MENTALNO VRTLARENJE

Jeste li znali da vaš mozak ima nešto poput tipke 'Delete'? Doznajte kako je upotrijebiti

Ilustracija
 Stock fotografija / iStock
Za proces čišćenja odnosno krunjenja sinaptičkih veza ključan je san jer tada mozak čisti sam sebe. Tijekom sna stanice u mozgu se smanje za 60 posto kako bi napravile mjesta za glija stanice da počiste otpad koji se nakupio.

Ljudski mozak na fascinantan način pravi prostor da bi izgradio nove i jače poveznice kako bismo mogli naučiti više.

Što više koristite određene neuronske sklopke, one postaju jače. To je razlog zašto je ponavljanje majka znanja. Što više vježbate neki glazbeni instrument ili govorite neki strani jezik te sklopke postaju snažnije.

Godinama je ovo bio fokus kod učenja novih stvari, no kako piše Fast Company, mogućnost učenja sastoji se od puno više komponenti od samo jačanja neuronskih veza. Međutim, još važnije od toga je mogućnost čovjeka da razgradi stare veze. Taj se proces zove 'sinaptičko krunjenje'.

Naš je mozak poput vrta, ali umjesto uzgajanja voća, povrća i cvijeća, čovjek uzgaja sinaptičke veze između neurona. Tim vezama putuju neurotransmiteri kao što su dopamin, serotonin i drugi.

U našem najvrednijem vrtu, našem mozgu, glija stanice su vrtlari jer djeluju na način da ubrzavaju signale između određenih neurona. No, druge glija stanice djeluju kao čistači smeća - one plijeve korove, ubijaju štetočine i grabljaju mrtvo lišće. Mikroglija stanice krune vaše sinaptičke veze.

Na pitanje kako se određuje koje sinaptičke veze treba očistiti znanstvenici još uvijek traže odgovor, no zna se da one veze koje se manje koriste prije ili kasnije budu označene proteinom C1q. Kada mikroglija stanice detektiraju taj protein one ili unište ili okrune tu sinapsu. Na taj način mozak pravi prostor za nove i snažnije poveznice.

Za proces čišćenja odnosno krunjenja sinaptičkih veza ključan je san jer tada mozak čisti sam sebe. Tijekom sna stanice u mozgu se smanje za 60 posto kako bi napravile mjesta za glija stanice da počiste otpad koji se nakupio.

Upravo iz tog razloga su kratkotrajne pauze koje uključuju san toliko pozitivne za kognitivne sposobnosti čovjeka. Drijemanje od 10 do 20 minuta daje mikroglija stanicama šansu da dođu i počiste neke neiskorištene poveznice.

Intenzivni kognitivni rad bez adekvatne količine sna je kao prolazak kroz džunglu s mačetom. Raslinje je svuda, sporo hodate i brzo se umorite.

Prilikom odlučivanja što ćete obrisati iz mozga morate voditi računa o tome o čemu razmišljate jer će upravo one sinapse koje stalno koristite redovito dobijati vodu i kisik dok će one koje ne koristite biti označene i bačene u smeće.

Ako jako puno vremena provodite razmišljajući o teorijama zavjere ili Igri prijestolja, te će sinapse biti ekstra jake. Ako ne posvećujete vrijeme novom projektu na poslu tada ćete biti slab inovator i neće biti vrijedan član tima. Tako da, ako želite iskoristiti puni potencijal vašeg mozga, razmišljajte o stvarima do kojih vam je stalo, a vrtlari u vašem mozgu će odraditi sve ostalo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. travanj 2024 05:24