NAKON DVA PRODUŽETKA

Repešini košarkaši ostvarili su sedmu uzastopnu pobjedu na Eurobasketu i izborili četvrtfinale u četvrtak protiv Ukrajine
 Aleš Fevžer/CROPIX

Hrvatska je u drugom produžetku iščupala pobjedu protiv Grčke (92-88) i izborila se da u četvrtfinalu u četvrtak igra protiv, na papiru, najslabijeg suparnika Ukrajine. Grč protiv i u 'glavama već pobijeđena utakmica' natjerali su igrače na produženi radni dan. U posljednjem produžetku junak je bio Bogdanović sa šest koševa.

Film 'Hrvatska – Grčka' nije se razvijao po željenom scenariju. Hrvatska će agresijom zarana otići na veću razliku i demoralizirani Grci prestat će igrati košarku. I treću utakmicu zaredom Hrvatska je imala problema sa šutom. U prvoj četvrtfini pogodili su sedam od 18 lopti i rezultat 16-17 je bio poklon Hrvatskoj.

Slično kao i na poluvremenu utakmice protiv Italije. Letargija umjesto punog ulaska u utakmicu. Repeša je uoči utakmice najavio da će utakmicu koristiti i za više rotacija, ali iznenađenje je bilo da je već početkom druge četvrtine zaigrao Ante Delaš. Zamijenio je Ukića i čuvao jednog od najboljeg europskih bekova Vassilisa Spanoulisa. Nije dugo trebalo da ga Grk prvi put probije.

Dok se na toj poziciji vodio Panathinaikos- Olympiacosov dvoboj Ukić-Spanoulis, grčki košarkaš nije dominirao. Prije starijeg brata Delaša minutažu je dobio Lukša Andrić i puno ju bolje iskoristio. Zamijenio je Luku Žorića koji je morao na brzinsko šivanje razbijene arkade. Andrić je za osam minuta prvog poluvremena postigao šest koševa.

Rezultatski priključak u prvom poluvremenu održavao je Dontaye Draper koji je postigao devet uzastopnih hrvatskih koševa. Pred kraj poluvremena pridružio mu se nakratko i Bogdanović te je Repešino savjetovanje s igračima nastupilo kod rezultata 36-34.

- Moja je greška, i to javno priznajem, što smo igrali produžetke jer u zadnjem grčkom napadu u regularnom dijelu nisam htio raditi prekršaj kod tri razlike za nas. Htio sam pokazati da se možemo obraniti bez faula, ali je Zisis zabio iznimno tešku tricu za izjednačenje. Nema više laganih protivnika, a to sigurno nije ni Ukrajina. Oni su atletski iznimno moćna momčad o kojoj sve znamo. Prihvaćamo ulogu favorita u tom četvrtfinalnom dvoboju, rekao je izbornik.

Početak drugog poluvremena ponovno je zabrinuo navijače. Bouroussis i Spanoulis donijeli su grčkoj reprezentaciji vodstvo od tri koša (38-41), ali onda se i napadački probudio Ante Tomić. U manje od tri minute postigao je osam koševa, do toga ih je šest bilo u hrvatskoj seriji 8-0. Navijači, koje je ranije katkada znao iznervirati, prepoznali su tko je držao Hrvatsku na vodi u tim trenucima i skandirali 'Ante Tomić!'.

Da su znali kako će odigrati produžetak vjerojatno se ne bi oglasili na takav način. Realiziravši dodatno slobodno bacanje poveli smo 46-41. Bio je to trenutak za prelomiti utakmicu, ali Hrvatska to rijetko radi iz prvog pokušaja. Četvrtinu je otvorio Žorić zakucavanjem kojim je naplatio frustracije iz ranijeg dijela utakmice. Bio mu je to prvi koš, a imao je i obrambenih propusta. Zahvaljujući njegovim koševima, Rudežovom tricom i dvicom Drapera Hrvatska povela sa 62-59 pet i pol minuta prije kraja utakmice.

Na tren se probudio i Ukić. 'Sirena' je opet bila na njegovoj strani i tricom vraća Hrvatsku na 65-63, kasnije pod faulom zabija i za 67-65. Markota hvata loptu u obrani, Bojan pod košem pogađa, odlična obrana Hrvatske, izbijena lopta iz ruku Bogdanoviću, koš Bouroussisa, jedno slobodno bacanje Tomića, trica Zisisa deset sekundi prije kraja te loš posljednji napad Ukića završne su sekvence još jednog hrvatskog trilera na Europskom prvenstvu.

Otišlo se u prvi produžetak. Tomić je u njemu slabo branio, promašio dva slobodna bacanja, popio blokadu od Kaimakoglua, ali je stvar izvukao Bogdanović pogodivši 25 sekundi prije isteka dionice tricu za 77-77 i, nakon što smo se obranili od Zisisa, novi produžetak u kojem su Grci bili bez Spanoulisa koji je u 42. minuti dobio petu osobnu pogrešku. *

UŽIVO: HRVATSKA - GRČKA

KRAJ UTAKMICE! HRVATSKA U ČETVRTFINALU IGRA PROTIV UKRAJINE.

Bogdanović je pogodio bacanja, čini se da je gotovo.

Draper pogađa za vodstvo, a Zizis promašuje!

Nevjerojatno, Grci su napravili seriju 7-0 i izjednačili.

Trica Rudeža, ali Grci odmah uzvraćaju...

Bogdanović je otvorio s šest koševa.

Drugi produžetak:

Obranili smo se, slijedi još jedan produžetak!

Bogdanović je preko ruke pogodio tricu za izjednačenje!

Hrvatska je pred porazom, -3 manje od minute do kraja.

Kaimakoglu zabija pet poena u produžetku...

Spanoulis je zaradio petu osobnu pogrešku.

Bogdanović je pogodio za vodstvo.

Produžetak:

Ukić je pogriješio u zadnjem napadu, igrat će se produžeci.

Naši nisu radili prekršaj, a Zizis je pogodio tricu!

Tomić je pogodio jedno slobodno bacanje, Grčka ima zadnji napad.

Bogdanović diže na četiri razlike!

Ukić je u zadnjoj sekundi napada pogodio tricu, ali je opet smanjio Bourousis.

Pet minuta je do kraja utakmice.

Luka Žorić je ušao u mini-seriju, Hrvatska je povezala dva koša u nizu.

Konačno trica Rudeža.

Dobra vijest - četvrta osobna pogreška Spanoulisa.

Bourousis je izjednačio tricom preko ruke...

Luka Žorić je konačno pronašao put do koša.

Četvrta četvrtina:

Roko Ukić ponovno pogađa u zadnjoj sekundi.

Hrvatska ne može do koša, a i suci su nas počeli masakrirati.

Grčka se drži samo zahvaljući Spanoulisu...

Hrvatska je promašila tri relativno lagana napada, možda je to bila prilika za prelomiti utakmicu...

Briljantan koš Darija Šarića!

Problem je što je Hrvatska opet u bonusu, a Grci ne promašuju slobodna bacanja.

Hrvatska zahvaljujući Tomiću radi seriju 10-0 i vraća vodstvo!

Hrvatska zabija nakon dvije i pol minute (Tomić).

Razigrava se i Spanoulis.

Grci su otvorili drugo poluvrijeme s 3-0.

Treća četvrtina:

Tomić u zadnjoj sekundi poluvremena vraća Hrvatskoj vodstvo!

Pet poena Bogdanovića zaredom!

Već tri puta nam se dogodilo da su nam šuteri nagazili liniju za tricu... Ipak, glavno je da ulazi.

Grci su se odlijepili na pet koševa prednosti.

Vratio se Ukić i odmah asistirao Andriću.

Repeša je ispremješao cijelu petorku i to su Grci kaznili. Na parketu su A. Delaš, Andrić, Šarić, Rudež i Draper.

Hrvatska je vrlo rano iskoristila bonus...

Lukša Andrić je zaustavio seriju Drapera, ode Hrvatska na +4.

Draper je u neviđenoj seriji, ali nikako se ne možemo odvojiti.

Draper je ušao sjajno u utakmicu. Zabio je 7 koševa u nizu.

Druga četvrtina:

Grci vode, a da nisu odigrali ništa posebno... Dojam je da Hrvatska ovu utakmicu mora dobiti.

Roko Ukić je zabio već sedam poena.

Grci vraćaju vodstvo nakon serije slobodnih bacanja.

Bojan Bogdanović se zahuktava, Hrvatska opet vodi.

Nevjerojatno je koliko se griješi na početku utakmice. Ukić je razbio tu seriju...

Promašili smo nekloliko otvorenih šuteva, što je kaznio Bourousiss.

Utakmicu je tricom otvorio Simon.

Prva četvrtina:

Lokuas Mavrokefalidis zadobio je rupturu mišića i već je u Ateni na oporavku, a Kostas Papanikolaou ozlijedio je lijevi gležanj u drugom poluvremenu protiv Slovenije i njega čeka desetak dana stanke.

Mavrokefalidis je jedina grčka opcija na poziciji centra za stvoriti dubinu u igri, a Papanikolaou je prvo krilo. Usput, na laganije ozljede se u grčkoj vrsti žale Spanoulis i Bourousiss.

18. svibanj 2024 11:10