Od poljoprivrede se može živjeti: pivarski ječam postao hit poljoprivredna kultura

 

Često slušamo da se u domaćim prehrambenim proizvodima koristi sušeno voće ili povrće iz drugih zemalja, dok hrvatski proizvođači naglašavaju da nemaju kome prodati plodove svoga rada. No, čini se kako se stvari ipak polako mijenjaju. Poljoprivrednici se sve više okreću kulturama koje nude veće profite te za čiju su sirovinu zainteresirane hrvatske kompanije. Jedan od svijetlih primjera je proizvodnja pivarskog ječma koja konstantno raste, prvenstveno zbog činjenice da se ječmeni slad koristi za proizvodnju domaćeg piva. Zbog svega toga pivarski ječam polako postaje domaća hit poljoprivredna kultura. Ta kultura spada u kategoriju tradicionalnih na našem području, poput pšenice. No, razliku od pšenice, cijena ječma je, ovisno o sorti, od 5 do 20 posto veća, dok je žetva nešto ranije što znači i raniji novac koji poljoprivrednicima stiže od otkupa.

Uzgojem pivarskog ječma zadovoljan je i Matija Brkanac iz Bodovaljaca koji na vlastitom primjeru dokazuje da se od uzgoja pivarskog ječma može zaraditi. Iz vlastitog sam iskustva uvidio da uzgoj pivarskog ječma može osigurati zaradu s kojom možemo normalno uzdržavati svoju obitelj. Naravno, pritom je potrebno osigurati najvišu razinu kvalitete, a nju su prepoznali neki domaći prerađivači i proizvođači. Tako se za proizvodnju Karlovačkog piva koristi slad proizveden od najboljeg domaćeg ječma. Za domaću bi poljoprivredu bilo iznimno korisno kada bi i drugi prerađivači pratili primjer Karlovačkog te više koristili domaće sastojke u svojim proizvodima, istaknuo je Matija Brkanac, inače diplomirani inženjer strojarstva koji se već godinama bavi poljoprivredom.

Sve količine pivarskog ječma sigurno otkupljuje PPK iz Nove Gradiške. Siguran otkup omogućuje i suradnja s Karlovačkim i kompanijom HEINEKEN Hrvatska. PPK-ov direktor Danko Vincetić ističe kako je 2017. najbolja godina otkad ugovaraju proizvodnju. Žetva pivarskog ječma je gotova i mogu s ponosom istaknuti kako ćemo ove godine otkupiti rekordnih 65.000 tona. Prinosi su iznimno dobri jer naš tim organizira, ugovara i tehnološki prati cijelu proizvodnju. S pivovarom iz Karlovca pokrenuli smo i Klub proizvođača ječma Karlovačko, kroz koji okupljamo primarne proizvođače te im nudimo cjelokupnu i cjelogodišnju stručnu podršku. Rezultati tog rada vidljivi su kroz sve veći broj hektara na kojima je u našoj zemlji posađen pivarski ječam, rekao je Vincetić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 16:23