REFERENDUM O BRAKU

UDRUGE KONTRA, RIŠPET I ŽENSKA MREŽA HRVATSKE 'Vlada ne štiti ljudska prava manjina'

Zagreb, 160612.Zagreb Gay Pride.Sudionici ovogodisnjeg, 11. po redu Zagreb Gay Pridea okupili su se na Trgu zrtava fasizma, odakle ce u Povorci ponosa proci ulicama u centru metropole.Tema ovogodisnjeg okupljanja je LGBT obitelj, a slogan dogadjanja je "Imamo obitelj! Tisucljetni hrvatski san".Na slici: sudionici parade na Trgu zrtava fasizma.Foto: Damjan Tadic / CROPIX
 Damjan Tadić / CROPIX

ZAGREB - Udruge Kontra, Rišpet i Ženska mreža Hrvatske danas su od saborskih odbora za ravnopravnost spolova te ljudska prava i prava nacionalnih manjina zatražili da Saboru predlože da odmah Ustavnom sudu uputi prijedlog za ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja koje predlaže inicijativa U ime obitelji , ističući da se o pitanjima ljudskih prava ne smije odlučivati na referendumu.

Udruge u zajedničkom priopćenju ističu kako moguće raspisivanje referenduma po kojemu bi se u Ustavu brak definirao kao zajednica muškarca i žene zadire u područje ljudskih prava.

No, upozoravaju, unatoč tomu što su članovi Vlade i predstavnici SDP-a kroz svoje izjave u javnosti pokazali kako su svjesni da se o pitanjima ljudskih prava ne bi nikada trebalo odlučivati na referendumu, Vlada je, tvrde, odbila zaštititi prava manjina.

Podsjećaju i na izjavu prve potpredsjednice Vlade Vesne Pusić, koja je tijekom nedavne ILGA Europe konferencije u Zagrebu izjavila kako je njezino duboko uvjerenje "da pitanja ljudskih prava i pitanja prava manjina ne bi smjela podlijegati referendumu jer je manjina po definciji manjina, a referendum se po definiciji oslanja na odluku većine".

"Nažalost, unatoč tome, Vlada je odbila zaštiti ljudska prava manjina od referenduma, opravdavajući takvu odluku nedovoljno definiranim odredbama Ustava vezano za raspisivanje referenduma. Ustav, kao i međunarodni dokumenti jasno definiraju pravo na zaštitu obiteljskog života kao jedno od temeljnih ljudskih prava. Osnovne institucije koje uređuju zaštitu obiteljskog života u Hrvatskoj su brak i izvanbračna zajednica i trajno onemogućavanje pristupa tim institucijama jednoj manjinskoj skupini znači opasno zadiranje u područje ljudskih prava", ističu udruge.

Stoga od saborskih odbora za ravnopravnost spolova te za ljudska prava i prava nacionalnih manjina zahtijevaju da zauzmu jasan stav vezano za ovo pitanje kao pitanje ljudskih prava, te predlože Hrvatskom saboru da odmah uputi Ustavnom sudu prijedlog za ocjenu ustavnosti raspisivanja referenduma.

Najavljuju da će svoje zahtjeve u tom smislu u utorak, 5. studenoga u 10 sati uručiti predstavnicima tih saborskih odbora.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. svibanj 2024 17:35