SPEKTAKL U LONDONU

Prvi put u povijesti Kupa/Lige prvaka u finalu će igrati dva kluba iz istog grada

U Lisabonu 24. svibnja na stadionu Luz bit će to španjolski, ali i po prvi put u povijesti, jedan gradski, madridski finale: Real Madrid - Atletico Madrid. Nikad dosad tako nešto nije se dogodilo: da o naslovu europskog prvaka odlučuje meč dva kluba iz istog grada. Ako je jedna stvar izvjesna onda je to da će velikih pehar sa ušima završiti u Madridu...

Kad smo već kod statistike i brojki: "atletičarima" je ovo prvo finale poslije 40 godina; 1974. godine u finalu tadašnjeg Kupa prvaka pobijedio ih je minhenski Bayern. "Los Indios", Indijanci, igrat će protiv svojih najljućih rivala, Los Blancosa, Bijelaca, koji pak idu po svoju desetu titulu prvaka Europe.

Kakav će to biti obračun na Luzu!? Jose Mourinho nije uspio doći u priliku da uzme treću europsku krunu (prvak je bio s Portom i Inter), morao je stisnuti ruku i čestitati Diegu Simeoneu, autoru Atleticova mirakula, Argentinac ima na dohvat ruke i Ligu prvaka (prvi put) i Primeru (deseti naslov u povijesti kluba).

Nije počelo obećavajuće za momčad iz Madrida. Koke je zatresao gredu odmah na početku, ali je prvi gol zabio Chelsea. Učinio je to Fernando Torres. To je mogla biti sjajna priča. Torres je zabio klubu u kojem je ponikao, zato nije ni slavio gol. Prošle nedjelje Torres je vješto eskivirao da zabije Liverpoolu (asistirao je Willianu), a sad je u 36. minuti utakmice na asistenciju drugog Španjolca Azpilicuete pogodio mrežu Courtoisa.

San Chelsea o ulasku u finale trajao je samo osam minuta. Atletico je vratio rezultatski egal do poluvremena (gol Adriana u 44. minuti) i to je umnogome odredilo događanja u nastavku. Grubo je kiksala obrana Chelsea. Lopta je šetala po kaznenom prostoru od Tiaga do Juanfrana da bi zabio Adrian.

Poslije toga nakon šanse Terryja (sjajno obranio Courtois) utakmicu je prelomio penal koji je skrivio Samuel Eto'o na Diegu Costi. Rođeni Brazilac kojeg ćemo u Brazilu gledati u dresu Španjolske zabio je s 11 metara, iako je dugo trajala ta njegova priprema za izvođenje najstrože kazne, a nikako loptu nije uspio postaviti na pravo mjesto.

Chelsea nije imao snage za odgovor. Mourinhova momčad se raspala, već je bilo kasno kad je ušao Demba Ba, a Atletico je bio puno bolji pa su i treći gol zabili po istom receptu, i opet pored neodlučne obrane "plavih", krenulo je od Tiaga, centrirao je Juanfran, a Arda Turan je otprve udarcem glavom pogodio prečku, a iz popravnog je nogom pogodio mrežu za konačnih 3-1.

CHELSEA - ATLETICO 1-3 (Torres 36/ Adrian Lopes 44, Diego Costa 60-11, Arda Turan 72)

KRAJ UTAKMICE

90. minuta - Hazard se našao oči u oči s Courtoisom, no vratar Atletica je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik

80. minuta - Chelseaju se ovo vjerojatno nikada nije dogodilo. Atletico se na Stamford Bridgeu poigrava sa Mourinhovom momčadi

78. minuta - Pokušaj Filipea Luisa sjajno brani Schwarzer

76. minuta - Ozlijeđeni Diego Costa izlazi iz igre

GOOOOL 72.minuta - Juanfran je centrirao, a Arda Turan je glavom uzdrmao vratnicu. Odbijena lopta vratila se Turččinu koji zabija za 3-1

67. minuta - Demba Ba je ušao umjesto Torresa

64. minuta - David Luiz je pogodio vratnicu

GOOOOL 60. minuta - Eto'o je srušio Costu u 16-tercu, a talijanski sudac je pokazao na bijelu točku. Costa je neumoljiv. Brazilac sa španjolskom putovnicom zakucao je loptu pod prečku

54. minuta - Vratari briljiraju u nastavku. Courtois je briljantno obranio udarac Terrya sa pet metara

52. minuta - Udarac Tiaga brani Schwarzer

51. minuta - Mourinho se odlučio na ofenzivu. Eto'o je ušao umjesto Colea

47. minuta - Već u prvoj akciji u nastavku Atletico je umalo poveo. Sjajan volej Arde brani Schwarzer

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

GOOOOL 44. minuta - Dugo je trajala akcija gostiju. Koke je centrirao u kazneni prostor, a Juanfran na drugoj vratnici vraća u peterac. Na Adriana Lopesa nitko nije pazio i napadač Atletica zakucao je loptu u mrežu

41. minute - Na ubačaj Kokea glavom puca Adrian Lopes, no Schwarzer je na mjestu

GOOOOL 36. minuta - Willian je prošao Godina i Filipe Luis na lijevoj strani i kratko gurnuo za Azpilicueta koji iz prve ubacuje u šesnaesterac, a Torres svom bivšem kluba zabija za vodstvo Chelseaja

31. minuta - Ponovno je Koke izveo slobodan udarac, no umjesto očekivanog centaršuta Španjolac je uputio direktan udarac na vrata, a Terry je pravovremenom reakcijom spasio Chelsea

30. minuta - Cahill je zaradio žuti karton zbog prekršaja na Diegu Costi

23. minuta - Pokušaj škaricama Davida Luiza otišao je tik uz vratnicu

19. minuta - Još jednom prijeti raspoloženi Costa. Ovoga puta je njegov udarac blokirao Cahill

16. minuta - Diego Costa izvrtio je Colea na desnoj strani i ušao u 16-terac domaćina. Brazilčev udarac u posljednjem trenutku blokirao je Terry

15. minuta - Slobodan udarac za Chelsea sa 20 metara izveo je Willian, no njegov udarac otišao je preko vratnice

12. minuta - Igra se očekivano. Čvrsto i uglavnom između dva šesnaesterca

5. minuta - Koke je izveo korner, a obrana Engleza mu je glavom vratila loptu. Veznjak Atletica ponovno je uputio udarac, no ovoga puta pucao je direktno na vrata Schwarzer. Australskog vratara spasila je vratnica

UTAKMICA JE POČELA

Mourinho je odlučio kako su Terry i Hazard spremni za dvoboj. Vratar Cech nije niti na klupi za rezerve. Turčin Arda Turan također kreće od početka

Chelsea: Schwarzer; Ivanović, Cahill, Terry, Cole; David Luiz, Azpilicueta; Ramires, Willian, Hazard; Torres

Atletico Madrid: Courtois; Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis; Mario Suarez, Tiago, Adrian, Koke, Arda; Diego Costa

30. travanj 2024 16:08