LJUDI U CRNOM

NIJEMCI BIJESNI 'Suci poput Strahonje ne zaslužuju Ligu prvaka... Izbacite ih odmah!'

Ipak, za kiks večeri su se pobrinuli talijanski suci koji nisu vidjeli čak četiri igrača Schalkea u zaleđu
 Željko Hajdinjak/CROPIX

Relativno mirna jesen u Ligi prvaka u pogledu suđenja upropaštena je kaotičnom posljednjom večeri u kojoj su ljudi sa zviždaljkama izravno krojili rezultate i gotovo odlučivali o putnicima u drugi krug.

Nikada u povijesti natjecanja u jednom kolu nije podijeljeno devet crvenih kartona. Jednu trećinu te kvote u utorak je ispunila momčad Anderlechta, koja je dvoboj protiv Olympiacosa dočekala s osmoricom na terenu, a iste je večeri dva isključenja pokupio moskovski CSKA.

Dan kasnije, iz utakmica su redom eliminirani igrači Milana, Basela, Marseillea i Arsenala. Crveni kartoni nisu, međutim, glavni razlog zbog kojeg se jučer pričalo o suđenju. Pojedini su suci, među njima i Hrvati, donosili katastrofalne odluke.

Nepostojeće isključenje

Autor najgoreg kiksa je talijanski tim predvođen Paolom Tagliaventom koji je vodio utakmicu Schalke - Basel (2-0). Dvoboj je odlučivao o putniku u osminu finala; da je završilo remijem, dalje bi išla švicarska momčad.

Gostima je u 31. minuti u vrlo dvojbenoj situaciji isključen bugarski branič Ivan Ivanov, no ono što je uslijedilo ne viđa se ni na travnjacima lokalnih liga. Prilikom drugog pogotka Joela Matipa u 57. minuti, obrana Basela je Schalkeove igrače uspješno uhvatila u ofsajd-zamku, ali pomoćni sudac nije dignuo zastavicu. Snimka je pokazala da su četvorica igrača bila u nedozvoljenoj poziciji!

- I sâm sam bio iznenađen. Stao sam, pogledao pomoćnika i vidio da nije ništa pokazao. Što mi je preostalo nego da zabijem pogodak - izjavio je strijelac Matip.

Baselov Valentin Stocker nije mogao vjerovati na koji je način završila njihova avantura u Ligi prvaka.

- Izgledalo je kao da su se svi urotili protiv nas i ne žele da idemo dalje. Crveni karton je definitivno bio presudan trenutak, a onda je uslijedio i taj nepostojeći gol. Ovo je gorka pilula za progutati, ali moramo se pomiriti s činjenicom da nas više nema u turniru - rekao je Stocker.

Pogreška Krmara

Švicarski Blick je u naslovu ponudio jasan komentar suđenja: “Skandalozne odluke u porazu od Schalkea”.

Nije se proslavila ni hrvatska ekipa predvođena Marijom Strahonjom koja je sudila okršaj Marseillea i Borussije Dortmund (1-2). Strahonja je u prvom poluvremenu u roku od tri minute pokazao dva žuta kartona domaćem napadaču Dimitriju Payetu, od kojih je drugi bio zbog simuliranja, te time uvelike olakšao posao Nijemcima. Bio je to samo početak nesretne večeri jer je u nastavku uslijedila “kompenzacija”. Marseilleov igrač Souleymane Diawara zabio je pogodak iz čistog zaleđa, što je propustio signalizirati pomoćnik Ivan Krmar.

- To je dramatično promijenilo tijek igre. Suludo je da to nisu vidjeli ni linijski sudac, a ni glavni koji je bio udaljen jedva pet metara - izjavio je Borussijin trener Jürgen Klopp.

Ni tu nije bio kraj kontroverzama. Taman prije nego što je Borussia zabila pobjednički gol, Lewandowski pao je u šesnaestercu, a Strahonja je umjesto jedanaesterca svirao prekršaj u napadu. Kada je Klopp vidio situaciju, počeo se smijati.

- Da sam tijekom utakmice vidio što se dogodilo, ne bih ostao tako miran...

Ajax se žali na Webba

Njemački je Bild sve pogreške sumirao opaskom da “neki suci očito ne zaslužuju svojih 5000 eura plaće” i poručio Uefi da hitno revidira svoje sudačke liste.

“Sreća je što je za naše klubove sve završilo dobro, no sigurni smo u jednu stvar - ove suce i njihove pomoćnike definitivno ne želimo u nokaut fazi”, zaključuju.

Na arbitra su se, naposljetku, žalili i u Ajaxu, bez obzira što je Milan 70 minuta igrao s desetoricom. Frank de Boer tvrdi da je Howard Webb trebao kazniti “teatralno simuliranje” domaćina.

21. svibanj 2024 18:33