Britanski inspektori za zaštitu okoliša pokrenuli su istragu nakon što je more na plaže sjeveroistočne Engleske izbacilo tisuće mrtvih morskih stvorenja. Sharon Bell, stanovnica mjesta Marske-by-the-Sea, rekla je za CNN kako je u posljednjih nekoliko tjedana pri svakodnevnoj šetnji plažom u blizini svoje kuće vidjela da se na obali "stalno nakupljaju rakovi s mekim školjkama".
Bell je rekla da je u ponedjeljak ujutro otišla na plažu te da je ostala šokirana kad je vidjela "morske alge nagomilane u tolikoj količini da su dosezale razinu njenog struka".
- Morske alge bile su nakrcane tisućama mrtvih i živih rakova, svih vrsta, a među njima je bilo i jastoga - tvrdi Sharon Bell.
Dodala je da je ponovno u srijedu otišla na plažu te da je ugledala još više mrtvih morskih životinja, a dočekao ju je i smrad koji je opisala "apsolutno užasnim", jer su se hrpe mrtvih rakova počele "razgrađivati".
Britanska agencija za okoliš rekla je CNN-u da surađuje s Centrom za okoliš, ribarstvo i akvakulturu te Upravom za očuvanje ribarstva sjeveroistočne obale kako bi istražili zašto su stotine mrtvih rakova odbačeni na obalu uz ušće Tees i na obližnjim plažama.
- Uzorci vode, sedimenta, dagnji i rakova prikupljeni su te su poslani na analizu kako bi se razmotrilo je li zagađenje moglo pridonijeti smrti životinja - rekao je Jacob Young, glasnogovornik Agencije za okoliš CNN-u. Young, koji u britanskom parlamentu predstavlja primorski gradić Redca, u nedjelju je na Twitteru napisao da je ovaj slučaj "duboko zabrinjavajuć".
Bell je rekla da su ona i njezin suprug proveli više od četiri sata pokušavajući u vodu vratiti što više rakova koji su još bili živi i zarobljeni u algama.
- Porazno je vidjeti ih kako leže tamo - rekla je.
- Ovo sve je vrlo tužno jer je ovo područje zapravo vrlo lijepo i pogodno za život - kaže Bell i dodaje kako se nada da će mještani dobiti potrebne odgovore.
- Ako je riječ o incidentu za koji je zaslužan čovjek, onda moramo biti sigurni da se to više neće ponoviti - zaključila je.
Katastrofa prouzročena istjecanjem nafte iz tankera Erika, koja se dogodila 1999., potaknula je EU da ojača svoju ulogu u području pomorske sigurnosti i onečišćenja mora uspostavom Europske agencije za pomorsku sigurnost (EMSA) koja je, među ostalim zadaćama, odgovorna za sprečavanje i odgovor na onečišćenja s brodova, kao i za odgovor na onečišćenje mora uzrokovano naftnim i plinskim postrojenjima.
U svojoj Rezoluciji o međunarodnom upravljanju oceanima iz 2018. Parlament je naglasio „da je za stvaranje održivog pomorskog gospodarstva i smanjenje pritisaka na morski okoliš potrebno djelovanje u pogledu klimatskih promjena, onečišćenja mora i oceana koje dolazi s kopna, onečišćenja mora i eutrofikacije, zaštite, očuvanja i obnove morskih ekosustava i bioraznolikosti te održivog korištenja morskih resursa”.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....