTA Energia Arena. Gledatelja 2.000. Suci: Barysas i Petrusis (Litva)

FINSKA: Makela (14), Roslund; Lindberg 2, Henriksson 2, Fors, Gronmark 1, Hellander 1, Sundberg, Hammerberg, Syrjala 1, Granlund 5, Vanionpaa 1, Sakinen 1, Montonen 3, Karlsson 3, Nordlund. Izbornik: Ola Lindgren.

HRVATSKA: Šego (11+2), Kuzmanović (1); Marić, Duvnjak 1, Karačić 1, Maraš, Mamić 1, Cindrić 7, Matanović 2, Lučin 2, Jaganjac, Šušnja, Ćavar 4, Glavaš 8 (4), Klarica 3, Jelinić 5 (2). Izbornik: Hrvoje Horvat.

SEDMERCI: Finska 2 (0), Hrvatska 7 (6)

ISKLJUČENJA: Finska 8 minuta (Henriksson 8, 18, Sundberg 19, Nordlund 50), Hrvatska 2 minute (Ćavar 53)

IGRAČ UTAKMICE: Luka Cindrić

Baš ono što smo priželjkivali dobili smo od reprezentacije u prvom kvalifikacijskom susretu play offa za odlazak na SP koje će se dogodine igrati u Poljskoj i Švedskoj. Sigurna pobjeda, odličan pristup od samog starta i činjenica da se nitko u cijeloj priči nije ozlijedio.

Od samog starta se vidjelo da je Hrvatska u utakmici u kojoj je bila veliki favoriti pristupila ozbiljno. Nakon loših posljednjih izdanja to je bio minimum za očekivati, jer reprezentacija je imala i nekoliko iskusnih igrača. Jasno je izbornik Horvat postavio pravila igre, dobro je rotirao i sve se to na kraju prvih 30 minuta pretvorilo u ozbiljno vodstvo od sedam golova razlike.

Počeo je Horvat u 5-1 sa Duvnjakom koji je bio i lijevi vanjski kraj Cindrića. U napadu je igrao Marić, u obrani Šušnja, na desnom vanjskom u oba pravca Klarica. Bilo je očekivano da će Finci dosta griješiti, a jasno je da se u toj igri proslave krila, pa su Glavaš desno i Jelinić lijevo to dobro naplatili.

Nakon 15 minuta krenula je druga postava. Umjesto Cindrića Karačić, za Duvnjaka Lučin, u obrani za Šušnju Mamić, Jelinić je prešao u 5-1, a Šego je na golu jako dobro naplatio svoje veliko iskustvo i sve je to izgledalo vrlo pristojno. Kada smo se spustili u 6-0 ostali su u sredi Lučin i Mamić, kao prije njih Šušnja i Duvnjak. Na desnog vanjskog je došao Maraš, na desno krilo Matanović, jedino Jelinić nije izlazio.

Nisu Finci iskoristili dva sedmerca, zabili su devet golova, a ne bi ni toliko da odlično raspoložen nije bio lijevi bek Granlund kojeg je bilo dosta teško zaustaviti. No, to su bile sitnice u odnosu na konačni rezultat koji je u natjecateljskoj utakmici ipak najvažniji. Hrvatske j mogla voditi i više, no finski vratar Makela pokazao je djelić svog dobro znanog transa, pa je zaustavio Cindrića, Glavaša i Marića te razliku držao na pristojnoj razini.

Ono, najvažnije, Hrvatska je djelovala ozbiljno, baš onako kako smo svi priželjkivali nakon loših izdanja u posljednje vrijeme i to mora postati konstanta bez obzira tko joj stajao s druge strane.

Finci su drugi dio otvorili sa 2:0, jer bili smo nešto mekši u obrani koja nije stigla pokrpati napad. No, trajalo je kratko, brzo smo nastavili gdje smo stali u prvom dijelu. Prednost je rasla, pa je golom Mamića u 43. minuti došla do +10, što je bio neki nepostavljeni cilj na ovakvom dvoboju, Pokazali smo respekt za domaćina, ali oni ipak nemaju adekvatnu kvalitetu za ovu razinu natjecanja. No, uvijek je važno kada držiš do sebe i onoga što želiš, pa se ovakav start nakon Eura može ocijeniti vrlo pozitivnim. Priliku su dobili i Ćavar i Kuzmanović i Jaganjac koji su veći dio presjedili, prvi promašio i penal nakon što je preko cijelog terena zabio svoj prvi reprezentativni gol uopće.

Dosta smo pred kraj izrotirali, čak i ono što nije trebalo, pa je uz malo nereda u našoj igri vratar Makela pokupio malu seriju obrana i spasio domaćina od jako teškog poraza.

Nastup na SP treba potvrditi u subotu u 18.00 sati u Varaždinu kada ćemo ugostiti Fince. To će nakon +13 u Vaanti biti formalnost u kojoj nam treba samo ozbiljnost da svi sretni odu prema Uskrsu.

Mandić i Načinović na tribini

Horvat je na raspolaganju u Vaanti imao 18 igrača, pa su dvojica morala ostati na tribini za prvu utakmicu s Fincima. Očekivano Matej Mandić koji je manje branio u posljednje vrijeme, dok je zasluženo mjesto dobio uz Šegu Dominik Kuzmanović koji dobro brani u Nexeu. Drugi izostanak je očekivan, to je Veron Načinović pred kojim su prednost dobili Šušnja i Marić, ali i tri lijeva i tri srednja vanjska u sastavu. (drp)

Gotova je utakmica. Konačni rezultat je 34:21 za Hrvatsku koja je odigrala odličnu utakmicu na obje strane - čvrsto u obrani i raznovrsno u napadu. Uskoro opširnije...

21:34 Prvo Sakkinen, pa onda Matanović. Zapišimo da je i jednu obranu imao Kuzmanović na hrvatskom golu

20:33 Jelinić je realizirao sedmerac, a nakon što je Jaganjac ukrao jednu loptu imali smo priliku za +15. No, Jaganjac nije bio precizan, a na drugoj strani precizan je bio Henriksson

19:32 Ćavar je sada dobio isključenje, a Vainionppa je bio precizan. Ostalo je manje od sedam minuta do kraja utakmice

18:32 S jedne strane je preciza bio Henriksson, s druge, pogađate - Ćavar

17:31 Dao je sada Horvat priliku igračima s klupe. Najbolje ju je iskoristio Ćavar s nova dva gola pa mu je promašaj sedmerca odmah i zaboravljen

17:29 Sad je priliku iz sedmerca dobio Jelinić i realizirao je. Nakon što su Finci izgubili loptu u sljedećem napadu, Ćavar je bio precizan na prazan gol

17:27 Sad se igra gol za gol, a Hrvatska održava 10 pogodaka prednosti. Strijelci su, redom, bili Karlsson, Mamić, pa opet Karlsson te Klarica.

15:25 Evo nas i na deset pogodaka prednosti. Lijepu akciju odigrali su Klarica i Mamić koji ju je i završio

15:24 Siguran je Glavaš iz sedmeraca. Sedmerac je izborio Klarica, Finci su na vrata postavili Roslandera, ali ishod je bio isti - gol za Hrvatsku

Hrvatska je pokazala da je bolja momčad

15:23 Cindrić se lukavo probio na šet metara i postigao gol gotovo s lijevog krila, ali je brzo uzvratio Montonen

14:22 Lindberg je nakon time-outa s krila završio lijepu akciju Finaca

13:22 Prvo je Cindrić pogodio na prazan gol da bi uslijedila dva brza gola 'iz igre'. Prvo je precizan bio Montonen, zatim Klarica. Finski izbornik je zatražio time-out nakon 8 minuta i 23 sekunde u drugom poluvremenu

12:20 Novi sedmerac za Hrvatsku. Sada ga je izborio Marić, precizan je opet Glavaš

12:19 Cindrić! Lijepi šut sa 7 metara nisko, Makeli među noge

12:18 Opet je Duvnjak odlično našao Glavaša na krilu za 18:11 da bi na sličan način uzvratio Lindberg

11:17 Sedmerac za Hrvatsku je izborio Klarica, a precizan je bio Glavaš

11:16 Počeo je drugi dio utakmice. Finci su preko Vainionpae iskorsitili prvi napad, a nakon što je udarac Klarice zaustavila vratnica, a Glavaš nagazio liniju za šest metara u sljedećem pokušaju, Granlund je smanjio na pet razlike

Gotovo je poluvrijeme! Finci nisu uspjeli iskoristiti posljednji napad pa je ostao rezultat 16:9 za Hrvatsku. 'Kauboji' igraju dobro, čvrsto u obrani koja je donijela dosta lakih golova na drugoj strani.

9:16 I Karačić se upisao u listu strijelaca nakon svojeg karakterističnog proboja na šest metara

9:15 Nakon što je Granlund postigao gol za 9:15, uslijedilo je nekoliko loše odigranih napada s obje strane, pa je Horvat minutu i 12 sekundi prije kraja poluvremena zatražio time-out.

8:15 Dva brza gola Hrvatske. Jelinić i Lučin su bili precizni za velikih sedam golova prednosti.

8:13 Ipak se našao netko tko će savladati Šegu. To je Gronmark koji je bio precizan sa šest metara.

Imali su Finci još jedan sedmerac. Šego je očito unio strah u kosti Fincima jer je Sakkinen pogodio vrh grede umjesto gola.

Razbranio se Šego. Sada je u razmaku od samo par sekundi obranio udarce Granlunda i Forssa s time da je ovaj drugi bio sa šest metara, bez obrane oko njega.

Tražio je finski izbornik time-out, u napadu nakon toga dobio sedmerac, ali je Šego bio bolji od Helandera te mu je obranio udarac

Marin Šego (arhivska fotografija)

ANTE CIZMIC/CROPIX Cropix

7:13 Igrali su Finci u napadu '5 na 6', s igračem umjesto jednog vratara, ali su svejedno bili nemoćni. Matanović je na drugoj strani berzo realizirao hrvatski napad za odlazak na najveću prednost na utakmici.

7:12 Henriksson je zaslužio isključenje zbog grubog sprečavanja pokušaja našeg brzog napada, Klarica je brzo postigao gol za povratak na plus 5, a Finska je u istoj akciji ostala bez još jednog igrača nakon isključenja Sundberga

7:11 Javio se i Lučin lijepim golom

7:10 Klarica je umjesto u vrata pogodio u gredu, a Granlund je iskoristio činjenicu da nismo do kraja postavili obranu za povrataj Finske na -3

6:10 Imao je Glavaš 'čisti' kontranapad za +6, ali mu je udarac obranio Makela, a na drugoj strani je stigla kazna od strane Helandera

Filip Glavaš je igro odlično protiv Finske

5:10 Opet dobra obrana Hrvatske, opet lagani pogodak. Kontranapad je sada realizirao Cindrić

5:9 Lijepi ulazak Sryale s krila za 5:8, ali na drugoj strani uzvraća Duvnjak koji je imao i sreće jer se lopta od bloka odbila i promijenila smjer te prevarila vratara

4:8 Finska nije bila precizna u dva uzastopna napada. Prvi put ih nismo kaznili, ali drugi jesmo preko kontre koju je realizirao Glavaš

4:7 Nekoliko lijepih minuta u igri Hrvatske. Jako dobra igra u obrani dovela je do lakih golova iz kontre, a imali smo i sedmerac kojeg je realizirao Glavaš.

3:4 Brzo su sada padali golovi. Granlund, pa Glavaš pa opet Granlund

1:3 Nakon što je Montonen smanjio zaostatak, Jelinić je vratio na +2. Dobro je počela Hrvatska ovu utakmicu. U prvih 6 minuta vidjeli smo dobru obranu i raznovrsnu realizaciju

0:2 Čvrsto je krenula Hrvatska u obrani, nismo dozvolili Fincima da upute ozbiljan udarac u prvom napadu, a na drugoj strani je Glavaš realizirao asistenciju Duvnjaka. Mogli smo imati i 3:0, ali je Makela obranio udarac Cindrića

0:1 Krenula je utakmica, a Hrvatska je povela odmah u prvom napadu. Strijelac je bio Cindrić.

03. svibanj 2024 19:20